Tradiční "Skíčko" v Říčkách je závodem sjezdařských talentů

Tradiční "Skíčko" v Říčkách je závodem sjezdařských talentů

Zdroj: skiricky.cz

Konec ledna je tradičním časem pro konání ještě tradičnějšího mezinárodního lyžařského závodu žactva – Skiinterkriterium 2018 se ve Ski centru Říčky v Orlických horách uskuteční od tohoto čtvrtka až do soboty a bude to již 56.ročník tohoto klání ve slalomu a obřím slalomu.

Přípravy akce popsal a o další informace o závodě se podělil jeho dlouholetý ředitel Jaroslav Křístek.

Jaké země se účastní těchto závodů?

“Už není moc zemí v Evropě, které by u nás ještě nebyly. Od Islandu přes všechny země Skandinávie, Velkou Británii, státy Beneluxu, až po všechny země východní a jižní Evropy. Také jsme již přivítali reprezentanty Austrálie, USA, Kanady, Chile, Argentiny, Kazachstánu, Uzbekistánu, Gruzie, Kypru, Libanonu, Turecka či Izraele.”

Co je při pořádání takového závodu nejdůležitější a co obnáší jeho přípravy?

“Dnes už je pro úspěšný ročník důležité úplně vše, mimo počasí snad ochota všech organizátorů se podřídit ve prospěch celého závodu. Je to velké úsilí vše zařídit, zajistit, připravit a také udělat a dodržet. Vlastní dva dny závodu už jsou jen konečným vyvrcholením všech příprav (ubytování pro až 450 lidí, stravování, lékařské zajištění, doprava z/na letiště, zajistit veškerou techniku, nejenom tyče a vrtačky, ale hlavně on-line přenos ze závodu včetně živého obrazu).”

Zdroj: skiricky.cz

Mohli jsme úspěšné závodníky ze Skíčka později vídat v dospělé kategorii například v závodech Světového poháru?

„Samozřejmě ano. Míla Sochor, Bohouš Zeman, Olga Charvátová-Křížová, Filip Trejbal, Šárka Strachová, Kryštof Krýzl, Ester Ledecká. Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Adam Žampa, chorvatští sourozenci Kosteličovi, Rus Alexander Chorošilov, Norka Nina Lösethová, ti všichni a mnoho dalších u nás byli a později se pak dokázali prosadit ve svěťáku.“

Došlo v historii závodů k tomu, že musely být zrušeny?

“Za 55. ročníků se to stalo celkem čtyřikrát. V letech 1990, 1993 a 2007 nebyl sníh a v roce 2014 by se samotný závod snad dal odjet, ale nezaručili bychom regulérnost a hlavně bezpečnost závodníků, proto jsme raději závod zrušili.”

Text: Jan Duffek

(Visited 47 times, 1 visits today)