Tipy, jak si zpestřit hru

Tipy, jak si zpestřit hru

Zdroj: Getty Images

Snad žádný jiný sport neumožňuje hráčům různých výkonností svádět naprosto vyrovnaný souboj a snad žádný jiný sport nenabízí tolik variant hry. Připravili jsme pro vás tipy, jak si zpestřit hru a jak se na golfu pobavit.

1. Hra na rány

Dostat míček co nejmenším počtem úderů z odpaliště do jamky je nejčastějším způsobem hry. Golfista si zapisuje počet ran na každé jamce a na osmnáctce všechny údery sečte. Vítězem se stává hráč s nejnižším celkovým skóre. Na rány se hraje většina profesionálních i amatérských turnajů.

2. Hra na body

Stableford je velmi oblíbený zejména mezi amatéry, protože umožňuje začátečníkům změřit své síly i s opravdu ostřílenými hráči. Výkonnostně horší golfisté mají totiž vyšší bodovou dotaci než ti lepší, a proto mají šanci prosadit se. Hráči navíc nemusejí dohrávat všechny jamky, a začátečníci se tak zbytečně netrápí tam, kde už nemůžou skórovat.

Tato varianta hry plně zohledňuje handicap hráče. Například golfista s handicapem 18 dostane ránu k dobru na všech jamkách, zatímco hráč s handicapem 5 má dotaci jen na pěti nejtěžších jamkách hřiště.

Cílem hry je nasbírat alespoň 36 bodů, aby golfista potvrdil svůj handicap. Hráč s handicapem 5 by měl tedy zahrát 5 bogey a 13 parů, zatímco hráči s handicapem 18 stačí bogey golf a hráči s handicapem 36 dokonce double bogey golf.

3. Jamkovka

Hra na jamky patří mezi nejnapínavější a divácky nejatraktivnější golfové soutěže, protože nabízí přímý souboj dvou hráčů o jednotlivé jamky. Na jamce vítězí golfista, který zahraje méně úderů. Pokud oba hráči zapisují stejný počet ran, jamku půlí a celkové skóre se nijak nemění. Zápas končí ve chvíli, kdy jeden z golfistů vede o více jamek, než kolik jich zbývá k dohrání.

4. Fourball

Takzvaná hra čtyřmi míči je založená na stejném principu jako jamkovka, jen o jednotlivé jamky spolu bojují dvě dvojice golfistů. Každý hráč má na hřišti svůj míček a na každé jamce se počítá výsledek lepšího golfisty z dvojice. Tato varianta hry je součástí prestižního Ryder Cupu.

5. Foursome

Foursome má podobná pravidla jako hra čtyřmi míči, ale dvojice golfistů má ve hře jen jeden balón. První hráč rozehrává liché jamky a druhý hráč zase sudé jamky. Druhou ránu potom hraje golfista, který nedrajvoval. Hráči se ve hře pravidelně střídají, dokud nedostanou míček do jamky.

6. Texas scramble

Kdo se chce na hřišti opravdu pobavit, měl by zkusit tento formát týmové hry. Každý golfista z flightu odehraje svůj míček z odpaliště a hráči potom vyberou nejlepší drive. Z místa nejlepšího drivu znovu hrají všichni hráči, aby opět mohli vybrat ten nejpovedenější úder. Stejným způsobem se pokračuje, dokud míček neskončí v jamce. Vítězem turnaje je flight s nejnižším počtem úderů.

7. Hra jednou holí

Velice oblíbenou formou hry je turnaj, při kterém musí golfisté obejít všech osmnáct jamek s jedinou holí. Každý hráč si může vybrat, na jakou hůl vsadí, ale většina golfistů sáhne po sedmičce nebo osmičce železu, které používají jako driver, wedge i putter.

8. Provázkový turnaj

Každý golfista dostane tak dlouhý provázek, jak vysoký je jeho handicap. Zatímco hráč s handicapem 36 má provázek dlouhý šestatřicet metrů, golfista s handicapem 10 si musí vystačit jen s desetimetrovým provázkem. Motouz slouží k tomu, aby si soutěžící mohli na greenu posunout míček do výhodnější pozice. Jakmile hráč míček posune, musí zkrátit svůj provázek o posunutou délku. Pro tento formát hry je klíčová taktika – to, jak hráči hospodaří s provázkem, může rozhodnout o vítězi.

9. Nočník

Atmosféru nočního turnaje, který se hraje v úplné tmě se svítícími míčky, by měl zažít každý golfista. Pocitu, když svítící míček mizí po úderu ve tmě, se totiž vyrovná jen máloco. Z bezpečnostních a praktických důvodů hráči nepoužívají dřeva a dlouhá železa.

10. Speed golf

Tuto variantu hry vymyslel americký běžec Steve Scott. Vítězem se stává golfista, který zahraje nejnižší počet úderů a zároveň obejde celé kolo nejrychleji. Rány a minuty se sčítají, proto je přesnost ran stejně důležitá jako rychlost. Hráči mezi jednotlivými údery běhají, a klíčovou roli tak hraje i kondice.

Text: Lucie Gaudlová

(Visited 148 times, 1 visits today)