Vonnová, Svindal a další plejáda sjezdařů letos končí

Vonnová, Svindal a další plejáda sjezdařů letos končí

V předchozím článku o Světovém poháru sjezdařů jsme psali o obří marodce v poli závodníků. Dodejme, že ji nově doplnila i Švýcarka Michelle Gisinová, která se podrobí operaci předního kolenního vazu. Podle oficiální zprávy F.I.S. je však početný i zástup těch závodníků, kteří letos už ukončili kariéru nebo se k tomu velmi brzy chystají.

Kdo je mezi těmi, kteří se končit chystají? Na prvním místě jsou to velká jména posledních více než 15 let – Američanka Lindsey Vonnová, Nor Aksel Lund Svindal, ale také švédský slalomář André Myhrer, kteří oznámili, že skončí vzápětí po únorovém MS sjezdařů ve švédském Are.

Lindsey Vonnová se stala opravdovou globální superstar – má čtyři velké křišťálové glóby za celkové pořadí z let 2008, 2009, 2010 a 2012, 16 malých glóbů, tři olympijské medaile (včetně jedné zlaté za sjezd z Vancouveru 2010) a sedm medailí z mistrovství světa (včetně dvou vítězství ve Val d’Isère 2009 ve sjezdu a v SG). Nejpozoruhodnějším číslem je však 82 vítězství ve Světovém poháru, což ji řadí na druhé místo historických tabulek těsně za Švéda Ingemara Stenmarka, který vyhrál 86 krát. V posledních letech je bohužel sužována následky mnoha předchozích zranění a tak se jí s největší pravděpodobností nepodaří Stenmarka překonat.

Další ikonickou postavou alpského lyžování, která končí, je Aksel Lund Svindal. 18 let po svém prvním startu v SP se rozhodl odejít hned po MS v Are, tedy tam, kde oslavil svůj první z pěti titulů mistra světa. Svindal získal dva velké křišťálové glóby v letech 2007 a 2009, devět malých glóbů, má i dvě zlaté olympijské medaile, jednu z nich ze sjezdu na ZOH v Pchjongčchangu 2018. I jeho limitují starší zranění, zejména bolavé koleno.

Dalším, kdo skončí po Are, je André Myhrer. 36letý Švéd vyhrál malý křišťálový glób za slalom v roce 2012, ve SP získal osm vítězství a 28 krát se umístil na pódiu. Má dvě olympijské medaile a jednu z MS.

Na MS v Are se rozloučí s karierou také Francouz Thomas Fanara. Dlouho ve Světovém poháru obsazoval jen druhá a třetí místa, až v roce 2016 vyhrál ve finále SP ve Svatém Mořici. I letos ve 37 letech stál dvakrát na stupních vítězů.

Už žádné další riziko

Minulý týden vyhlásil okamžitý konec kariéry Švýcar Patrick Küng, mistr světa ve sjezdu z roku 2015 poté, co utrpěl otřes mozku při pádu ve Wengenu. Vítěz sjezdu na Lauberhornu z roku 2014 a SG v Beaver Creeku 2013 si uvědomil, že už není ochoten podstupovat další rizika.

Kariéru letos už ukončil Švýcar Sandro Viletta, olympijský vítěz kombinace ze Soči 2014, či Kanaďan Eric Guay, který odmítl dále pokračovat na začátku sezony po těžkém zranění krajana Manuela Osborna-Paradise. V SP 37letý Guay slavil pět vítězství a v roce 2010 ovládl i celkové pořadí SP v super-G. O rok později se stal v Ga-Pa mistrem světa ve sjezdu. Od loňského šampionátu ve Svatém Mořici je úřadujícím mistrem světa v super-G a ve sjezdu přidal stříbro.

(Visited 168 times, 1 visits today)