Světový pohár sjezdařů - jedno velké pohřebiště

Světový pohár sjezdařů - jedno velké pohřebiště

Svindal oznámil, že kvůli dlouhodobým problémům s kolenem po MS v Are ukončí svoji úspěšnou karieru.

Letošní rok je pro špičkové sjezdaře skutečně extrémní. Neuplyne závod, aby nepřibývali noví zranění. Sotva se z rekonvalescence vrátila Italka Sophia Goggiaová a Němec Felix Neureuther, jsou z kola ven další závodníci. A není jich málo.

Rakušanky Stephanie Brunnerová, Anna Veithová, Američanka Lindsey Vonnová a nově Italka Federica Sosiová a další Rakušanka Conny Hütterová… Z mužů je mimo hru už delší dobu Kanaďan Manuel Osborne-Paradis, nově Němec Stefan Luitz, Norové Axel Lund Svindal a Kjetil Jansrud, Ital Emanuele Buzzi, Rakušan Max Franz… Tyrolský Švéd Alexander Köll leží po otřesném pádu na Hahnenkammu v nemocnici na pozorování. Další sjezdaři oznamují kvůli zraněním předčasný konec kariéry. Kvůli dlouhodobým potížím se zraněným kolenem oznámil konec kariery i Nor Axel Lund Svindal.

Nedělní sjezd žen v Garmisch-Partenkirchen byl ukázkovým příkladem toho, co se dnes odehrává. Sledovat ho bylo skoro utrpení. Sjezdařky, jež v seriálu Světového poháru dosahují maximálních rychlostí přes 110 km/hod, tady měly během závodu “na tachometru” i několikrát kolem 130km/hod. Od samého začátku bylo zřejmé, že to nemůže dopadnout dobře. Obří skoky, nekontrolovatelné pády do sítí.

https://www.youtube.com/watch?v=jeqvt4C6JYc

Pořadatelé několikrát zastavili závod a dodatečně upravovali trať. To však zase rozhodilo závodnice. Při výpadku Ester Ledecké jsme si museli oddechnout, že to skončilo jen hrubou chybou a nikoli pádem. Stal se z toho začarovaný kruh, takže závod skončil o hodinu později, než měl a posledních deset sjezdařek už pořadatelé raději vůbec nepustili na trať. Nakonec přišlo i ono zranění, z nemocnice v Ga-Pa hlásili zlomenou nohu Rakušanky Conny Hütterové a konec letošní sezony.

Proč se to děje? Nedávno to popsal celkem jednoznačně v našem časopisu Premium Ski trenér české mužské reprezentace Filip Marek: “Pozoruji neustálé posouvání hranice rychlosti… Lyžování jde do extrému.”

(Visited 226 times, 1 visits today)