V Locarnu se na kole vyhoupnete ze stínu palem na horské vrcholy

V Locarnu se na kole vyhoupnete ze stínu palem na horské vrcholy

I když je Locarno považováno za nejteplejší místo Švýcarska, zchladit se zde můžete velmi rychle. Lepontské Alpy leží v dosahu několika minut a prozkoumat je můžete na horských kolech.

Město v italském kantonu Ticino je s přírodou spojeno pomocí lanovek. Tou první, Locarno – Madonna del Sasso funicolare se vydáte z centra Locarna (stanice se nalézá poblíž železničního nádraží) do obce Orselino. Tady vás okouzlí kostel Madony ve skalách (Il Santuario della Madonna del Sasso), jedno z nejdůležitějších poutních míst ve Švýcarsku. Stojí na zalesněném skalnatém ostrohu, na kterém se v roce 1480 mnichu Bartoloměji da Ivrea údajně zjevila Panna Marie. Díky tomuto zázraku zde byla postavena dřevěná kaplička. Ta však nestačila pojmout množství věřících, jež putovali za Matkou Boží, a tak na jejích základech vyrostl na konci šestnáctého století kamenný svatostánek.

Až načerpáte duchovní atmosféru, znovu skočíte na lanovku, jež vás za pět minut dopraví na tisíc tři sta třicet dva metrů vysokou Cardadu. Odtud současně uvidíte nejnižší (Lago Maggiore) a nejvyšší bod (Dufourspitze – 4634 m n. m.) Švýcarska. Podaří se vám to prostřednictvím mostu Passarelle, který je zavěšený mezi korunami stromů. Na jeho konci ční ve “vzduchoprázdnu” vyhlídková plošina, jež vám promítne exkluzivní 180° panorama na jezero Lago Maggiore a údolí Centovalli a Maggia. Pak již budete muset pořádně šlápnout do pedálů, protože vás čeká cesta vzhůru směrem na Cimettu (1671 metrů).

Zdroj: Ticino Turismo

Poblíž hory se napojíte na okruh určený pro horská kola a užijete si trasu rýsovanou stoupáním, sjezdy, single traily, štěrkovým a zpevněným povrchem. Středně obtížná trať bude klást vysoké nároky na fyzičku a vyžadovat průměrnou technickou zdatnost. Nicméně vás pobaví její pestrost a členitost, které vás doprovodí zpět do Locarna.

Během výletu si zajeďte na chatu Capanna Cardada, kde šéfuje bývalý slavný švýcarský hokejista Theo Wittmann. Božské pokrmy (například špecle s hovězím) si vychutnáte na slunné terase společně s výhledem na jezero Lago Maggiore.

Sportovci vítáni

O vaše dokonalé pohodlí se postará Hotel Belvedere Locarno, jež také poskytuje skvělý servis všem zájemcům o aktivní dovolenou. Na pokoji naleznete podložku na jógu či batoh na túru. Na recepci si pak půjčíte kola (včetně elektrických), vybavení na stolní tenis, badminton či na plážový volejbal, které si můžete zahrát v zahradě.

Hotel vám rovněž dopřeje příjemnou relaxaci po fyzických výkonech. V Oasi Spa znavené svaly vrátíte zpátky do formy v laconiu, páře, sauně, bazénu a na masážích.

Užitečné informace na cestu

  • Velmi rychlé a pohodlné spojení mezi Českou republikou a Švýcarskem poskytuje Swiss International Air Lines (let z Prahy do Curychu trvá zhruba osmdesát minut).
  • Letiště v Curychu je pak přímo napojené na železniční terminál, odkud se vlakem dostanete do Locarna za necelé tři hodiny.
  • Švýcarský dopravní systém vám umožňuje cestovat po celé konfederaci s jedinou jízdenkou. Prostřednictvím Swiss Travel Pass získáte jeden lístek platný na všechny vlaky, autobusy, lodě, městskou hromadnou dopravu v devadesáti švýcarských městech, padesáti procentní slevu na většinu horských železnic a lanovek (pozor, neplatí pro lanovku z Locarna na Orselinu, ta je soukromá) a volný vstup do pětistovky muzeí. Platnost jízdenky je na tři, čtyři, osm nebo na patnáct po sobě jdoucích dnů.
  • Swiss Travel Pass zakoupíte na internetu, na švýcarských nádražích, letištích a také v turistických kancelářích ve velkých městech.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 305 times, 1 visits today)