Ze slavného boxera Tysona je tenisový táta, který hájí Serenu

Ze slavného boxera Tysona je tenisový táta, který hájí Serenu

Popsat bývalého boxera Mika Tysona několika slovy, to zkrátka nejde. Na jedné straně výjimečný boxer, který se už ve dvaceti letech stal nejmladším vítězem organizací WBA, WBC i IBF. Prvních devatenáct zápasů vyhrál k.o. a dvanáct z nich hned v prvním kole. Na té druhé, odvrácené, děsil své okolí násilnickými útoky a nezvladatelnou povahou.

Tři roky strávil za mřížemi. Přišel o všechny své vydělané peníze a propadl se až na dno. A dnes? Sám o sobě říká, že je dnes tenisovým taťkou, touží se prosadit u filmu a stal se „advokátem“ Sereny Williamsové.

Ve čtvrtek 1. listopadu navštíví Mike Tyson Prahu, aby v klubu SaSaZu vystoupil s vlastní show, v níž odvypráví svůj bouřlivý sportovní i mimosportovní život.

Od řádění Sereny Williamsové v prohraném finále US Open sice už nějaký ten pátek uplynul, ale do zapomnění okamžiky, které zastínily i senzační triumf Japonky Naomi Osakaové, ještě zcela nezapadly.

„Myslím, že to tehdy bylo špatné rozhodnutí od umpirového rozhodčího Ramose. Serena se stala cílem nespravedlivě. Mohla sice zachovat klid a nehádat se s rozhodčím. Bylo jasné, že jí ta hádka nepřinese nic dobrého,“ postavil se kontroverzní bývalý boxerský šampion na stranu americké tenisové hvězdy při svém pobytu v Indii, kde se stal tváří premiéry Kumite 1 League v bojovém umění MMA.

Velký fanoušek Djokoviče

Tyson po dvaceti letech v ringu je dnes na tenisových kurtech vidět docela často. Sleduje nejen ty nejlepší hráče na velkých turnajích a má slabost pro Novaka Djokoviče, ale mnohem častěji je v roli pozorného diváka při utkáních a tréninku své devítileté dcery Milan.

„Djokovič má můj obdiv za výjimečný návrat po zranění v podobě triumfů ve Wimbledonu a na US Open. Porazit všechny, i ty nejlepší Nadala a Federera, to je úžasné. Je skutečný bojovník. Ale ze všeho nejraději sleduji svou dceru, jak hraje tenis. Jsem teď tenisový táta,“ prozradil 52letý Tyson.

Za sebou má dvacetiletou kariéru v ringu, kterou definitivně ukončil v roce 2005, ale také minulost nadmíru pestrou. Už ve třinácti letech měl za sebou 38 zatčení pro všechny možné delikty, dostal šest let za znásilnění černošské královny krásy Desirée Washingtonové, odseděl si ale jen polovinu. Poté, co zbil v dopravní zácpě dva řidiče, vyfasoval další tři měsíce za mřížemi.

Tyson a jeho minulost

Řádil v ringu i mimo něj. Fetoval, hýřil s prostitutkami a není divu, že si neudržel ani jednu ze svých dvou manželek. Svému soupeři v ringu Evanderu Holyfieldovi ukousl kus ucha, nakopal promotérovi Donu Kingovi. Byl královsky placený – během jediného roku inkasoval v přepočtu i dvě miliardy korun. Jen Tiger Woods a Michael Schumacher si tehdy vydělali víc. Jenže s penězi to neuměl. Přišel o všechno, zbankrotoval a skončil doslova na ulici.

„To pro mě bylo těžké období, když jsem zbankrotoval. Ale věděl jsem, že když jsem si dokázal vydělat peníze předtím, měl bych to dokázat znovu. Získal jsem víru, že se nikdy nesmíme vzdávat. Pro mě bylo důležité, že jsem byl profesionální sportovec. Když jste sportovec, víte, jak se vrátit zpět po porážce. A život je jako sport. Musíte věřit, že se dokážete vrátit. Musel jsem si tím vším projít, abych se stal mužem, kterým jsem dnes,“ poznamenal Tyson.

Tyson a jeho budoucnost

Muž s mnoha přezdívkami – Iron Mike, Dynamite Kid – které si vysloužil za své boxerské umění, ale také Kanibal, Zvíře, Šílený Mike, či nezvladatelný psychopat, jimiž ho častovaly novinové titulky po jeho řádění, se dnes zklidnil, věnuje se svému byznysu s marihuanou a touží se častěji prosadit do hollywoodských filmů.

„V několika filmech z Hollywoodu jsem si zahrál, ale doufám, že v budoucnu to bude ještě častěji,“ naznačil Tyson, kudy by se jeho život mohl ubírat. Naplno se momentálně věnuje pěstování marihuany na svém ranči v Kalifornii, kde je rekreační marihuana legální. Ostatně, Tyson je dlouholetým obhájcem užívání konopí pro lékařské účely. „Bojoval jsem za to dvacet let. Během své kariéry jsem zažil tolik bolesti a zranění, a kdybych neměl konopí, nevím, jak bych to zvládal,“ přiznal.

Dostal se na vrchol, propadl se až na dno a znovu se drápe zpět. Právě o tom zcela otevřeně při svých turné vypráví lidem po celém světě. Nevynechá ani Prahu. Mike Tyson bude vyprávět svůj příběh 1. listopadu od 18:30 v klubu SaSaZu.

(Visited 21 times, 1 visits today)