Allmountain vybavení. Univerzálnost a kompromisy

Allmountain vybavení. Univerzálnost a kompromisy

© Fischer Sports GmbH

Allmountain vybavení má dobře posloužit v širokém spektru podmínek. Mohlo by se říci po celém kopci, tedy na sjezdovce i ve volném terénu, ale možná, že blíže realitě je požadavek, aby nám allmountain lyže, zaměříme-li se pro tuto chvíli právě na ně, dobře posloužily po celý den a klidně řekněme celý týden. Sněhové podmínky se totiž na horách v průběhu dne dost často mění, nemluvě o vývoji v horizontu více dní.

Dobrá allmountain lyže tedy musí být maximálně univerzální a dobře by měla obstát jak na tvrdé, perfektně srovnané pistě, tak v měkkém sněhu, který si často užíváme v odpoledních hodinách. Expert na lyžařské vybavení by mohl právem namítnout, že to jsou vlastnosti, které jdou proti sobě. Nic nemůže být zároveň černé i bílé.

Je to pravda, nutno přiznat, že ona požadovaná univerzálnost je vlastně bojem o co nejlépe podařený kompromis. Naštěstí ale můžeme konstatovat, že tento boj byl v mnoha případech doveden do vítězného konce.

Někteří výrobci se svým pojetím allmountain lyží náramně strefili i do našeho vkusu a lyže skutečně vyladili tak, že je na nich radost lyžovat téměř za všech okolností a podmínek.

Zdroj: Fischer Sports GmbH

Boty na celý den

Protože perfektně fungující lyžařské vybavení je vždy výsledkem souhry všech dílčích komponentů, není ani v segmentu ALLMOUNTAIN radno podceňovat výběr lyžařských bot. Je tomu právě naopak, vždyť tu přece hovoříme o lyžákách, v nichž bychom měli být schopni bez jakéhokoliv omezení lyžovat po celý den, v rozmanitých sněhových a terénních podmínkách. To samozřejmě na boty klade nemalé nároky.

Není tajemstvím, že profesionálové ve svých závodní lyžákách setrvávají jen po nezbytně nutnou dobu, tedy v době závodu. Jak to situace umožní, už se přezouvají do tenisek…

O něco takového mi samozřejmě nestojíme. My toužíme po lyžařských botách, které nám na nohách nevadí ani po páté hodině odpolední. Jenomže, lyžujeme-li v rozličných sněhových podmínkách, jsme dobří lyžaři a klidně se rádi podíváme i za hranice upravovaných lyžařských tratí, nemůžeme lyžovat v “bačkorách”. Sportovní lyžáky, což allmountain ski boots rozhodně jsou, musí být pevné, přesné, výkonné.

No a jsme zase u těch kompromisů. Naštěstí se lyžařský průmysl právě na tomto poli v posledních letech doslova překonává ve vývoji nových materiálů a především technologií, které dokáží dokonale sladit poptávku po výkonnosti i pohodlí.

Zdroj: www.atomic.com

SKI/WALK ano, nebo ne?

Možnost přepínání lyžáků do řežimu SKI a WALK není ničím novým. Přesto na tuto problematiku stále neexistuje jednoznačný pohled.

Freeridové modely lyžařských bot, nabízející SKI/WALK systémy, chtějí oslovovat vynikající lyžaře, co jsou kvůli neproježděnému prašanu ochotni šlapat i tam, kam lanovky nevedou. Při chůzi je skutečně uvolnění horní manžety lyžařské boty navýsost vítanou možností, chůze v botách je pak jednoznačně jednodušší.

Nezapomínejte ale na to, že chodit na lyžích se dá pouze s tuleními pásy! Nehodláte-li investovat prostředky do nich, i do vázání umožňujícího chůzi a dále třeba i do teleskopických holí, nebude vám SKI/WALK na lyžařských botách prakticky k ničemu.

Jiná věc je, má-li vám SKI/WALK pouze usnadnit chůzi z parkoviště k lanovce nebo zpříjemnit odpolední aprés ski. Potom vybírejte také lyžáky s odpovídajícím způsobem zpracovanou podrážkou. Gumové komponenty a třeba i patřične natvarovaná špička boty vám chůzi usnadní ještě více.

(Visited 199 times, 1 visits today)