Uludağ. Prožijte lyžování na turecké hoře legend

Uludağ. Prožijte lyžování na turecké hoře legend

Hora vzdálená třicet pět kilometrů od Bursy od počátku věků přitahovala pozornost lidí. Podle pověsti z jejího vrcholu sledovali průběh Trójské války řečtí bohové. Pak na ni pobýval svatý Konstantin a Metoděj, až se nakonec stala domovem lyžařů.

Uludağ je malebnou lokalitou a kromě hotelů ji zdobí horské dřevěné chaty obklopené šest set let starým lesem. Středisko, jež fungovalo ve třicátých letech minulého století pro zimní výcvik tureckých ozbrojených sil, se o dvacet let později proměnilo v populární lyžařské centrum.

Pro blízkou vzdálenost (přibližně sto třicet pět kilometrů) jeho klientelu tvoří hlavně obyvatelé Istanbulu či dalších okolních měst. Ti se do „tureckého Aspenu“ vypravují zejména na víkend. Většina z nich však spíše přijíždí nakupovat, užívat si noční život nebo chtějí jen “vidět a být viděni”, než aby brázdili bílé svahy.

Turci společně se zahraniční hosty (převážně Britové, Nizozemci, Němci, Rusové) mohou být se servisem na Uludağu spokojeni. Kvalita služeb (včetně půjčoven lyžařského vybavení, instruktorů a lyžařských škol) splňuje vysoké nároky. Hotely disponují saunami, fitness centry, bazény.

Restaurace podávají výtečnou tureckou kuchyni a venkovní občerstvení nabízí na zahřátí horké víno zvané sharap. Místní lidé mají srdce na dlani a angličtina je zde více rozšířena než v jiných tureckých lyžařských střediscích.

Sjezd z nebeských výšin

Prašan většinou pokrývá Uludağ od prosince do půlky dubna. Milovníci rychlých skluznic mají k dispozici sedm sedačkových lanovek a šest lyžařských vleků ve výšce od 1750 až po 2235 metrů nad mořem. Z této kóty při dobrém počasí dohlédnete až na Marmarské moře.

Vznést se ovšem můžete ještě výš, a to díky helikoptéře, jež vás dopraví na vrchol (2543 m). Heliskiing je ale výzvou jen pro vynikající lyžaře, neboť sjezd dolů patří k náročným výkonům.

Určitě vás však uspokojí freeride. Terén mimo sjezdovku se vám bude líbit v oblasti Kusaklikaya. Hrozí zde poměrně nízké riziko lavin a nad svahy nejsou žádné převisy jako v Alpách.  Přesto zachovejte všechna bezpečnostní opatření a mějte sebou lavinovou výbavu.

Pokud patříte mezi sportovce, kterým adrenalin nic neříká, buďte bez obav. V areálu o rozloze jedenácti tisíc hektarů najdete své potěšení na slunečných modrých a červených sjezdovkách, kde můžete kroužit po celý den.

Relaxace v sultánském duchu

Uludağ  je od antických dob známý pro své léčivé účinky. Na jeho úpatí totiž pramení termální vody, jež se využívají pro pitné kúry a koupele. Za nimi se rozhodně vypravte do Bursy.

V sedm set let starých lázních Eski Kaplica rozpustíte svoji únavu v hamamu, v bazénu s horkým pramenem (příznivě působí na klouby, srdce a zažívání) a odpočinete si v nádherné budově, jež je součástí kulturní historie Bursy zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

Užitečné informace

  • Z České republiky lze do Turecka letět se svou vlastní lyžařskou výbavou. Turkish Airlines přepravuje zdarma jednu sadu (lyže nebo snowboard, hůlky, přezkáče, helma) nepřesahující dvacet tři kilogramů.
  • Do Bursy lítá z Istanbulu vnitrostátní linka. Letiště v Burse je od  Uludağu vzdálené hodinu.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 37 times, 1 visits today)