Valverde porazil Sagana! 38 let, 121 vítězství i dopingová aféra

Valverde porazil Sagana! 38 let, 121 vítězství i dopingová aféra

Španělský veterán Alejandro Valverde znovu ukazuje, jak velkým je závodníkem. Na letošní Vueltě má už druhé etapové vítězství, navíc je druhý v celkovém pořadí. Málokdo měl kdy v 38 letech takovou výkonnost.

Valverde včera v těžkém stoupavém finiši přespurtoval mistra řemesla Petera Sagana a připsal si druhé etapové vítězství. Pojďme se teď podívat, co všechno už má v bohaté kariéře za sebou.

Celkem 121 vítězství. Celkový vítěz Vuelty v roce 2009. 2x stříbrný na MS v individuálním silničním závodě (2003 a 2005) a 4x bronzový (2006, 2012, 2013, 2014). 2x celkový vítěz UCI Pro Tour (2006 a 2008), 2x UCI World Tour (2014 a 2015). 16 individuálních vítězství na etapách Grand Tours + 2x vítězství v týmových časovkách. 4x vítěz slavné klasiky Lutych-Bastogne-Lutych, 5x další klasiky Valonský šíp a 2x klasiky San Sebastian.

Už z toho je vidět, že Valverde, který letos jezdí šestým rokem za španělskou stáj Movistar, je naprosto univerzálním cyklistou. Je výborný závodník pro kopcovité klasiky, skvělý vrchař, velmi dobrý časovkář a jak předvedl včera umí i zasprintovat.

El Imbatido, Balaverde a Operace Puerto

Kariéra Valverdeho ale není až tak náhodná. Narodil se do cyklistické rodiny, otec byl amatérským závodníkem a koupil Alejandrovi kolo, když mu bylo šest let (závodil i jeho bratr). Mezi 11. a 13. rokem pak Alejandro vyhrál víc než 50 závodů za sebou. Tehdy získal přezdívku „El Imbatido“ (Neporazitelný). Dnes se mu spíš říká „Balaverde“ (Zelená střela).

Ani tento španělský hrdina se však nevyhnul problémům – dopingové aféře, kvůli níž mu byly všechny výsledky ze začátku roku 2010 anulovány a v jeho dalším průběhu i v následujícím roce měl zákaz závodění. Uškodilo mu spojení s neblahou aférou krevního dopingu „Operace Puerto“, v níž jako hlavní obviněný figuroval doktor „EPO“ Eufemiano Fuentes. Nebylo to lehké období. Vyšetřování se vleklo od roku 2006 a hned v roce 2007 kvůli podezření Valverdeho UCI nepustila na start MS v silniční cyklistice.

Ale Valverde se dokázal vrátit, špičkovou formu si udržuje nebývale dlouho a po dobu co závodí za tým Movistar se už dalším dopingovým aférám vyhnul. Je ženatý s Natalií Mateo, má s ní tři syny a dceru.

(Visited 26 times, 1 visits today)