Tiger Woods: Návod, jak zničit život, rodinu i golf

Tiger Woods: Návod, jak zničit život, rodinu i golf

Značka Tiger Woods má hodnotu 200 miliard korun. Na závratnou částku oceňují finančníci jeho majetek, smlouvy, sportovní výsledky, společenskou známost a vyhlídky do budoucnosti.

Pro představu, prodej Tigera Woodse by smazal schodek státního rozpočtu České republiky. Nebo jinak. Osm Tigerů Woodsů stojí tolik, jako utratí náš stát za rok. Včetně všech důchodů, zdravotní péče, úřednictva, armády a školství.

V roce 2007 byl nejlépe placeným sportovcem světa. Vydělal 122 milionů dolarů.

Časopis Forbes, který dlouhodobě publikuje o majetcích bohatých lidí, šel ještě dál. Odhadl, že Woodsův majetek překročil hodnotu miliardy dolarů již v roce 2010. Později o něco málo peněz přišel kvůli svým milostným i drogovým eskapádám, ale dnes by se měl k miliardě zase blížit.

Zdroj: Getty Images

Neradostné dětstvíEldrick Tont Woods se narodil 30. prosince 1975 v kalifornském Cypress. To je na americké poměry malé město v sídelní kaši mezi Los Angeles a mexickými hranicemi. Čeští sportovní fanoušci budou nejspíš znát sousední Anaheim, kde Ducks hrají prvotřídní hokej a Angels ještě lepší baseball.

Že se stane profesionálním golfistou mu nemusely předpovídat pohádkové sudičky, protože despotický otec o tom rozhodl hned po porodu. Jenže jako by se nad kolébkou opravu zastavily. První dvě mu přiřkly slávu a bohatství. Třetí byla opravdu zlá. Odepřela mu lásku.

Jaký otec, takový syn. Aneb jablko nepadá daleko od stromu. Maličkému Eldrickovi doma říkají Tiger na počest otcova přítele, se kterým sloužil u zelených baretů ve Vietnamu. Earl Woods je synem černošského armádního důstojníka a thajské matky. Rodina to není zrovna ukázková.

Sexem posedlý tatínek spí se vším, co před ním neuteče na strom. Přisprostlé přirovnání v jeho případě dokonale odpovídá domácí atmosféře. Navíc v domě neustále běží televizní porno. V každém šuplíku a na každé polici se válí roztodivné sexuální pomůcky.

Noční můra má kořeny v době, když byl Tiger ještě na houbách. Válečný veterán Earl si přiváží do USA Thajku Kultidu. Neřekne jí ovšem, že je ženatý. Rozvádí se až po několika měsících. Teprve pak si bere novou ženu a zplodí syna.

Otec se rozhodne, že z něj udělá golfovou hvězdu. Tehdy jsou nejlepší američtí golfisté na vrcholu slávy.

O okamžiku, kdy se postaví na nohy, Tiger musí trénovat odpaly a patování. Je to osamělé dětství na greenu. “Je mi ho líto jako dítěte,” později řekla novinářům Maureen Deckerová, učitelka jeho mateřské školky v Cypress.

Zatímco malý Tiger dře na golfových hřištích, doma je to špatné. Earl nadává Kultidě, vulgárně ji uráží i před synkem. Podvádí ji, kde může. Ostatně když Earl Woods zemře ve svých 74 letech, Kultida Woodsová ho za všechny roky ponížení nechá pohřbít do neoznačeného hrobu.

Bohužel právě sexuální posedlost Tiger Woods zdědí. A ještě k tomu z domova odkouká špatné chování k ženám. Doplatí na to později už jako sportovní a společenská superstar. Žena se s ním rozvádí, další partnerka rozchází, neudrží ani milenky. Pije, bere drogy, bourá auta a nakonec se léčí ze sexuální závislosti.

Zdálo by se, že je zkrachovalá existence. Jenže Tiger Woods ukazuje navenek především lepší stránku své osobnosti. Je excelentní sportovec, gentleman, vzor pro mládež i dospělé. Spadne sice skoro až na dno, ale vždy se z nejhoršího vyhrabe.

Kariéra nejlepšího golfisty planety

Šestačtyřicetiletý muž je profesionálním golfistou od roku 1996. Má v kapse 105 vítězných turnajů. Ještě dnes patří do světové špičky. Je považován za aktuálně nejlepšího ve hře na krátko.

Na hvězdnou kariéru založil golfový dril Tigerova despotického otce.

6. října 1978 se před očima diváků odvíjí živá televizní show Mika Douglase. Ve filadelfském studiu hovoří s populárním hercem a vášnivým amatérským golfistou Bobem Hopem. Jako komika ho zná i české publikum z filmů Princezna a pirát, Má oblíbená brunetka, Největší představení na světě, S mojí ženou ne, či Špióni jako my.

Zdroj: Getty Images

V jasně červené košili a bílých kalhotách k němu přichází důstojník US Army Earl Woods s tříletým synkem. Eldrick Tont má nasazenou čepici s kšiltem, oblečené krátké kalhoty a přes rameno přehozený dětský golfový bag.

Ve studiu leží zelený koberec. Na něm je žlutou vlajkou vyznačené místo pro odpal. Všichni tři muži konverzují, běží zábava, jak už to v televizních show chodí. Vtipkuje na účet roztomilého prcka.

Jenže pak nastane ikonický okamžik v dějinách golfu! Earl položí na značku golfový míček a Tiger ho suverénně odpálí daleko do zadní opony. Publikum užasne. Lidé přímo v natáčecí studiu, kteří rozumí golfu, a mnoho televizních diváků doma si uvědomí: To je budoucí šampion.

Povede k tomu ovšem velmi dlouhá a trnitá cesta. “Měl jsem úplně normální dětství. Jako každé jiné dítě,” neustále opakuje americký golfista. Nemůže to být pravda, když vyhrál 81 turnajů PGA Tour, 41 turnajů European Tour a 15 turnajů Major.

Ze sportovního hlediska má Tiger štěstí na lidi okolo sebe. Mohl skončit jako zázračné dítě, které v televizi předvádí udivující odpaly a brát za to slušné peníze. Otec ovšem vycítil, že kluk má na víc. Že má dar od golfového pánaboha a k tomu zvládne desítky tisíc hodin tréningu na greenu.

Earl Wood, ač jako člověk nestál za moc, byl skvělým baseballistou. Právě baseball byl v jeho době jedním z mála sportů s vypracovanou a přísně dodržovanou metodikou tréningu a s tím souvisejícím vyhledáváním talentů. Díky své píli, talentu, jisté umanutosti a také tréninkovému systému se stal prvním černým baseballistou, který se dostal do profesionálního klubu v Kansasu.

I v tom ho následoval syn Tiger. “Přišlo mi to všechno naprosto přirozené. Jenom jsme si hráli,” nechal se slyšet Tiger Wood o mnoho let později, když pevně seděl na golfovém trůnu.

“Od začátku jsme měli jasno v tom, že Tiger musí golf milovat. A že je na něm, jestli se v něm rozhodne pokračovat. Nenastavili jsme to tak, že bude vydělávat peníze a je potřeba, aby je vydělával. Ne. Byl to talent, ale byli jsme rozhodnutí, že i když s golfem skončí, podpoříme ho,“ popisovala Kultida golfové zrání svého syna.

V pěti letech se o něm poprvé píše v prestižním magazínu Golf Digest. V osmi letech vyhrává turnaje pro desetileté chlapce. V jedenácti letech poprvé poráží svého otce. Ve třinácti naskočí do juniorské PGA Tour. V patnácti se stává nejmladším vítězem amerického amatérského šampionátu.

Zdroj: Getty Images

Mezi profesionály vstupuje v 21 letech. O rok později v dubnu 1997 vyhrává svůj první major. Na turnaji Masters zároveň ustanovuje rekordní výsledek. V červnu se stává světovou golfovou jedničkou. Do roku 2010 stráví Tiger na golfovém trůnu celkem 623 týdnů.

23. listopadu 2018 nastoupí do speciálního souboje proti Philu Mickelsonovi o 9 milionů dolarů, který dostal název The Match. Legendární zápas prohrává až v play off na čtvrté dodatečné jamce.

Ještě roku 2019 dokáže vyhrát svůj pátý Masters. Je to jeho patnáctý major celkem, zatím poslední.

Rekordy a úctyhodné statistiky Tigera Woodse

  • Je nejmladší golfista, který dosáhl Grand Slam – vyhrál čtyři nejdůležitější turnaje (majory) Masters, US Open, British Open a USPGA Championship.
  • Jako nejmladší golfista nejrychleji vyhrál 50 turnajů na tour.
  • Cenu pro nejlepšího hráče roku vyhrál devětkrát, což je nejvíce ze všech golfistů na světě.
  • Cenu Byrona Nelsona za nejnižší skóre získal osmkrát.
  • Byl jmenován sportovcem roku Associated Press.
  • Dvakrát byl vyhlášen sportovcem roku Sports Illustrated. Tuto poctu získal jako jediný člověk vícekrát.

Díky Tigerovi se dramaticky zvedla sledovanost golfu. Stal jedním z nejpopulárnějších sportů na světě. Televizní přenosy lámaly rekordy ve sledovanosti. Prodeje specializovaných časopisů letěly nahoru. Golfová hřiště rostla jako houby po dešti ve všech možných i nemožných světových destinacích.

Hra považovaná za sport pro bohaté elity, zlidověla. Přitáhla střední vrstvu. Rekreační sportovci přestávali běhat, kopat do míče a házet šiškou. Odpalovali, patovali a chodili po greenech.

S tím byl spojený prodej všeho, co s golfem souvisí. Na dračku šlo členství v klubech, braly se hodiny u trenérů, nadmíru dobře se prodávalo oblečení, obuv, samozřejmě hole, bagy, vozíky… Na tom všem profitovali také špičkoví hráči v čele s Tigerem Woodsem.

Woodsovu popularitu ocenil roku 2019 Donald Trump udělením Prezidentské medaile svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech amerických.

Zdroj: Getty Images

Manželka není maminka

“Golfista Tiger Woods kvůli nevěře oznámil přerušení kariéry, aby se mohl více věnovat rodině a pokusil se zachránit manželství,” zněla strohá agenturní zpráva roku 2009. Ve světě sportu zapůsobila jako rozbuška.

V následujících dnech a týdnech prošťourali novináři z celého světa Woodsův život do poslední vteřiny. Na povrch vyplulo neradostné dětství a hlavně poslední události.

Tiger Woods měl banální autonehodu poblíž svého bydliště na Floridě, při které nakonec vyšla najevo jeho nevěra a posléze se mu rozpadlo manželství. Slavný hráč byl své ženě opakovaně nevěrný. Hovořilo se nejen dočasných milenkách, ale také prostitutkách. Uveřejněno bylo 12 jmen.

Manželský svazek s bývalou švédskou modelkou Elin Nordegrenovou se snažil zachránit. Na několik měsíců přerušil kariéru a na specializované klinice se léčil ze závislosti na sexu. Rozpadu manželství však nezabránil.

Nabízí se srovnání, že jeho maminka byla z Asie a ze staré školy, a tak chování svého manžela vydržela. Kdežto manželka pocházela z Evropy, časy se změnily a ženy jsou emancipované, takže nebyla ochotna snášet Tigerovo neurvalé jednání.

Manželství nejlepšího světového golfisty Tigera Woodse s Elin Nordegrenovou a dvěma dětmi bylo po šesti letech rozvedeno.

Roku 2017 zadrželi policisté Tigera Woodse, když spal ve svém autě na ulici v Palm Beach nedaleko jeho bydliště. V moči mu zjistili léky proti bolesti Vicodin a Dilaudid, proti nespavosti Ambien, ke snížení úzkosti Xanax a marihuanu THC.

Woods se poté během výslechů přiznal k bezohledné jízdě pod vlivem léků a nastoupil na léčení. Za trest odpracovat 50 hodin prospěšných prací.

Roku 2021 to už bylo s Tigerem horší. Nezvládl řízení svého auta, přetočil ho na střechu, zdemoloval a zlomil si obě nohy. Na pravé měl dokonce otevřenou zlomeninu holenní kosti a kotníku.

“Vnitřní prostor vozu byl víceméně nedotčen. To mu dalo šanci přežít, protože tohle byla jinak smrtelná nehoda,” prohlásil šerif Alex Villanueva, který měl vyšetřování dopravní nehody na starosti. “Toto zůstane nehoda. A nehoda není zločin. Ale stávají se, bohužel.”

Manželka: Elin Nordegrenová

Elin Maria Pernilla Nordegren byla chůva a modelka. Pochází se Švédska, kde má sestru dvojče a staršího bratra. Její matka je bývala ministryně a otec pracoval jako novinář. Narodila se roku 1980. Promovala z psychologie na Floridě.

Jako chůva v USA pracovala pro manželský pár švédských golfistů Parnevikových. Během Open Championshp 2001 ji představili Tigeru Woodsovi. Roku 2003 se Woods a Nordegrenová oficiálně zasnoubili. Vzali se o rok později na 19. jamce resortu Sandy Lane na Barbadosu. Tiger Woods k tomu opulentně za 2 miliony dolarů na týden pronajal celý komplex, včetně tří golfových hřišť a 110 pokojů.

Během manželství se jim narodila dcera a syn.

Když se Tiger Woods přiznal k nevěře, následoval po šesti letech rychlý rozchod a pak dlouhý rozvod roku 2010. Dohoda o majetku nebyla zveřejněna, ale odhaduje se, že nevěrný manžel zaplatil stovky miliónů dolarů své bývalé manželce.

Nordegrenová pak měla další vztah s uhelným magnátem Chrisem Clinem. Nakonec zakotvila u bývalého hráče amerického fotbalu Jordana Cameron, se kterým má třetí dítě.

Partnerka: Lindsey Vonnová

Lindsey Caroline Vonn se stala nejlepší sjezdařkou na lyžích všech dob. Američanka se soustředila především na rychlostní disciplíny sjezd a superobří slalom. Ve světovém poháru závodila v letech 2000 – 2019. Je olympijskou vítězkou z kanadského Vancouveru a dvojnásobnou mistryní světa ve francouzském Val d’Isere.

Čtyřikrát získala velký křišťálový glóbus jako nejlepší lyžařka ve Světovém poháru. K nim přidala šestnáct malých glóbů za vítězství ve svých disciplínách. Celkovým počtem dvaceti glóbů překonala absolutní lyžařský rekord, který do té doby držel fenomenální švédský slalomář Ingemark Stenmark. Ve Světovém poháru vyhrála 82 závodů. V této statistice je Stenmark lepší o čtyři vítězství. V roce 2010 byla vyhlášena za nejlepší americkou sportovkyni roku.

Zdroj: Getty Images

Americká lyžařská šampionka se roku 2011 rozvedla s Thomasem Vonnem. O rok později už žila s golfovým šampionem Tigerem Woodsem. Tehdy bylo lyžařce osmadvacet a golfistovi sedmatřicet let.

O jejich důvěrném vztahu spekulovala média delší dobu. Jejich informace se potvrdily, když Tiger poslal pro Lindsey soukromé letadlo do rakouského Schladmingu. Zranila se tam během Mistrovství světa a odletěla na operaci do USA.

Partnerský vztah ovšem vydržel jen dva roky. Vonnová přišla Woodsovi na zálety a odehrál se stejný scénář, jako o pět let dříve s manželkou. Rozluka od stolu i lože byla okamžitá.

Caddy: Joe LaCava

Joe LaCava byl součástí mnoha slavných golfových vítězství Tigera Woodse. Funkce caddyho se ujal roku 2011 od té doby se z něho stal přítel a zároveň extrémně loajální zaměstnanec. Vždy odmítal pracovat pro jiné golfisty, i když byl Tiger mimo hru kvůli zraněním.

LaCavově angažmá předcházel divoký rozchod se Stevem Williamsem, který dělal Tigerovi nosiče tři roky. Důvodem bylo, že na US Open a Open Championship, kdy Tiger nehrál, pracoval pro Adama Scotta.

LaCava se narodil v Newtown v Connecticutu 1955.

Kariéru nosiče holí zahájil u svého bratrance Kena Greena roku 1987.

Proslavil se jako nosič Freda Couplese, který má na kontě pět nejlepších umístění na každém ze čtyř golfových majorů. Pak dělal pro budoucí světovou jedničku Dustina Johnsona a nakonec se přidal k Tigerovi Woodsovi, který v té době už dva roky nevyhrál.

Partnerství Woodse s-LaCavou nepřineslo okamžité výsledky. Tiger se propadl až na 58. místo světové tabulky. Jenže pak to přišlo jako fantastický ohňostroj: na roky 2013 a 2014 se zase dostal zpět do pozice jedničky! Za to byl Joe LaCava oficiálně uveden do síně slávy pro caddy.

Mimochodem Joe LaCava mladší dělal caddyho Charlesi Woodsovi, Tigerovu synovi, na šampionátech PNC 2020 a 2021.

Joe LaCava se podílel celkem na 28 vítězstvích na turnajích PGA Tour: 12x Couples, 11x Woods a 5x Johnson.

Caddy obvykle dostává částku 5 až 10 % z výhry profesionálního golfisty. K tomu mu plyne základní plat okolo dvou tisíc dolarů týdně. Navíc lze ještě připočítat reklamu. LaCava si podle odhadů golfových investorů mohl vydělat za každý rok u Tigera Woodse zhruba půl miliónu dolarů.

Tiger Woods ve faktech

Jméno: Eldrick Tont Woods
Narození: 30. prosince 1975
Výška: 185 cm
Hmotnost: 84 kg
Vyznání: buddhismus
Bydliště: Jupiter Island, Florida
Státní příslušnost: USA
Manželka: Elin Nordegren (2004-2010)
Děti: Sam Alexis (* 2007) a Charles Axel (* 2009)
Profesionál: od 1996
Profesionální výhry: 105 vítězství
PGA Tour: 81 vítězství
European Tour: 41 vítězství
Japan Golf Tour: 2 vítězství
Asian Tour: 1 vítězství
PGA Tour of Australasia: 1 vítězství
Ostatní: 16 vítězství

Vítězství Major Championships
Masters Tournament (1997, 2001, 2002, 2005, 2019)
U.S. Open (2000, 2002, 2008)
The Open Championship (2000, 2005, 2006)
PGA Championship (1999, 2000, 2006, 2007)

(Visited 623 times, 1 visits today)