Triumf na 82. Masters patří muži se špatnou pověstí

Triumf na 82. Masters patří muži se špatnou pověstí

V pořadí 82. Masters, dlouho očekávaný turnaj všech turnajů ozdobený návratem Tigera Woodse, je minulostí. Na čtyřnásobného vítěze Masters ale zbyla jen jedna z vedlejších rolí. Tu hlavní opanoval Patrick Reed. Sedmadvacetiletý Texasan se do čela leaderboardu usadil po druhém kole a už před sebe nikoho nepustil, i když o svůj premiérový titul z majoru musel bojovat až do poslední jamky.

Hráč s přezdívkou Kapitán Amerika, kterou si vysloužil za bojovné výkony v týmových soutěžích Ryder Cupu a Presidents Cupu, odrazil všechny útoky soupeřů a zvítězil se skóre -15 o jednu ránu před druhým Rickiem Fowlerem a o dvě před třetím v pořadí Jordanem Spiethem. A to i přesto, že dosud bylo jeho maximem na Masters 22. místo.

„Mám za sebou psychicky nejtěžší kolo svého života,“ přiznal chvíli po turnaji Reed. Musel odrážet nejen ataky svých soupeřů, ale musel se poprat i s tím, že nepatří mezi oblíbené hráče mezi fanoušky. Ostatně, mnohem větší divácké ovace provázely právě jeho krajany Spietha a Fowlera, ale třeba i jeho kolegu ve flightu Roryho McIlroye.

Ten se hned v úvodu finálové rundy dokonce na Reeda i dotáhl a mohl v tu chvíli reálně přemýšlet o naplnění vysněného kariérního grandslamu, tedy vítězství na všech čtyřech majorech. Jenže na dalších jamkách Severní Ir ztrácel a nakonec dohrál se ztrátou šesti ran na dělené páté pozici. „Byl to pro mě dnes těžký den. Ale vrátím se a doufám, že předvedu mnohem lepší hru,“ sliboval McIlroy.

Reed odolal všem útokům

Spieth na začátku finálového kola ztrácel na Reeda propastných devět ran, ale rozehrál se k famóznímu výkonu. Překonal i svou noční můru v podobě tříparové jamky č. 12, na které před dvěma roky „utopil“ své naděje na druhý titul z Augusty. Nakonec zahrál v neděli výjimečných 8 ran pod par, ale na první příčku nedosáhl.

Zrovna tak útočil i Fowler, na posledních sedmi jamkách zahrál čtyři birdie, dotáhl se na celkové skóre 14 pod par a musel čekat, jak na to odpoví Reed. Tomu se ale ruce nerozklepaly. Na dvanáctce se blýskl proměněním dlouhého puttu do birdie a klíčem se pak stalo birdie na čtrnáctce. Reed se dostal na skóre -15 a závěr kola zvládl bezchybně.

„Věděl jsem, co mě čeká, že to bude nesmírně urputná bitva. Každý golfista sní o vítězství na Masters a já nejsem výjimkou. Neustále jsem si opakoval: drž se svého plánu a hraj. Ale jednoduché to nebylo. Je to pro mě nezapomenutelný okamžik,“ radoval se Reed, hráč, který nemá na PGA Tour právě tu nejlepší pověst.

Pošramotil si ji už během své amatérské kariéry na univerzitě, kde byl obviněn z podvádění při hře, chycen při pařbě s přemírou alkoholu a příliš mu nepomohly ani přespříliš sebevědomé výroky o tom, že patří mezi pětici nejlepších hráčů světa poté, co vyhrál v roce 2014 svůj třetí turnaj na PGA Tour. Ve zlém se rozešel i se svými rodiči, které pak ani nepozval na svou svatbu s Justine Karainovou, která mu v počátcích jeho kariéry nosila bag. Jeho rodiče nebyli ani při jeho triumfu na Masters…

Woods se radoval, i když neuspěl

Tiger Woods na páté zelené sako nedosáhl. Zůstal za nejlepšími s uctivým odstupem. Tři kola se pral se svou hrou a řadou nepřesností, ale nedělní loučení zvládl na výbornou. Zahrál v něm tři rány pod par a s celkovým skóre +1 obsadil vítěz čtrnácti majorů dělené 32. místo.

„Především jsem byl šťastný, že jsem mohl zase v Augustě hrát. Je to ten nejúžasnější turnaj. A moje hra? Z týčka jsem se cítil dobře, ale železa jsem celý týden netrefoval přesně. A někdy scházelo jen pár centimetrů. Jsem ale hlavně šťastný, že zase mohu hrát,“ přiznal Woods.

Reed na Masters řečí čísel:

  • Skóre na parech 5: -13
  • Skóre na parech 4: -6
  • Skóre na parech 3: +4
  • Trefené greeny: 66,7%
  • Zasažené fairwaye: 73,2%
  • Záchrany z bunkerů: 4 z 8
  • Počet puttů: 104, průměr 1,44 puttu
  • Průměrná délka drivů: 299,2 yardu
  • Trojputty: 2
  • Celkem: 2 eagly, 22 birdie, 37 parů, 11 bogey
  • Odměna pro vítěze: 1,98 milionu USD
(Visited 79 times, 1 visits today)