Zuřící Serena Williamsová. Na kurtu to nebyl její první exces

Zuřící Serena Williamsová. Na kurtu to nebyl její první exces

Řečeno filmovou terminologií, role před ženským finále US Open byly rozdělené jasně – hlavní roli favoritky si pro sebe měla stáhnout velezkušená a veleúspěšná Serena Williamsová, zatímco „křoví“ měla odehrát dvacetiletá Naomi Ósakaová. Jenže ve scénáři se něco zadrhlo a stal se opak. Dvacetiletá Japonka o 16 let starší vítězku 23 grandslamových turnajů porazila 6:2, 6:4. A Williamsová pro ni neočekávaný vývoj finále psychicky neunesla.

Šestatřicetiletá Američanka nasbírala během své kariéry 72 vítězství na okruhu WTA, celkem 23 grandslamových titulů, vyhrála olympijskou dvouhru v Londýně, stihla si vydělat na kurtech přes 85 milionů dolarů a dlouhé roky vládla na pozici světové jedničky. Loni v dubnu oznámila své těhotenství, ale po porodu se opět vrátila na kurty. Poprvé letos v únoru. Ve Wimbledonu už hrála ve finále a totéž se jí podařilo i na US Open.

Ve Flushing Meadow vyhrála už šestkrát a pokud by vyhrála posedmé, vyrovnala by rekordních 24 titulů Margaret Courtové.  Williamsová na cestě do finále ztratila jediný set a zbýval jí poslední krok k tomu, aby po porodu, při němž, jak sama prozradila, téměř umřela, opět dosáhla na turnajový titul. Poslední krok k velkému návratu ale nevyšel. Zkušená Američanka nejen prohrála, ale navíc finále nezvládla ani emočně. Předvedla jejímu jménu zavrženíhodné a nedůstojné divadlo.

Co se přesně stalo?

Startovacím momentem bylo napomenutí Williamsové od rozhodčího Carlose Ramose za nedovolený koučink, což ostatně přiznal později i její kouč Patrick Mouratoglou. Když poté Američanka po zkaženém míčku rozštípala raketu, následoval – opět oprávněně – trestný fiftýn. To už vítězka 23 grandslamů zuřila a rozhodčího nazvala lhářem a podvodníkem. Následovalo nevyhnutelná penalizace – trestný game. A nakonec i ztracené finále.

https://www.youtube.com/watch?v=pghneMwdE4Y

Williamsová pak rozepři s Ramosem „dohrávala“ ještě i na tiskové konferenci, na níž portugalského sudího obvinila ze sexismu proto, že stejné prohřešky mužů a žen trestá podle nestejného metru. A přidala i to, že bojuje za práva žen… „Mám Serenu rád a vím, že to pro ni bylo ve finále těžké. Ale nesouhlasím s tím, že by existoval nestejný metr pro muže a ženy,“ reagoval na případ vítěz mužské dvouhry Novak Djokovič.

V zuřivém záchvatu Williamsové se bohužel téměř ztratilo vítězství Japonky Ósakaové – její první a také premiérový grandslamový titul pro Japonsko. Vítězka se pak se slzami v očích s trofejí v rukách divákům omlouvala za to, že porazila jejich favoritku…

„Vím, že v hledišti každý fandil Sereně a je mi líto, že to nedopadlo podle jejich přání,“ řekla 20letá Ósakaová po finále při slavnostním ceremoniálu, který provázelo bučení a pískot. Aspoň v tu chvíli si Williamsová zachovala dekorum a požádala diváky, aby se takových projevů zdrželi. Náplastí pro Japonku tak mohl být nejen první grandslamový titul, ale i šek na 3,8 milionu dolarů.

To Williamsová si musela ze své odměny odškrtnout 17 000 dolarů na pokutu, kterou musela zaplatit za hrubé urážky rozhodčího a nevhodné chování ve finále. Až tak moc ji to vzhledem k výši odměny 1,85 milionu dolarů ale mrzet nemusí.

Serena a její výstupy

Pro Williamsovou to ale nebyla ani první pokuta ani takový výstup. V roce 2009 v semifinále US Open proti Kim Clijstersové neudržela nervy na uzdě, nejprve rozmlátila raketu a poté při mečbolu, když jí byla nahlášena chyba nohou při servisu, zuřivě nadávala čárové rozhodčí a dokonce jí měla vyhrožovat i smrtí. Dostal za to pokutu 10 500 dolarů a podmínku s tím, že při dalším takovém excesu by nestartovala na příštím US Open.

Jen o dva roky později, ve finálovém duelu se Samanthou Stosurovou opět porušila pravidla, když při hře a brejkbolu soupeřky zakřičela v rozehrané výměně. I tady měla výstup, tehdy s řeckou sudí Evou Asderakiovou.

(Visited 24 times, 1 visits today)