Za krásami Dolomit. Ski Tour Panorama ve Val di Fassa

Za krásami Dolomit. Ski Tour Panorama ve Val di Fassa

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board

Dolomity jsou známé jako hory s nádhernými a neobvyklými scenériemi. Pohled na jejich krásu využili ve Val di Fassa a zorganizovali pro lyžaře Ski Tour Panorama.

Zvrásněné stěny, věžovité vrcholy, rozeklané hřebeny a bizarní štíty vždy lákaly dobrodruhy, jež obdivovali neobvyklé tvary Dolomit. Tehdy ovšem netušili, že je má na svědomí specifické složení hornin (dolomit s kalcitem).

To objevil až na konci osmnáctého století francouzský geolog a mineralog Deodat de Dolomieu, podle nějž tento horský masiv Italských Alp dostal své jméno. Trvalo však ještě minimálně sto let, než cestovní ruch vkročil do pohoří vzniklého z korálových útesů.

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board
Zdroj: Val di Fassa Tourist Board
navigate_before
navigate_next

Přírodní biograf

Dnes jako lyžaři můžete poznávat krásu majestátních hor prostřednictvím lanovek, vleků či historického vláčku a přejíždět na bezpočet sjezdovek. Z výšky okolo dvou tisíc metrů (často i víc), uvidíte ty nejkrásnější panoramata Dolomit, jejich nejvyšší vrchol Marmoladu (včetně plochého ledovce) a místní malebná údolí.

Za celý den tak během Ski Tour Panorama ujedete poměrně dost kilometrů a poznáte tolik nádherných areálů, že se vám ze svahů nebude chtít odejít.

Navíc při západu slunce zpozorujete, jak stěny skal mění svůj vzhled do oranžova, ruda, červena až nakonec skončí ve fialové kráse. Úkaz vznikající prostřednictvím slunečních paprsků a minerálního složení skal nazývají místní obyvatelé Ladinové „enrosadira“ a patří k nejkrásnějším divům přírody na světě.

Vyjeďte lanovkou z Vigo di Fassa na Ciampedie. Z přírodní terasy sjeďte směrem k Pera di Fassa a u silnice nastupte na lyžařský vláček, který vás zaveze do Pozza di Fassa. Nasedněte na gondolu směřující nejprve na Buffaure a poté na Ciampac. Celodenní lyžování zakončete sjezdem do Alby, odkud se zpět do místa vašeho pobytu dostanete ski busem.

Vysokohorské pochoutky

V průběhu cesty se rozhodně zastavte na občerstvení v horských boudách zvaných refugia. Ladinská kuchyně je znamenitá a její základ tvoří kroupy, z nichž horalé připravují polévku či rizoto orzotto. Mezi oblíbené pokrmy patří i ciajoncie (ravioli plněné sušenými fíky) a knedlíky zvané bales. Ty kuchaři plní špekem, sýrem, klobásou a přidávají je do polévek nebo jako přílohu k masu.

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board

Přepadne-li vás během Ski Tour Panorama únava, posilněte se bombardinem. Barman vám energetickou bombu namíchá z alkoholického nápoje Advocaat (nebo z vaječného likéru), brandy a naservíruje ji se šlehačkovou čepicí.

Odměna pro ranní ptáčata

Úchvatným kouzlem Dolomit se kromě Ski Tour Panorama pokocháte také při východu slunce. Již od šesti od rána můžete stát na sjezdovce některého z lyžařských areálů Val di Fassy  (v Alpe Lusia 22. února, na San Pellegrinu 3. března a na Ciampacu 8. března), abyste zažili fascinující představení zlatooranžových paprsků.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 227 times, 1 visits today)