Veletrh For Bikes potvrdil, že Česko je cyklistickou velmocí

Veletrh For Bikes potvrdil, že Česko je cyklistickou velmocí

Karbonové převodníky

Co ukázal populární pražský cykloveletrh For Bikes 2019? Masivní nástup elektrokol nižší střední třídy, čemuž přímo na akci napomohl i Jaromír Jágr. V přímém protikladu také hlad po určité kvalitě i účinných bezpečnostních prvcích. A konečně to, že Češi nadále patří k evropským cyklovelmocem.

Ve třech halách letňanského veletrhu se sešla docela slušná konkurence. Od špičkových e-kol, mtb i silniček doslova za stovky tisíc až po kola, komponenty a doplňky tzv. nižší střední třídy. Viděli jsme skvělé výrobky, včetně “mistrovského” stroje Canyon Ultimate světového šampiona Alejandra Valverdeho, dalších vyladěných silniček Colnago, Orbea, Giant, Scott, Specialized, Bianchi… přes lehoučké karbonové “horáky” až po downhillové speciály.

“Byl to úspěšný veletrh. Jednou z hlavních věcí, co jsme mohli vidět, byl další obří nástup elektro kol,” říká manažer veletrhu For Bikes, bývalý úspěšný český cyklista Lubor Tesař. “Až v průběhu veletrhu  jsem si uvědomil, jak reklama s Jágrem na elektrokola může lidi ovlivnit. Někteří by možná jezdili dalších 10 let na normálních kolech, ale když spatří Jardu, řeknou si, tak já do toho půjdu taky a hned.”

Rozmach e-kol, ale…

Co to znamená pro cykloprůmysl je druhá věc. Novým trendem je, že do e-kolového průmyslu začínají vstupovat nejrůznější výrobci, kteří s koly vlastně nemají až tak moc společného. Mezi částí odborníků proto vzrůstají nejrůznější obavy. Že se ceny budou tlačit níž, mnohdy i na úkor kvality. Že rozmach těžkých a relativně rychlých elektrokol, na kterých bude za chvíli jezdit každý, může zhoršit bezpečnost na stezkách.

A jaké jsou další trendy? Samozřejmě karbon téměř ve všech součástech kol (sedlovky, řídítka, převodníky, kliky…), elektrické řazení, kotoučové brzdy zcela běžně i na silničních kolech, “gravel” biky – neboli silničky do terénu, převody 1 x 12 na horských kolech s největším pastorkem až 51 zubů. Skvělé GPS systémy.

Nové helmy a radary

Velký důraz je dnes kladen i na bezpečnost, k nejsledovanějším produktům proto patřily helmy s novými bezpečnostními systémy. Po nedávném průlomu technologie MIPS nyní přichází Trek – Bontrager s průkopnickou technologií WaveCel, která je údajně o hodně účinnější při ochraně proti otřesu mozku oproti standardní pěně EPS. WaveCel je skládaná buněčná vrstva, kterou je vystlán vnitřek přilby. Na rozdíl od standardních pěnových přileb, které chrání hlavu před přímými nárazy, poskytuje materiál WaveCel podobně jako MIPS ochranu při nárazech z různých úhlů.

Další ostře sledovanou inovací poslední doby byla na veletrhu i radarová blikačka Garmin Varia Radar, která po spárování s kompatibilním cyklopočítačem na řídítkách upozorňuje cyklistu na zezadu se blížíce auto. A řidiče zároveň varuje intenzivnějším blikáním.

navigate_before
navigate_next
(Visited 38 023 times, 1 visits today)