SP v alpském lyžování je tu!

SP v alpském lyžování je tu!

Královna Mikaela chce nesmrtelnost, ale hlavně…

Text: Michal Kuchta

Fandové sjezdařských hvězd, těšte se! 58. ročník Světového poháru v alpském lyžování, jejž výjimečně nepřeruší mistrovství světa ani olympiáda, je za rohem a v nové sezoně přichystal hned několik novinek. Snad každou z nich má na svědomí jiný důvod. Tak na to pojďme kouknout popořadě, i když české nadšence jistě bude nejvíce zajímat návrat Ester Ledecké po téměř ročním zranění.

Kvůli nešťastnému loňskému začátku, kdy byly závody rušeny kvůli povětrnostním podmínkám i nedostatku sněhu, zahájí letošní sezona raději o týden později, protože klimatické změny si volno neberou a ani nyní není jistota, že bílé nadílky bude takto brzy v horách dostatek. V tradiční startovní baště rakouském Söldenu se tak vstříc cíli obřího slalomu spustí ženy až 28. října, muži ještě o den později.

A hned za čtrnáct dnů by se konečně měla uskutečnit velká premiéra zbrusu nového klání na švýcarsko-italské hranici v areálu Zermatt/Cervinia, kterou nedostatek sněhu ve spodní části trati zrušil právě vloni. Letos by se tak sjezd, který pomáhal navrhovat i legendární Pirmin Zurbriggen, měl konečně uskutečnit. Parametry má tato nestvůra vskutku impozantní: start ve výšce 3900 metrů nad mořem, výš se zatím nikdy nezačínalo. Délka? Přes čtyři kilometry s převýšením trati celé tisícovky metrů.

Jenže neutichají ani kritické hlasy přeshraničního hada. Že podmínky na ledovci nejsou takto zkraje sezony optimální, že je trasa příliš exponovaná i dlouhá… „Nepodceňujeme tyto názory, pochybnosti jsou u nového projektu normální. Vloni to byla se sněhem smůla,“ brání ambiciózní projekt jeden z jeho šéfů, Franz Julen. „Dopřejeme týmům možnost více tréninkových jízd, což jistě ocení.“ Rekordní sjezd tak snad od 11. listopadu (dva závody muži) rozepíše své první kapitoly, o týden později si svůj dvojzávod vyzkouší i ženy.

NOVÁ DISCIPLÍNA

To však rozhodně není jediná premiéra, své chvíle slávy se následně dočká mužský slalomový kurs v rakouském Hochgurglu nebo v prosinci kanadské Mont Tremblant. Tam si premiérové dva obří slalomy střihnou zase dámy. Naopak mnozí závodníci budou smutně vzpomínat na dobu, kdy se začátkem sezony spouštěli vstříc sjezdařskému adrenalinu v legendárním areálu Lake Louise. Mezi nimi bude jistě i česká zimní královna Ester Ledecká, která na tamní trati vybojovala v roce 2019 své premiérové vítězství ve Světovém poháru. Tahle jediná kanadská štace, kde se bojovalo o body i medaile již od roku 1980, totiž letos v kalendáři FIS chybí. Potíže s financováním totiž byly tak neúnosné, že se kanadský lyžařský svaz rozhodl pro letošek závody nepořádat. Usilovně však prý pracuje na návratu do elitní společnosti v následující sezoně 2024/25.

Změny se však netýkají jen a pouze jednotlivých destinací, vedení lyžařské federace sáhlo i do výběru disciplín. Diváci si letos neužijí závody v paralelním slalomu a týmové soutěži, které byly kompletně zrušeny, aby uvolnily prostor odlišné disciplíně, která by měla mít olympijskou premiéru v italské Cortině d´Ampezzo v roce 2026 – alpské kombinaci. V ní se bude letos závodit jak v mužské (Kitzbühel), tak ženské (Crans Montana) kategorii a půjde o to, že ve dvoučlenném týmu bude specialista na sjezd a specialista na slalom. Přičemž každý se představí pouze ve své dominantní disciplíně.

Jedna věc se ale bohužel – přesto pochopitelně – nemění. Vzhledem ke stále pokračující okupaci Ukrajiny ruskou armádou bude i letos dál platit nařízení, že závodů Světového poháru v alpském lyžování se nesmí, stejně jako například v biatlonu, účastnit žádní ruští ani běloruští sportovci. Co si budeme namlouvat, z pohledu pódiových umístění by nejspíš nezářili, od toho tu budou jiní. Hvězd sype tento atraktivní sport stále dost, byť jedna září vysoko nade všemi.

ZVLÁDNE SHIFFRIN 100?

Sezony plynou, Mikaela Shiffrin zůstává. Může se to zdát neuvěřitelné, ale usměvavá královna alpského lyžování načne 28. října v rakouském Söldenu již svou 14. sezonu. Drtivá většina sportovců by při takové porci vrcholové dřiny již byla za zenitem, možná už by se po dosažení hromady medailí a poct svým milovaným sportem jen bavila a užívala si ovace diváků v cíli. Ne tak 34letá Američanka, jež má celkem na kontě již 15 křišťálových glóbů (z toho pět velkých). Rodačka z Vailu v Coloradu totiž chce dál a dál přepisovat historické tabulky. Vloni sledovali milovníci statistik vlastně jediné dvě věci. Překoná v počtu vítězných pohárových závodů nejúspěšnější ženu historie Lindesy Vonn (82 triumfů)? A překoná snad dokonce nedostižného Ingemara Stenmarka v absolutním pořadí (86 vítězství)? Ano a… Ano! Svoji krajanku za sebou Shiffrin nechala hned po novém roce, švédského vikinga těsně před koncem sezony v březnu. A nové maximum stanovila dvojnásobná olympijská vítězka na čísle 88.

Nejen odborníci se tak nyní ptají, zda nezastavitelná Mikaela, ověnčená 14 medailemi z MS a třemi z olympiád, pokoří magické číslo 100. Sám sesazený král Ingemar má jasno. „Shiffrin je tak výjimečná sportovkyně s dokonalou technikou, že si zlomit můj rekord zaslouží. A jistě bude první, kdo dosáhne ve Světovém poháru na stovku vítězství.“ Nyní jí chybí 12 výher. A to rozhodně není nic, co by v nadcházející zimě nemohla zvládnout. Mnozí dokonce naznačují, že by žena spojená se značkou Atomic mohla zaútočit i na vlastní rekord 17 výher během jediné sezony, což dokázala před pěti lety. Ženský seriál tak má o napětí postaráno, a my můžeme jen doufat, že jí cestu za snem zkomplikuje třeba i vracející se česká superstar Ester Ledecká.

OBOJŽIVELNICE JE ZPĚT

Pražská rodačka totiž přišla o celou loňskou sjezdařskou sezonu kvůli komplikovanému zranění klíční kosti z léta 2022, s níž musela dokonce dvakrát pod kudlu. Listopadová reoperace tak zhatila šanci na start na letošním MS, které proběhlo v Courchevelu a Méribelu, a trojnásobná olympijská vítězka stihla v závěru sezony jen pár závodů na snowboardu. „Do poslední chvíle jsem věřila, ale na sněhu se nesmí nic uspěchat. Rozumím tomu, že nejdůležitější je, abych měla rameno zase stoprocentní,“ litovala zimní obojživelnice zdlouhavých komplikací. „Hlavně na startu a samozřejmě při průjezdech v bránách ve stotřicetikilometrové rychlosti to jsou pekelné nárazy do celého těla.“

Snowboardový závěr jí ale v březnu vyšel parádně. Dva závody, druhé a první místo a dobré znamení, že Ester je zpět!  Teď jen doufat, že se vyřeší třaskavý spor FIS se sponzory, kdy se mocipáni rvou to, jak má vlastně vypadat například helma závodníků. Zda může být celá v barvách soukromých sponzorů a podobně. Dokonce již probleskly zprávy, že v nejpřísnějších případech chce FIS závodníky, kteří se nepodvolí, pokutovat, či rovnou diskvalifikovat. To by však byla katastrofa nejen pro vracející se trojnásobnou vítězku sjezdařských Svěťáků Ledeckou, ale i pro celý sport, jenž sponzory bezpodmínečně potřebuje.

Kauzu pak sledují i další čeští závodníci, kteří mají do nadcházející sezony zasáhnout. V A týmech českých reprezentací je nyní sedm žen a šest mužů (viz box níže). Můžeme tak sledovat nejen opěvovanou Ledeckou se slalomářkou Martinou Dubovskou, ale po očku doufat v progres i u dalších reprezentantů. Jim přejeme formu i štěstí na mezičasy v zelených barvách, zimě pak sílu, ať si co nejlépe poradí se stále víc dorážející otravnou oblevou.

Reprezentační družstvo A žen
Gabriela Capová (1993), Martina Dubovská (1992), Adriana Jelínková (1995), Ester Ledecká (1995), Tereza Nová (1998), Barbora Nováková (2002), Elese Sommerová (2001).

Reprezentační družstvo A mužů
Filip Forejtek (1997), Jan Koula (2000), David Kubeš (2002), Kryštof Krýzl (1986), Jan Skořepa (1996), Jan Zabystřan (1998).

NOVINKA: FIS Games jako lyžařská olympiáda
Téměř v jakémkoli sportu si sportovci stěžují, že zápasů, turnajů nebo závodů je stále víc a víc. Že jim to huntuje těla, že není čas na regeneraci. Že hrozí zranění. A jakmile se v nabitém kalendáři objeví volná skulinka a oni si mohou oddechnout, říkají si: „Díky bohu, alespoň pár dní.“ Trochu volnější sezonu měli závodníci startující pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace FIS každé čtyři roky, kdy se nekonala mistrovství světa (liché roky) ani olympiáda. Tuhle kratochvíli si však nejspíš letos užijí naposledy. Již od roku 2028 by se totiž měly v čtyřletých cyklech pořádat takzvané FIS Games. Multisportovní akce, na které se bude soutěžit ve všech odvětvích sdružených pod hlavičkou FIS. Na jednom místě se tak sejdou reprezentanti v sjezdovém i klasickém lyžování, snowboardingu, rychlostním i akrobatickém lyžování či telemarku a předvedou celému světu během 16 dní závody a medailemi napěchovanou show. S trochou nadsázky to budetaková lyžařská olympiáda, když zrovna žádná zimní olympiáda není. Přihlášky do boje o pořadatelství premiérového ročníku FIS Games mohou zájemci posílat již od 1. listopadu tohoto roku, hostitel pak bude vybrán na sjezdu FIS na jaře roku 2024. Ještě než se ale mohla strhnout vlna protestů, že se budou kvůli další megalomanské akci stavět nová a nová sportoviště (specialisté jsou na to na Blízkém východě), vyhlásila federace, že projekt musí mít pozitivní vyznění i vliv, a proto se bude se odehrávat na již existujících sportovních destinacích.

KDO OBHAJUJE KŘIŠŤÁLOVÉ GLÓBY?

Největší hvězdy se řítí do akce a zde je přehled těch, kteří obhajují křišťálové glóby z loňské sezony. Nejenom Mikaela Shiffrin je totiž celebritou první velikosti, mezi muži vloni posbíral tři skleněná ocenění pětadvacetiletý Marco Odermatt. Podívejte se, jak to v sezoně 2022/23 dopadlo.

Disciplína            Muži      Ženy
Celkově Marco Odermatt (Švýc.)               Mikaela Shiffrin (USA)
Sjezd      Aleksander Aamodt Kilde (Nor.) Sofia Goggia (Ita.)
Super-G               Marco Odermatt (Švýc.)               Lara Gut-Behrami
Obří slalom        Marco Odermatt (Švýc.)               Mikaela Shiffrin (USA)
Slalom   Lucas Braathen (Nor.)    Mikaela Shiffrin (USA)
Pohár národů     Švýcarsko            Švýcarsko

Kalendář SP ve sjezdovém lyžování mužů

Datum Místo Disciplína Čas
29. října               Sölden (Rak.)     obří slalom         10:00, 13:00
11. listopadu      Zermatt/Cervinia (It./Švýc.)         sjezd      11:30
12. listopadu      Zermatt/Cervinia (It./Švýc.)         sjezd      11:30
18. listopadu      Gurgl (Rak.)        slalom   10:45, 13:45
1. prosince          Beaver Creek (USA)         sjezd      18:30
2. prosince          Beaver Creek (USA)         sjezd      18:30
3. prosince          Beaver Creek (USA)         super-G               18:30
9. prosince          Val d’Isère (Fra.)              obří slalom         9:30, 13:00
10. prosince       Val d’Isère (Fra.)              slalom   9:30, 13:00
15. prosince       Gröden (Ita.)      super-G               11:45
16. prosince       Gröden (Ita.)      sjezd      11:45
17. prosince       Alta Badia (Ita.) obří slalom         10:00, 13:30
18. prosince       Alta Badia (Ita.) obří slalom         10:00, 13:30
22. prosince       Madonna di Campiglio (Ita.)       slalom   17:45, 20:45
28. prosince       Bormio (Ita.)      sjezd      11:30
29. prosince       Bormio (Ita.)      super-G               11:30
6. ledna               Adelboden (Švýc.)           obří slalom         10:30, 13:30
7. ledna               Adelboden (Švýc.)           slalom   10:30, 13:30
12. ledna             Wengen (Švýc.) super-G               12:30
13. ledna             Wengen (Švýc.) sjezd      12:30
14. ledna             Wengen (Švýc.) slalom   10:15, 13:15
19. ledna             Kitzbühel (Rak.) týmový závod    10:15, 13:15
20. ledna             Kitzbühel (Rak.) sjezd      11:30
21. ledna             Kitzbühel (Rak.) slalom   10:15, 13:15
23. ledna             Schladming (Rak.)           obří slalom         17:45, 20:45
24. ledna             Schladming (Rak.)           slalom   17:45, 20:45
27. ledna             Garmisch (Něm.)             super-G               11:30
28. ledna             Garmisch (Něm.)             super-G               11:30
3. února              Chamonix (Fra.) sjezd      12:15
4. února              Chamonix (Fra.) slalom   9:30, 12:30
10. února            Bansko (Bul.)      obří slalom         9:30, 12:30
11. února            Bansko (Bul.)      slalom   9:30, 12:30
17. února            Kvitfjell (Nor.)    sjezd      12:00
18. února            Kvitfjell (Nor.)    super-G               12:00
24. února            Palisades Tahoe (USA)    obří slalom         19:00, 22:00
25. února            Palisades Tahoe (USA)    slalom   19:00, 22:00
2. března             Aspen (USA)       obří slalom         17:00, 20:00
3. března             Aspen (USA)       slalom   17:00, 20:00
9. března             Kranjska Gora (Slo.)        obří slalom         9:30, 12:30
10. března          Kranjska Gora (Slo.)        obří slalom         9:30, 12:30
16. března          Saalbach (Rak.)  obří slalom         9:00, 12:00
17. března          Saalbach (Rak.)  slalom   10:30, 13:30
22. března          Saalbach (Rak.)  super-G               11:30
24. března          Saalbach (Rak.)  sjezd      11:15

Kalendář SP ve sjezdovém lyžování žen
28. října               Sölden (Rak.)     obří slalom         10:00, 13:00
11. listopadu      Levi (Fin.)            slalom   10:00, 13:00
12. listopadu      Levi (Fin.)            slalom   10:00, 13:00
18. listopadu      Zermatt/Cervinia (It./Švýc.)         sjezd      11:45
19. listopadu      Zermatt/Cervinia (It.Švýc.)          sjezd      11:45
25. listopadu      Killington (USA) obří slalom         16:00, 19:00
26. listopadu      Killington (USA) slalom   16:00, 19:00
2. prosince          Tremblant (Kan.)             obří slalom         17:00, 20:00
3. prosince          Tremblant (Kan.)             obří slalom         17:00, 20:00
8. prosince          St. Moritz (Švýc.)             super-G               11:00
9. prosince          St. Moritz (Švýc.)             sjezd      10:30
10. prosince       St. Moritz (Švýc.)             super-G               10:30
16. prosince       Val d’Isère (Fra.)              sjezd      10:30
17. prosince       Val d’Isère (Fra.)              super-G               11:00
21. prosince       Courchevel (Fra.)             slalom   17:45, 20:45
28. prosince       Lienz (Rak.)         obří slalom         10:00, 13:00
29. prosince       Lienz (Rak.)         slalom   10:00, 13:00
6. ledna               Kranjska Gora (Slo.)        obří slalom         9:30, 12:30
7. ledna               Kranjska Gora (Slo.)        slalom   9:30, 12:30
13. ledna             Zauchensee (Rak.)           sjezd      10:45
14. ledna             Zauchensee (Rak.)           super-G               11:00
16. ledna             Flachau (Rak.)    slalom   18:00, 20:45
20. ledna             Jasná (Svk.)         obří slalom         9:30, 13:00
21. ledna             Jasná (Svk.)         slalom   9:30, 12:15
26. ledna             Cortina d’Ampezzo (Ita.)              sjezd      11:00
27. ledna             Cortina d’Ampezzo (Ita.)              sjezd      10:30
28. ledna             Cortina d’Ampezzo (Ita.)              super-G               10:30
30. ledna             Kronplatz (Ita.)  obří slalom         10:30, 13:30
3. února              Garmisch (Něm.)             sjezd      11:00
4. února              Garmisch (Něm.)             super-G               11:00
10. února            Soldeu (And.)     obří slalom         10:30, 13:30
11. února            Soldeu (And.)     slalom   10:30, 13:30
16. února            Crans Montana (Švýc.)   týmový závod    10:30, 14:00
17. února            Crans Montana (Švýc.)   sjezd      10:30
18. února            Crans Montana (Švýc.)   super-G               10:30
24. února            Val di Fassa (Ita.)             super-G               11:00
25. února            Val di Fassa (Ita.)             super-G               11:00
2. března             Kvitfjell (Nor.)    sjezd      11:00
3. března             Kvitfjell (Nor.)    super-G               11:00
9. března             Åre (Švé.)            obří slalom         10:30, 13:30
10. března          Åre (Švé.)            slalom   10:30, 13:30
16. března          Saalbach (Rak.)  slalom   10:30, 13:30
17. března          Saalbach (Rak.)  obří slalom         9:00, 12:00
22. března          Saalbach (Rak.)  super-G               10:00
23. března          Saalbach (Rak.)  sjezd      11:15

 

 

(Visited 250 times, 1 visits today)