Woodsův jedinečný návrat. Slaví na PGA Tour titul číslo 82

Tiger Woods se postaral o další mimořádný zápis do golfové historie. Na turnaji Zozo Championship v Japonsku získal v pořadí už svůj 82. titul na turnajích PGA Tour a vyrovnal tím historický rekord Sama Sneada. Nijak mu nevadilo, že si musel na své vítězství počkat až do pondělí a zvládnout dohrávaných sedm jamek. Vedení a titul třiačtyřicetiletý Američan bezpečně uhájil. Vyhrál se skóre -19 o tři rány před domácím Hidekim Matsuyamou.

Do turnaje přitom Woods nevstoupil nijak suverénně – na úvodních třech jamkách totiž zahrál tři bogey v řadě a zdálo se, že soubojům nejlepších bude přihlížet s uctivým odstupem. Jenže bývalý první hráč světa předvedl výjimečný obrat – zahrál ještě devět birdie a se skóre -6 se usadil v čele. A už před sebe nikoho nepustil. Nijak ho nerozhodil ani páteční vytrvalý liják, který nepustil hráče na hřiště Accordia Golf Narashino Country Clubu ani pondělní dohrávka.

Kariéra plná vítězství i zdravotních patálií

A mohl slavit 82. titul na PGA Tour. „No, je to velké číslo. Je to především o konzistenci, a to po velice dlouhou dobu. Naplňuje mě štěstím, že jsem mohl prožít takovou kariéru,“ neskrýval Woods nadšení. Turnaj v Japonsku byl přitom jeho prvním startem v nové sezoně, v jeho případě už čtyřiadvacáté v kariéře.

Na 82. turnajový titul dosáhl ve svých 43 letech, zatímco Sam Snead v 52 letech. V roce 1965 na turnaji Greater Greensboro Open. Získal tehdy prémii 11 000 dolarů. Woods vyhrál svůj první turnaj na PGA Tour v Las Vegas v říjnu 1996. Po 23 letech přidal ten s pořadovým číslem 82. A jen pro srovnání – inkasoval za své vítězství 1,75 milionu dolarů.

Za vyrovnaným rekordním počtem turnajových titulů na PGA Tour se ale neskrývají jen velká vítězství, ale také množství problémů a patálií, které Woodsovu kariéru provázely. Především těch zdravotních. Během třiadvaceti let od jeho premiérového triumfu v Las Vegas prožil také čtyři operace zad, pět operací kolena  a řadu dalších zdravotních potíží.

„V okamžiku, kdy jsem na tom byl nejhůř a úplně dole, nevěděl jsem, jestli ještě vůbec někdy budu moci žít bez bolesti. Jestli budu vůbec schopen stát, chodit a ptal jsem se sám sebe, jestli takhle bude vypadat zbytek mého života. Tohle je pro mě obrovská satisfakce. Prošel jsem těžkým obdobím a jsem zpátky. Bylo to pro mě ale určitě nejtěžší a nejsložitější období,“ prozradil Woods, který prožívá výjimečný comeback.

13 měsíců, 14 turnajů, 4 tituly

Během posledních třinácti měsíců startoval na čtrnácti turnajích a tři z nich vyhrál. Včetně dubnového Masters, kde vyhrál už svůj patnáctý major. A vzhlíží k dalším turnajům i k dalším vítězstvím. Třeba na to příští, kterým by se osamostatnil v historické tabulce počtu titulů na PGA Tour. „Nevím, jestli budu hrát do 52 let, jako Sam, když v tomhle věku vyhrál svůj 82. titul. Kdybyste se mě na to zeptali před pár lety, moje odpověď by byla úplně jiná. Teď ale vidím svou budoucnost mnohem jasněji,“ přiznal Woods.

Jeho výkon nemohl ujít pozornosti sportovního světa. Doslova v přímém přenosu sledoval Woodse Gary Woodland, který s ním odehrál ve flightu posledních 36 jamek turnaje v Japonsku. „Nejenom, že vypadal zase jako nejlepší hráč světa, ale on tak i hrál. Vyhrát za kariéru třeba deset turnajů, to je něco mimořádného, ale vyhrát jich 82, to je naprosto bláznivé číslo,“ složil Woodsovi poklonu.

Sám sobě si řekl o kartu pro Presidents Cup

Stejně jako množství dalších golfistů. „Žijící legenda,“ napsal na Twitteru další americký golfista Tony Finau a mezi gratulanty byl třeba i Jack Nicklaus nebo bývalá ministryně zahraničí USA Condollezza Riceová.

Vítězstvím v Japonsku se Woods posunul ve světovém žebříčku už na šestou pozici a řekl si o místo v týmu pro prosincový Presidents Cup, v němž se utká v Austrálii tým USA proti zbytku světa. Pikantní na tom je, že kapitánem amerického výběru je právě Tiger Woods. A s největší pravděpodobností bude kapitánem hrajícím.

Ostatně, po turnaji na otázku, zda lze očekávat, že jednu ze čtyř divokých karet od kapitána dostane i on, reagoval s úsměvem. „Myslím, že jsem jako hráč svým výkonem upoutal kapitánovu pozornost.“

A kdy přijde útok na metu 83. turnajových vítězství na PGA Tour? Zatím nejbližším plánovaným startem je únorový turnaj Farmers Insurance Open v Torrey Pines, v místě, kde Woods dokázal vyhrát už osmkrát včetně US Open v roce 2008. Předtím bude hrát ještě na svém turnaji Hero World Challenge na Bahamách, ale tento podnik není součástí PGA Tour.