Hahnenkamm. Sjezdařský svátek, který stojí za to vidět

Hahnenkamm. Sjezdařský svátek, který stojí za to vidět

Zdroj: hahnenkamm.com

Hahnenkamm s pořadovým číslem 78 – samozřejmě na sjezdovce Streif – je tu! Kdo vstoupí tuto sobotu do galerie vítězů legendárního závodu? A proč je tento sjezd vlastně tak náročný? Vždyť přece každý závod a každá trať má svá specifika.

Třetí lednový víkend je v kalendáři Světového poháru ve sjezdovém lyžování tradičně zasvěcen závodům v rakouském Kitzbühelu. Páteční superobří slalom a nedělní slalom patří sice k hodně sledovaným kláním, ovšem hrají jen roli jakéhosi doplňku k hlavnímu bodu programu, kterým je sobotní sjezd.

Pojďme se podívat podrobněji na konkrétní data a statistické údaje. Délka sjezdovky Streif je 3 312 metrů, závodníci startují ve výšce 1 665 metrů nad mořem, cíl je pak o 860 metrů níže. Nejstrmější částí trati je Mausefalle se sklonem 85%. Tedy něco jako skokanský můstek, rozhodně ikonické místo Streifu.

Celá trať je technicky extrémně náročná, neodpustí žádnou, byť nepatrnou, chybu.

Závodníci musejí zvládnout vysoké rychlosti (až 140 km/h), dlouhé skoky (téměř 80 metrů) a velké odstředivé síly. Laikovi a rekreačnímu lyžaři takový kopec nahání strach. Profesionálním sjezdařům pravděpodobně také, ale ti mají schopnosti a dovednosti přetavit strach na zdravý respekt a podat maximální výkon.

Rekordní čas na nezkrácené trati drží domácí sjezdař Fritz Strobl, který ji zajel v roce 1997 za 1:51:58, průměrnou rychlostí 106,9 km/h. Pro závodníky je sjezdovka Streif velká výzva, pro Kitzbühel je tato lyžařská akce na Hahnenkammu největší sportovní a zároveň společenskou událostí v průběhu celého roku.

Vzrušující podívaná za 30 euro

Určitě je to jedinečná událost, kterou si žádný milovník lyžování nenechá ujít. Každoročně tento závod ve sjezdu sledují milióny diváků u televizních obrazovek, na místě samotném bývá kolem 50 000 návštěvníků. A lístků pro vstup do areálu je neomezené množství, dají se na pokladnách koupit v den závodu za 30 euro.

360 Hahnenkamm interaktiv

Wir freuen uns auf die Hahnenkamm-Rennen Kitzbühel. Hans Knauß veranschaulicht uns die Tücken der Streif im interaktiven 360 Grad Video.

Zveřejnil(a) A1 dne Neděle 14. ledna 2018

Sotva je nějaká  sportovní událost tak snadno dostupná jako právě proslulý Hahnenkamm. Vlaková zastávka „Hahnenkamm“ se nachází přímo v centru dění, v docházkové vzdálenosti máte historické centrum města s řadou kaváren, restaurací a útulných barů. Oficiální parkoviště a kyvadlová doprava jsou zdarma. Doslova na každém kroku jsou stánky s občerstvením a nápoji.

Rozhodně nebudete strádat a určitě se nebudete nudit. Celá akce je obohacena o doprovodný program, nechybí večerní party s ceremoniálem pro nejlepší sportovce. V sobotu večer, po ocenění nejlepších sjezdařů, se rozzáří nad Kitzbühelem ohňostroj, party následně pokračuje ve městě. V průběhu závodů můžete navíc v celé oblasti lyžovat, pouze sjezdovky Streif a Ganslern jsou uzavřeny.

Text: Markéta Buršíková

(Visited 419 times, 2 visits today)