Babí léto v italském Trentinu. Vyražte na kolo k jezeru Idro

Babí léto v italském Trentinu. Vyražte na kolo k jezeru Idro

Zdroj: Trentino Marketing

Na světě existují místa, která pohladí vaši duši a v mysli zanechají nádherné vzpomínky. Jedním z nich je jezero Idro, ležící přímo na hranicích provincií Brescia a Trentino.

Jako mohutná modrá kapka se překrásné a ne příliš známé jezero Idro zakusuje do mohutných skal. V jeho průzračné vodě se osvěžíte od června do září, na písčitých plážích polenošíte s celou rodinou nebo hodíte udici na štiky, okouny, úhoře a oukleje. Bylo by však škoda zůstat na jednom místě po celý den, když pěšky či na kole můžete prozkoumat okolí poblíž obce Baitoni. Hned v severní části jezera narazíte na vzácnou lokalitu – přírodní rezervaci “Lago d’Idro”.

Prorůstá jí bujná zeleň s nezvyklými kombinacemi stromů rostoucích dohromady (například jasan s třešní a s břečťanem). Rákosové porosty vám poskytnou romantické výhledy a početné rostliny ukážou bohatství místní flóry. Po dřevěných chodnících pak projdete kolem břehů, kde hnízdí spousta vodních a stěhovavých ptáků (kachny, potápky, lysky, rackové, chřástalové, bukáčci, volavky, ledňáčci a slavíci). Pro jejich pozorování najdete speciální stanoviště a rozhodně si sebou vezměte dalekohled.

Zdroj: Consorzio Turistico Valle del Chiese

Sto dvacet dva metrů hluboké jezero milují také příznivci vodních sportů. Zatímco ráno je klidná hladina ideální pro veslování a kanoistiku, odpoledne ji začne bičovat stálý vítr zvaný Ander. Duje z jihu na sever a má příznivý kurs pro windsurfingy, plachetnice a kitesurfingy.

Nicméně i milovníci historie si přijdou v této oblasti na své. Na skalnatém ostrohu nad vodou se tyčí hrad Castello di San Giovanni. Od kempu Miralago vám bude stačit pouhých dvacet minut, aby jste dobyli středověké sídlo, z něhož uvidíte krajinu plnou zelených lesů.

Pokud vám při sportovních výkonech vyhládne, navštivte trattorie nebo typické restauranty kolem jedenáct kilometrů dlouhého jezera. Nabídnou vám skvělé regionální speciality – těstoviny “malfatti” se zvěřinovou omáčkou, špíz “spiedo bresciano” nebo smaženého okouna.

Za delikatesou starých Římanů

Zdroj: Consorzio Turistico Valle del Chiese

Až se nabažíte radovánek kolem ledovcového jezera, vydejte se po cyklistické stezce do blízkého Stora. „Hlavní město“ polenty vás nadchne úzkými uličkami a starobylými domy s dřevěnými balkonky a pavlačemi. Každý rok na podzim se zde také koná slavný Polentový festival (letos proběhne od 29. do 30. září). Kuchařské týmy v historických kostýmech vaří šest druhů polenty a soutěží o nejlepší z nich. A pokud si typický pokrm v provincii Trentino zamilujete, domů rozhodně nemusíte odjet s prázdnou.

V obchodě zemědělského družstva Cooperativa Agricola AGRI 90 ve Storu (ulice Via del Sorino 60) naleznete bezlepkovou kukuřičnou mouku na polentu, polentové plátky na grilování, vynikající sušenky či racionální chlebíčky z kukuřičné mouky.

Celý výlet lze od černa do září absolvovat také na elektrickém kole. Půjčovny najdete v Idrolandu a v kempu Miralago v Baitoni, servis a dobíjecí stanici ve Storu. Plně nabitá baterie vám vydrží na vzdálenost čtyřiceti až sedmdesáti kilometrů, podle toho, jaký stupeň asistence zvolíte.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 133 times, 1 visits today)