Zimní radovánky na švýcarském Schatzalpu

Zimní radovánky na švýcarském Schatzalpu

Zdroj: Destination Davos Klosters

Nasedněte na soukromou lanovku a nechte se vyvézt na jedno z nejkrásnějších míst ve švýcarském Davosu. Po 300 metrech a čtyřech minutách vás přivítá Schatzalp  i se slavným sanatoriem.

Budova vznikla v roce 1900 pro pacienty s tuberkulózou a odstartovala slavnou historii zdravotní turistiky v městě pod Alpami. Díky výjimečným účinkům místního vzduchu (spočívají v jeho složení, tlaku, proudění a ve vysoké nadmořské výšce) do Davosu přijížděli pacienti z celého světa, aby zde absolvovali léčebné kúry. Luxusní sanatorium ve stylu art deco je poskytovalo až do roku 1953. Poté bylo přeměněno na ubytovací zařízení a dostalo se do skupiny historických hotelů ve Švýcarsku.

Veškeré původní vybavení zůstalo dodnes zachováno a vy si tak při svém pobytu můžete užít návrat do historie. Pokoje krášlí masivní dřevěný nábytek, v koupelnách se leskne dobové sanitární zařízení a v jídelně by filmaři klidně natočili film z minulého století. Genus loci zde působí naprosto dokonale. Navíc Schatzalp leží na slunné horské terase. Ve výšce 1.861 metrů nad mořem nachytáte nejen zlaté paprsky, ale dostanete také pořádnou dávku pozitivní energie.

Vědecká měření totiž prokázala, že Schatzalp má přibližně dvacet šest tisíc Bovisových jednotek (určují kvalitu energetických vibrací daného místa). Řadí se tedy ke zcela výjimečným přírodním lokalitám disponujících obrovskou silou.

Zdroj: Destination Davos Klosters

Slalom mezi kulinářskými specialitami

Od Hotelu Schatzalp je to už jen skok do lyžařské oblasti Schatzalp – Strela. Nahoru na Strelapass vás vyveze lanovka a z výšky 2.352 metrů se pak spustíte na lyžích či snowboardech. Přitom lze kdykoliv zastavit v okolních horských chatách na sklenku bílého vína.

Produkty ze švýcarských vinic mají skvělou chuť a vhodně doplní alpské pokrmy. Včetně sýrového fondue, jež každý večer servíruje Panoramarestaurant Schatzalp.

Sklouzněte se do města

Koncem devatenáctého století se stal Davos kolébkou mezinárodního sáňkování. Jedna z prvních drah byla vybudována právě na Schatzalpu a stala se dějištěm mnoha slavných závodů. Skoro tři kilometry dlouhá speciální sáňkařská dráha vám zvedne hladinu adrenalinu i dnes.

Ledovým tobogánem prosvištíte velkou rychlostí a projedete osmnáct zatáček klikatících se v zasněženém lese. Zábavu na osvětlené dráze si užijete také večer, protože lanovka jezdí z centra Davosu na Schatzalp až do dvaceti tří hodin.

Zdroj: Destination Davos Klosters
Zdroj: Destination Davos Klosters
navigate_before
navigate_next

Literární toulky sněhovými závějemi

Patříte-li mezi vyznavače zimního walkingu, můžete sportovní výkon spojit se vzděláním. Naučné stezky v okolí Schatzalpu vám přinesou informace o davoské krajině, historii a kultuře. Jedna z tras dokonce vznikla na památku německého spisovatele Thomase Manna, jehož román “Kouzelný vrch” popisuje příběh tuberkulózních pacientů léčících se ve zdejším sanatoriu.

Na zhruba dva a půl kilometru dlouhé cestě naleznete deset tabulí, jež vás zasvětí do díla Thomase Manna a do jeho literárního spojení s Davosem.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 109 times, 1 visits today)