Tipy: Noc v iglú a světelná show Alenka v říši divů

Tipy: Noc v iglú a světelná show Alenka v říši divů

Foto: Lumina Park

Světelná show Alenka v říši divů

Přijďte nasát neopakovatelnou atmosféru stovek tisíc světélek a podmanivých zvukových efektů. Lumina Park v Praze 6 otevřel nezapomenutelná audiovizuální show. Vydejte se do fantastické říše divů na okraji Prahy. 1,5 kilometru dlouhá procházka opatřená stovky tisíc úsporných LED světélek vás zavede do pohádky Alenka v říši divů. Králičí norou se dostanete do dechberoucího světa plného světel, hudby a zvukových efektů. Potkáte zhruba sto světelných soch, na konci stezky objevíte světelný labyrint, kolotoč generující elektrickou energii a také zářivý zámek. Ten je otevřen každý den kromě pondělka od 17 hodin. Atrakce poblíž koupaliště Džbán bude v provozu do konce února 2023. Využít můžete zvýhodněné rodinné vstupné. Více informací najdete na www.luminapark.cz.

Česká vína – světová úroveň

Na rok 2022 budou moravští a čeští vinaři jistě dlouho a v dobrém vzpomínat. Na zahraničních mezinárodních soutěžích vín získali za svá vína neuvěřitelných 1292 medailí, a postarali se tak o výrazné navýšení historických medailových rekordů, které navíc ozdobili i několika nejvyššími oceněními – tituly šampionů, tedy nejlepších vín soutěže.

Mezi oceněními se objevily nejen zlaté (501), stříbrné (562) a bronzové (166) medaile, ale také neuvěřitelných 44 velkých zlatých a 8 platinových medailí. Medailové zisky pak korunovalo 11 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína mimořádné kvality, která buď celkově, nebo ve svých kategoriích nenašla na soutěžích konkurenta.

„Magickou hranici tisíce medailí překonali naši vinaři poprvé v roce 2020. V loňském roce pak ve světě zazářili ještě výrazněji. Úroveň našeho vinařství se neustále zvedá, a tak zcela jistě nejde jen o souhru náhod, ale o objektivní posouzení čím dál vyšší kvality moravských a českých vín a doufejme i nový standard,“ komentoval tento mimořádně úspěšný rok Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Největší úspěchy 2022

  • Šampioni: 2 šampiony, tedy nejlepší vína svých kategorií, si odvezli moravští vinaři ze slovenské soutěže Muvina Prešov a americké Great American IWC. Po jednom pak přinesly soutěže Concours Mondial du Sauvignon, Danube Wine Challenge, Le Mondial des Vins Blancs Strasbourg a Concours Mondial de Bruxelles (část věnovaná růžovým vínům). Absolutním šampionem soutěže se pak stala moravská vína na soutěžích Cool Climate Wine Awards, Chardonnay du Monde, TERRAVINO.
  • Velké zlaté medaile: Nejvíce velkých zlatých medailí, a to hned 12, získali naši vinaři na soutěži Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Jižní Africe.
  • Platinové medaile: Celkem 8 platinových medailí obdržela moravská a česká vína na oblíbené mezinárodní soutěži vín GREAT AMERICAN INTERNATIONAL WINE COMPETITION pořádané tradičně v New Yorku. Medaile si vysloužila vinařství Čech, Ludwig, Somnium, Zapletal, Vladimír Tetur, Vinné sklepy Skalák a dvakrát Kosík vinařství z moravských Tvrdonic.
  • Nejvíce medailí: Největší úspěch co do počtu zaznamenala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna, co do počtu hodnocených vín největší soutěži vín na světě. Odvezla si neuvěřitelných 322 medailí. Včetně Ocenění dobré kvality (Seal of Approval) tak získali naši vinaři na úctyhodných 388 ocenění. Na této soutěži také dosáhli největšího počtu zlatých medailí, a to 72.
víno
Foto: Unsplash

Barva roku 2023 je karmínově červená

Stejně jako každý rok vyhlásil Pantone Color Institute novou barvu roku. Tentokrát odborníci zvolili odstín Viva Magenta, který znázorňuje odvahu, nebojácnost a rebelství. Také podporuje optimismus a radost ze života, je pulzující, elektrizující, rebelská, a přitom zrcadlí dokonalou rovnováhu mezi chladnými a teplými tóny. Přesně tak popisuje Institut Pantone, který každoročně vydává vzorník nejvíc trendy barev, barvu roku 2023 Viva Magenta. Jedná se o karmínově červený tón, tedy jakousi tmavší vínově červenou barvu, která zaujme svou přirozeností a zároveň i výrazností, která umí upoutat.

Je v podstatě tradicí, že se barva roku velmi rychle propíše do trendů v módě i designu. Mnoho firem, od kosmetických začínaje přes módní domy až po technologické giganty, tak své produkty do této barvy také oblékne. Je libo magentový telefon, tričko, rtěnku nebo třeba radiátor? Nebojte se experimentovat a pusťte barvu roku 2023 Viva Magenta do svého šatníku i domova!

magenta
Foto: Pantone

Jantar – šperk z minulosti trendem budoucnosti

Vzhledem k tomu že jsme na začátku nového roku 2023, určují se nejen modní trendy pro nadcházející rok, ale i barvy, styly a samozřejmě i šperky. A jedním ze šperkařských trendů pro letošní rok je označen i jantar.

Ačkoli jantar patří mezi drahé kameny, o kámen se vlastně vůbec nejedná. Abychom se dobrali původu vzácného polodrahokamu, je třeba vrátit se několik desítek milionů let zpět v čase. Jantar je fosilizovaná pryskyřice z několika druhů, dnes již neexistujících, jehličnatých stromů, nejčastěji z období třetihor. „Postupem času oxidací a polymerací pryskyřice z těchto stromů vznikl jantar, jak ho známe dnes. Největším nalezištěm jantaru nejen v Evropě, ale také na světě je jižní část Baltského moře. Jantar má kromě obliby u šperkařů také velký význam pro paleontologii. Byly v něm objeveny některé významné fosilní pozůstatky obratlovců nebo hmyzu z dávných časů,“ řekl Martin Stibor ze společnosti Korálky.cz.

Jantar patří k oblíbeným drahým kamenům už od starověku. Využíván byl nejen pro výrobu šperků, ale i nádobí a sošek. Jantarové aplikace jsou k vidění také na lidových krojích. Oblíbený je zejména pro svou různorodost.

jantar
Foto: Unsplash

Noc v iglú

Francouzské Megève, které se nachází mezi zalesněnými pahorky na úpatí Mont Blancu, patří k oblíbeným francouzským lyžařským resortům. Nově si tu kromě fantastického lyžování můžete vyzkoušet strávit noc v iglú. V těchto domečkách z ledu vás čeká mimořádný zážitek. Ale nebojte se, zima vám zde nebude. Připraveni jsou zde i na ty nejnáročnější hosty. Hlavním luxusem tu samozřejmě je lokace uprostřed nádherné přírody, ale to není všechno. Večer vás čeká luxusní savojská večeře.

iglú
Foto: Unsplash

Vysoká gastronomie

Další velký úspěch pro francouzskou gastronomii. Alpská restaurace Sylvestre získala za pouhé tři měsíce svého provozu michelinskou hvězdu. A to díky precizní kulinářské práci šéfkuchaře Sylvestra Wahida, jehož gastronomické umění je doslova pověstné po celé Francii. Celkem v Courchevelu najdete hned devět michelinských kuchařů, kteří organizují 9. března speciální gastronomický festival. Během
akce budete moci ochutnávat na sjezdovkách v Courchevelu jejich horská menu. A o měsíc později zde proběhne další slavný festival, a to Folie Douce.

Autor: Petra Vorelová

(Visited 182 times, 1 visits today)