Špicberky na skialpech. Zážitek ze sjíždění nedotčených svahů

Špicberky na skialpech. Zážitek ze sjíždění nedotčených svahů

Zdroj: Jan Hocek

Špicberky jsou nádherné a divoké. Možná i proto, že jsou tak nepřístupné. Na jedinečná místa, kde můžete ze zasněžených svahů sjíždět až k moři, stoupat podél ledovců na panoramatické vyhlídky a večer pozorovat polární záři, se můžete dostat jenom lodí.

Ta však může být nejen dopravním prostředkem. Stylový trojstěžník s jídelnou, barem a útulnými kajutami se do jisté míry může stát jedním z hlavních zážitků ledového dobrodružství.

Hledání samoty

Skitouring nabývá v poslední době velké popularity. Alpské vrcholy, dříve v zimě pusté a bez živáčka, dnes praskají ve švech pod náporem skialpinistů a vyznavačů freeridingu. Původní smysl skialpinismu – tedy lyžování v nedotčené přírodě, hledání trasy a sjíždění panenských svahů – se z Alp tak nějak vytratil.

navigate_before
navigate_next

Naštěstí však ještě existují lokality, kde si stále můžete užít divočiny i skvělého lyžování. Jedním z mála zbývajících míst jsou Špicberky. Toto souostroví leží daleko za polárním kruhem, mimo veškerou civilizaci, takže tu ještě najdeme úžasnou přírodu s ledovci, nedotčenými a přitom bezpečnými svahy, to vše okořeněné unikátní pobřežní scenérií tvořenou fjordy a plujícími krami.

Praktické informace

Doprava na místo: letecky do Longyearbyen, odtud lodí.

Ubytování a stravování: zajištěno na plachetnici upravené pro expediční polární plavby. Loď má komfortní kajuty, jídelnu, bar apod. Stravování na lodi je formou plné penze.

Vybavení: v posádce je zkušený průvodce znalý oblasti (vždy jeden průvodce na max. 8 osob). K dispozici je mj. kulová zbraň (proti ledním medvědům), záchranné prostředky, lana pro pohyb na ledovci apod. Každý účastník si zajišťuje vlastní skialpinistickou výbavu.

Organizace lyžařských expedic: zajišťuje CK Inspira, specialista na polární plavby a zájezdy na míru. Více na www.polarnicesty.cz

Text: Jan Hocek     foto: Jan Belgers

(Visited 436 times, 1 visits today)