31 ran pod par! Korejka Kim se zapsala do historie LPGA

Vyhrát turnaj a ještě se zapsat do golfové historie, to se nepovede každý den. Korejce Sei Young Kim se ale takový kousek povedl. Po famózním golfovém představení zvítězila na turnaji Thornberry Creek LPGA Classic ve Wisconsinu s naprosto výjimečným skóre 31 ran pod par a dosáhla tak na nejnižší skóre po 72 jamkách v historii LPGA.

Pětadvacetiletá Korejka tak o čtyři rány vylepšila předchozí rekordní skóre, které měla v držení legendární Švédka Annika Sorenstam z roku 2001 a turnaje Standard Register Ping, kde zahrála 27 ran pod par a v jednom z kol zahrála i magických 59 ran. O patnáct let později se podařilo rekord Švédky pouze vyrovnat a podařilo se to – hádejte komu? Korejce Sei Young Kim na turnaji Founders Cup v roce 2016.

„Po Founders Cupu jsem si vytyčila nový golfový cíl. Přála jsem si, abych na tour někdy v budoucnu tenhle rekord ještě vylepšila. Ale už tehdy to znělo hodně nereálně. Proto teď vše, co prožívám, mi přijde jako neuvěřitelné. Jak když se sen stane skutečností,“ radovala se Korejka, která odehrála opravdu výjimečný turnaj.

Fenomenální výkon

V prvním kole zahrála 63 ran, v dalších dvou 65 a 64 a turnaj uzavřela nedělní rundou za 65 ran. Celkově odehrála 257 ran, tedy 31 pod par… „Jedním slovem: fenomenální,“ popsala výkon loňská vítězka Katherine Kirková, která sama skončila dělená dvacátá se skóre -15. „Věděli jsme, že se na tomto hřišti dá zahrát nízké skóre, ale ona vše posunula ještě na zcela jinou úroveň,“ dodala.

Kim vyhrála v letošní sezoně poprvé, ale celkově si připsala už sedmý titul na LPGA a společně s Brooke Hendersonovou je jedinou hráčkou, která dokázala vyhrát aspoň jeden turnaj v každé z předchozích čtyř sezon. „Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla zahrát 31 ran pod par, ale teď se sen stal skutečností,“ přiznala Kim, která do turnaje vstupovala jako 26. hráčka světa.

Během čtyř kol na turnaji ve Wisconsinu, na němž díky úspěšné pondělní kvalifikaci startovala i česká hráčka Klára Spilková, ale neprošla cutem, zahrála 25letá Korejka celkem 31 birdie, což je také nový rekord na LPGA, a jeden eagle.

Během čtyř kol nezahrála ani jediné bogey a do karty se jí vloudilo jediné double bogey na tříparové sedmnáctce v pátečním kole. „Zahrála jsem jediné double bogey, ale to také byl jediný okamžik, kdy jsem nějaké rány ztratila. Je to naprosto bláznivé,“ uvedla Kim. Její nejbližší pronásledovatelka, Španělka Carlota Ciganda, skončila druhá se skóre 22 pod par, tedy s úctyhodným odstupem 9 ran…