Velkolepý výšlap kolem Grossglockneru

Velkolepý výšlap kolem Grossglockneru

Zdroj: Kärnten Tourismus GmbH

Sníte-li o obdivuhodné cestě dotýkající se nebe, realizujte svoji touhu na rozhraní Salcburska a Korutan. Po Grossglocknerské vysokohorské silnici vyšplháte do závratné výšky 2.571 metrů a zažijete jízdu, na kterou zřejmě do smrti nezapomenete.

První plán na vybudování cesty přetínající hlavní hřeben Alp v blízkosti nejvyššího rakouské hory předložil stavební inženýr Franz Wallack. V roce 1930 se společně se třemi tisíci dělníky pustil do práce a v rekordním čase pěti let vybudoval stavbu století. Dnes Grossglocknerskou vysokohorskou silnici ročně navštíví skoro jeden milion lidí, včetně cyklistů.

Zdroj: Kärnten Tourismus GmbH

Silnice vedoucí kolem „Velkého zvoníka“ vám rozbouchá srdce nejenom fantastickými výhledy, ale také náročným sportovním výkonem. Pohyb na této komunikaci vám bude připomínat jízdu na horské dráze, kdy příkrá stoupání střídají klikatící se sjezdy. Třicet šest zatáček vás přivede mezi rozkvetlé alpské louky, voňavé horské lesy, mohutné skály a k oblasti věčného ledu.

Katapultující převýšení tisíc sedm set čtyřicet osm metrů se postará o vyplavení adrenalinu a pocity štěstí vás zaplaví při pohledu na třicet třítisícových alpských vrcholů v průsmyku Hochtor. Díky maximálnímu stoupání – 12 procent (na odbočce k Edelweißspitze 14 procent), oceníte vydýchání na vyhlídkových plošinách s informačními tabulemi, kde získáte povědomí o jedinečné fauně a flóře Národního parku Vysoké Taury.

Pamatujte, že jízda po Grossglocknerské vysokohorské silnici klade vysoké nároky na vaši fyzičku. Pokud nepatříte mezi výborně trénované jedince, zvolte elektrické kolo. Avšak i přes pohon na lithiovou baterii si pořádně máknete.

Ze sedla na túru

Při zdolávání náročného terénu zajeďte na výšinu císaře Františka Josefa I., jež vám poslouží pro delší odpočinek (včetně jídla v restauraci). Místo, kam v roce 1856 vystoupal slavný panovník se svojí chotí Alžbětou, vám otevře úchvatný pohled na Grossglockner s nejdelším ledovcem ve východních Alpách.

Zdroj: Kärnten Tourismus GmbH

Pasterze se táhne v délce okolo osmi kilometrů a jeho obhlídku uskutečníte po Ledovcové stezce pro pěší (Gletscherweg) vedoucí k čelu, moréně a ke splazu přírodního útvaru. Ovšem i v prosklené pozorovatelně Wilhelma Swarovského poznáte život na ledovcových polích. Prostřednictvím moderní optiky můžete pozorovat dovádivé sviště, majestátní kozorožce a plachtící supi bělohlavé, jež volně žijí v alpské přírodě.

Užitečné informace

  • Vstupní brány na silnici najdete u Fusche na salcburské nebo u Heiligenblutu na korutanské straně Grossglockneru.
  • Za průjezd platí auta a motorky mýto, cyklisté mají vjezd zdarma.
  • Silnice je otevřená denně od května do začátku listopadu (situace se může změnit, pokud napadne dříve sníh).
  • Otevírací doba komunikace se v jednotlivých měsících mění. Květen (6.00 – 20.00 hodin), 1. červen – 31. srpen (5.00 – 21.30 hodin), 1. září –  začátek listopadu (6.00 – 19.30 hodin).
  • Poslední vjezd je vždy čtyřicet pět minut před nočním uzavřením.
  • Počasí v horách se může během sekundy radikálně změnit. Proto si sebou do baťohu vezměte sluneční brýle, teplé oblečení, čepici, rukavice a nepromokavé oblečení. Vybavte se i dostatkem vody a občerstvením (energetické tyčinky, gely, sušené datle, fíky, rozinky).
  • Na celé silnici zaznamenáte dobrý mobilní signál, v případě potřeby tak lehce zavoláte pomoc.

Text: Pavla Apostolaki

 

(Visited 252 times, 1 visits today)