Walliský ráj pod patronátem Matterhornu

Walliský ráj pod patronátem Matterhornu

Ohromujících sedmačtyřicet čtyřtisícovek drží čestnou stráž u klenotu Švýcarska kolem údolí řeky Rhôny, kterému se i slunce věnuje déle než jiným v zemi. Brázdit svahy mohutných ledovců s nekonečným prachovým sněhem u nejvyššího bodu Matterhornu patří do kategorie pohádkových kulis.

V době, kdy už v údolích rozkvétají ovocné stromy, jsou svahy Wallisu ještě rájem lyžařů a snowboardistů. Od ledovce řeky Rhôny, které se v této oblasti ještě říká Rotten, až k Ženevskému jezeru se táhne malebné údolí sevřené obrovským horským masivem.

Větší města tu prakticky nenajdete, zato vás svým šarmem okouzlí příjemná malá městečka a vesnice s dřevěnými, sluncem takřka spálenými domky. Kouzlo starých časů a pestrost minulosti připomínají i zdejší tradiční slavnosti, ať už mikulášské, vánoční, nebo masopustní.

Lyžařské možnosti Wallisu jsou téměř neomezené a podmínky doslova ideální. Jen těžko budete v celém Švýcarsku hledat oblast s lepšími podmínkami na běžkařské túry.

Jižní část kantonu, tvořená hlavním alpským hřebenem, je posetá zaledněnými čtyřtisícovkami a rozbrázděná krásnými dolinami. Sever nad tepnou Wallisu, řekou Rhônou, nadchne ty, kteří si rádi užívají lyžování na slunných svazích a kochají se horskými velikány na druhé straně řeky z bezpečné vzdálenosti.

Ve společnosti majestátných čtyřtisícovek

Wallis se může pochlubit i jednou raritou – právě tady se totiž nachází nejznámější a nejvýraznější švýcarská hora Matterhorn se svými působivými 4478 metry výšky. Místní mu zcela právem říkají „Hora hor“. Činí si přitom nárok i na „Údolí všech údolí“, protože dolina Lötschental v regionu Aletsch-Jungfrau láká především freeridery těmi nejkvalitnějšími svahy pokrytými hlubokým sněhem.

Opravdovým skvostem je i vesnička Saas Fee v Saaském údolí, tu stráží třináct vrcholů, jejichž výška atakuje čtyři tisíce metrů nad mořem. Region zaujme nejen jako úžasné centrum zimních sportů, ale také obrovskou ledovou jeskyní, kterou najdete v srdci ledovce Fee a je přístupná i v létě.

Údolí všech údolí v Lötschentalu

Tradiční masopust, při němž se obyvatelé údolí Lötschental snaží v průvodu ručně vyřezávaných a malovaných masek vyhnat zimu z údolí, je jen symbolickým ukončením zimní sezony. V malebných horských vesničkách, nedbale rozházených po svazích této části Walliských Alp, totiž zima končí až v době, kdy v nižších oblastech Švýcarska klepe léto na dveře. A to ke všeobecné radosti lyžařů a snowboardistů.

Zdroj: Swiss Tourism

Sněhu je v Lötschentalu skutečně víc než dost, vždyť region leží mezi hřebeny Bernských a Walliských Alp, a ačkoli disponuje jen 33 kilometry upravených sjezdovek, patří díky nezaměnitelnému koloritu a rozličné obtížnosti svahů k vyhledávaným střediskům zimních sportů. Na své si tu přijdou zdatní lyžaři, ale i naprostí začátečníci, o jejichž první krůčky se postarají zkušení instruktoři.

Dobrodružnější jedince jistě přiláká lanovka vedoucí po svahu ledovce Hockenhorm až na jeho hřeben do výšky 3111 metrů či upravené sjezdovky pod vrcholem Gandegg – některé boulovaté úseky a strmější pasáže vyžadují skutečně pokročilé lyžařské umění. Přesto však pátý nejvýše položený lyžařský areál ve Švýcarsku patří ke klidnějším střediskům, takže si horské svahy můžete vychutnávat v jejich syrové kráse pokryté jemným prachovým sněhem a zalité slunečními paprsky.

Tradiční a útulné Val d´Anniviers

Stačí jediný pohled a oblast Val d´Anniviers si zamilujete. Půvab scenérií dotváří svérázné domky z letitého tmavého dřeva, seřazené za sebou v centru vesnice Grimetz. Při pohledu na ně musí pookřát nad jejich roztomilostí sebechladnější návštěvník. V měřítku na pozadí panoramatu hor však vypadají menší, než skutečně jsou. Jejich působivou kulisu tvoří v poklidném údolí kantonu Wallis vrcholy čtyřtisícovek – Zinalrothorn, Obergabelhorn a další velikáni.

Hned čtyři zdejší obce disponují vlastním lyžařským areálem a každý z nich by si zasloužil označení „Skvělý tip“. Jeden skipas otevírá cestu na 230 kilometrů sjezdovek, přičemž většina disponuje střední náročností. Několik černě označených svahů najdete ve vyšších oblastech Grimetzu v zadní části údolí – auditem lyžařských dovedností je třeba sjezdovka Lona. Milovníci freeridu se budou cítit víc než skvěle ve speciálně upraveném prostoru v Zinalu.

Snowpark nad Grimentzem s U rampou, překážkovou dráhou a rychlou sjezdovkou leží ve výšce 2585 metrů přímo vedle lyžařské chaty Orzival. Ta se stane základnou, když už vám dojdou síly na svahu, kdy se můžete osvěžit u drinku, sendviče nebo kávy.

Rein in die Entspannung, die Wintersaison 2019/20 ist eröffnet⛷️😎 jetzt täglich Skibetrieb Torrent. Entdecke die pure Entspannung⛷️🏊‍♂️ www.leukerbad.ch/entspannt

Zveřejnil(a) Leukerbad – Loèche-les-Bains dne Neděle 15. prosince 2019

Leukerbad, to je wellness uprostřed hor

Středisko Leukerbad dělá čest svému jménu, v jeho okolí totiž najdete téměř 70 termálních pramenů. Z podzemních zdrojů tu denně vyvěrá 3,9 milionu litrů vody s přirozenou teplotou 51 stupňů Celsia. Lyžaři tak mohou ihned po zdolání sjezdovky zamířit do lázní, které se nacházejí uprostřed pohádkové kulisy hor. Právě kvůli kombinaci sportu a wellness si zdejší lokalitu návštěvníci tolik oblíbili, zatímco večer nechají odpočinout unavenému tělu v lázních, přes den si užívají aktivního odpočinku brázděním sněhu.

Svahy Torrenthornu jsou pokryty sítí různě obtížných sjezdovek v celkové délce 52 kilometrů, na jejichž start vás přímo z Leukerbadu vyvezou dvě kabinkové a jedna sedačková lanovka. Ambiciózní lyžaři se určitě budou chtít pustit do údolí z nejvýše dostupného místa (2700 m n. m) Torrenthornu. Ostatní mohou své umění pilovat na modrých a červených sjezdovkách. Kromě toho je pro jezdce na jednom prkně připraven funpark ve výšce 2500 metrů s U rampou a dalšími atrakcemi. Děti se pak vyřádí ve vile Champignon nebo s pohádkovými postavami v parku Snowli.

Text: Aneta Bartoníková

(Visited 355 times, 1 visits today)