Sněhová královna Mikaela Shiffrinová. Vládne letošnímu SP

Zdroj: Agence Zoom

Sezona alpských lyžařek je sotva ve své polovině a rozhodně teprve před svým vrcholem v podobě zimních olympijských her v Pchjongčchangu, ale už zná svoji sněhovou královnu. Je jí Mikaela Shiffrinová. Doslova a do písmene. Za své vítězství ve středečním tradičním slalomu v Záhřebu totiž získala stejně tradiční trofej – skleněnou korunu pro sněhovou královnu. O tomto víkendu pak přidala další dvě prvenství v točivých disciplínách na tratích ve slovinské Kranjské Goře.

A upřímně řečeno, mladá Američanka je opravdovou vládkyní rozjeté sezony. Chcete důkaz? Tady je pár statistických údajů po nedělním slalomu v Kranjské Goře: vyhrála už devátý závod z dosavadních 16 letošních startů, získala už 29. titul ve slalomu ve Světovém poháru a vylepšila svou výjimečnou sérii – na pódiu ve slalomu stála počtyřiadvacáté z posledních 25 startů. Celkově přidala do své sbírky už 40. triumf v závodech SP. V pouhých 22 letech…

Novoroční bilance Shiffrinové v SP: čtyři starty, čtyři první místa!

Tomu také odpovídá její kralování v pořadí SP. V tom celkovém nasbírala už 1281 bodů, dvakrát víc, než druhá v pořadí Švýcarka Wendy Holdenerová s 560 body. To, že své soupeřky drtí ve slalomu, to není nic nového, ale Shiffrinová má na kontě už i vítězství ve sjezdech a dominuje pořadí SP v této rychlostní disciplíně i v průběžném hodnocení obřího slalomu.

Ostatní závodí jen o druhé místo

„Necítím se jako sněhová královna, ale jako dívka, která se snaží jezdit co nejrychleji. A taky vím, že za pár dní mě čekají další závody a nové výzvy,“ zůstává Američanka stát pevně na zemi. O její aktuální dominanci ale není pochyb. Ostatně i jedna z jejích soupeřek, Rakušanka Bernadette Schildová, prohlásila pro CNN Sport, že pro ostatní zbývá „jen závodění o druhé místo“.

V Záhřebu vyhrála Shiffrinová už potřetí v kariéře. Předtím získala korunu pro sněhovou královnu v letech 2013 a 2015. V letošní sezoně ve slalomu jen jednou nevyhrála – hned v úvodním podniku SP v Levi, kde skončila „až“ druhá. Mluví se o tom, že by mohla překonat rekordní bodový zisk Tiny Mazeová, která při svém celkovém vítězství ve svěťákové sezoně 2012/2013 nasbírala neuvěřitelných 2414 bodů.

„Netuším, jestli budu někdy schopná něčeho takového. A hlavně to opravdu není můj cíl. Mám vůči Tině velký respekt. To, kolik dokázala nasbírat bodů, je neuvěřitelné. Pro mě zůstává neměnné to, že chci jezdit co nejrychleji, agresívně. A přiznávám, že momentálně mám ze svého lyžování skvělý pocit,“ prohlásila Shiffrinová.

Miller: Na Hrách může získat pět medailí

Její oslnivé výkony neunikly pozornosti krajana a bývalého skvělého sjezdaře Bodeho Millera. A přestože v současnosti je největší osobností ženského sjezdařského lyžování Lindsey Vonnová se svými úžasnými 78 triumfy v SP, Shiffrinová má podle Millera potenciál na to, aby se právě ona stala nejúspěšnější lyžařkou v historii amerického lyžování.

„Myslím, že je to nejspíš nejlepší lyžař, jakého jsem kdy viděl. A je jedno, zda mluvím o mužích, nebo o ženách. Prostě je nejlepší. Ona je schopná vyhrát každý závod, ve kterém nastoupí,“ chválil 40letý Miller, majitel šesti olympijských medailí.

A zrovna na takovou bilanci olympijských kovů se podle něj může dostat i Shiffrinová, která dosud vlastní jedinou – zlato ze slalomu ze Soči 2014. „Jenže ona má na to, aby v Koreji získala pět medailí, tedy pokud nastoupí v každém z olympijských závodů,“ dodal Miller.

Víte, že…

… Shiffrinová si odbyla svůj debut ve Světovém poháru v obřím slalomu ve Špindlerově Mlýně 11. března 2011. V pouhých 15 letech.

… v dubnu 2011 jen pár týdnů po svých 16. narozeninách vyhrála slalom na americkém mistrovství a stala se nejmladším americkým lyžařem, který kdy vyhrál národní šampionát.

… vyhrála svůj první závod Světového poháru v prosinci 2012 v pouhých 17 letech a 9 měsících, a to ve švédském Äre. Nejmladší americkou vítězkou se ale nestala. Tou je Judy Nagelová, která vyhrála závod SP v 17 letech a 5 měsících.

… Shiffrinová nasbírala do svých 22 let více vítězství v SP, než ve stejném věku legendární Ingemar Stenmark, který je dosud stále držitelem rekordu v počtu vítězství v SP (86 triumfů).

Text: Alois Žatkuliak