Jak funguje Salbutamol? Zlepšuje dýchání, ale hlavně super "spaluje"

Jak funguje Salbutamol? Zlepšuje dýchání, ale hlavně super "spaluje"

Zdroj: www.cyclingweekly.com

Salbutamol, lék pro astmatiky, je v centru pozornosti už několik let kvůli účinkům údajně zlepšujících výkony vrcholových sportovců. Poslední případ cyklisty Chrise Frooma je jen špičkou ledovce.

Salbutamol se v poslední době dostal do povědomí hlavně díky norské běžecké reprezentaci, kde je údajně každý druhý běžec na lyžích astmatik a salbutamol jim pomáhá jako lék. Kvůli jeho nadměrnému užití byl „řešen“ i slavný norský běžec Junsrud Sundby. Na rozdíl od Frooma, který nebyl nijak postižen, přišel sice o vítězství ve Světovém poháru v sezoně 2014/15, ale dostal „jen“ dvouměsíční distanc, takže v následující sezoně už zase naskočil do závodního kolotoče.

A jak to bylo s dalšími cyklisty? Třeba Diego Ulissi dostal v roce 2014 trest na devět měsíců, i když mu původně hrozily dva roky, Alessandro Petacchi v roce 2007 roční zákaz. Naopak očištěni byli Leonardo Piepoli nebo Miguel Indurain.

Jak je zřejmé z těchto nejznámějších příkladů, ohledně salbutamolu neexistuje jednotný metr, jak jeho nadměrné použití postihovat. Je to i tím, že se přesně neví jak a nakolik špičkovým sportovcům při dýchání pomáhá.

Není zakázaný, je jen omezeno jeho dávkování

Podle pravidel Světové antidopingové agentury (WADA) může sportovec inhalátorem užít 1 600 mikrogramů salbutamolu během 24 hodin (nebo 800 mikrogramů za 12 hodin) bez nutnosti žádat o terapeutickou výjimku. V tomto případě tedy prokazovat, že trpí zejména astmatem. A právě v tomto pravidle je zakopaný pes. Salbutamol prostě není zakázaný, je jen omezeno jeho dávkování.

Antidopingoví odborníci se ovšem rozcházejí v názorech na to, jak přesně funguje, jak a v čem přesně zlepšuje výkon. Sofistikované sportovní týmy jsou ve znalostech účinnosti Salbutamolu zřejmě mnohem dál.

Jeho „přednosti“ údajně spočívají v rozšíření průdušek při vytrvalostním výkonu a tedy v údajném „zlepšeném“ dýchání, kdy pomůže jak sportovci, který má určité problémy, třeba kvůli nachlazení, tak i tomu, který je úplně zdravý. Různé studie v této oblasti, ale není jich bohužel mnoho, však dávají rozdílné výsledky – jeho „dopingový“ účinek je v tomto diskutabilní.

V jiné oblasti, a to už veřejnost tolik neví, je jeho výhoda nepochybná. Velmi dobře ho totiž znají a používají mnozí kulturisté. Kromě toho, že má určité anabolické účinky, je považován za skvělý spalovač tuků. Co to znamená? Relativně rychle dokáže „ořezat“ nadbytečnou váhu sportovce při zachování veškeré síly.

Dietou nebo úpravou stravy prý něco takového prakticky nelze provést. Zejména u cyklistů by se proto mohlo jednat o klíčový faktor. Svoji roli při vrcholovém cyklistickém výkonu hraje i jediné kilo.

Text: Petr Pravda

(Visited 21 258 times, 2 visits today)