Lindsey Vonnová a jejích 5 tipů pro vítězství

Lindsey Vonnová (Photo by Erick W. Rasco /Sports Illustrated via Getty Images)

Královna sjezdovek Lindsey Vonnová (39) patří k nejúspěšnějším lyžařkám všech dob. Letos ji sice z žebříčku vítězství ve Světovém poháru sesadila krajanka Mikaela Shiffrinová, která získala o jeden titul víc, když si v lednu na konto připsala 83. vítězství. Ale Lindsey Vonnová se proslavila i mimo sjezdovky. Ano, může za to její bouřlivý vztah s golfovou legendou Tigerem Woodsem a oblíbené reklamní kampaně. A i když nejlepší americká sportovkyně z let 2009 a 2010 aktivní kariéru ukončila, u závodů v alpském lyžování zůstala. Komentuje je jako jedna z moderátorek na stanici NBC Sports. A nyní ve svém podcastu prozradila pět svých oblíbených motivačních tipů.

1) Najděte v každé výzvě své Proč?

„Proč to chci udělat? Chci jet rychle? Miluji posouvat své limity? Toužím po tom vrhat se ze sjezdovky rychlostí 100 kilometrů v hodině a sledovat, co se stane,“ říká Vonnová, která zažila vzestupy i totální pády. Celkem stála lyžařka 137krát na stupních vítězů, ale i tak zaznamenala spoustu neúspěchů, kdy se vážně zranila a potřebovala pak obrovskou duševní sílu, aby to zvládla. Jediná technika, která jí opravdu pomohla překonat náročné okamžiky, bylo prý vrátit se zpět k tomu proč? A jaký byl důvod, proč se to stalo.

2) Limity jsou od toho, aby se posouvaly

Vonnová vypráví o závodě ke konci sezony 2010 v německém Garmisch-Partenkirchenu, kdy stačilo skončit v top 15, aby byla třetí rok po sobě korunována celkovou šampionkou Světového poháru. Lyžování v komfortní zóně pro ní však nikdy nepřicházelo v úvahu. „Nejsem člověk, co by usnul na vavřínech. Odmítám jen tak sjet ze sjezdovky dolů a pak uvidím, jaké místo dostanu. Ne! Nikdy. Já se vždy musím dostat až na hranici svých možností,“ říká. Risk se vyplatil a po vítězství v závodě zvedla nad hlavu křišťálový glóbus.

3) Nikdy nepřestávejte hledat způsoby, jak se učit

Je tolik věcí, které jsem se naučila během závodění. A to mi nyní pomáhá v mém soukromém životě,“ vysvětluje Vonnová.Nikdy se nevzdávat, být cílevědomá a dokázat se zaměřit konkrétně na jeden cíl, to všechno jsou poznatky, které si vzala ze závodů do každodenního života. Vonnová doporučuje přečíst si i její oblíbenou knihu Houževnatost od Angely Duckworthové, kde se v podstatě píše o tom, že pokud chcete být úspěšní, musíte pochopit, že na vrchol žádné zkratky nevedou.

4) Dejte do všeho 100 procent a nikdy ničeho nelitujte

Vonnová vždy byla ochotná trénovat tvrději a déle než kdokoliv jiný, aby dosáhla svých cílů. A jaké musela přijmout oběti, které byly zapotřebí k tomu, aby byla šampionkou? Kdyby na začátku své kariéry věděla to, co ví teď, udělala by to znovu?

Moje kariéra byla jedna neuvěřitelná jízda. Spousta úspěchu, ale víte, kolikrát jsem si sáhla na úplné na dno?“ říká Vonnová. „Hodně jsem krvácela, abych dosáhla 82. vítězství ve Světovém poháru. Ale pravda je ta, že bych udělala vše úplně stejně a znovu.

5) Vždy věřte sami v sebe

První Američanka, která vyhrála olympijské hry ve sjezdu, byla ve své kariéře mnohokrát odepsaná, ale vždy se dokázala vrátit. Pokaždé neváhala jít až za limit svých možností.  A to až do posledního závodu své kariéry, kdy senzačně získala bronz na mistrovství světa 2019 ve Švédsku. Vedle talentu, neuvěřitelného odhodlání, vášně, rychlosti, byla klíčovou součástí vzorce pro úspěch také její neochvějná víra v sebe samu.„Nejlepší rada, kterou mohu dát, je: „Vždy věřit v sebe,“ říká. „Když si nevěříš ty, kdo jiný?“ Tvrdost a odhodlání vás mohou dovést daleko, tvrdí lyžařka.„Mám opravdu vysokou úroveň odhodlání. Pokud se pro něco rozhodnu, nepolevím, dokud toho nedosáhnu,“ říká Vonnová. A tahle mentální vytrvalost pokračovat, dokud neuspěje, je něco, co ji posunulo ze skvělé lyžařky na výjimečnou.Schopnost obětovat pro úspěch úplně vše a odvahu jednat navzdory pocitům strachu, stresu a úzkosti, je něco, co Vonnovou dostalo až na absolutní vrchol.