BMW M850i xDrive Coupé. Mimořádně zdařilý experiment

BMW M850i xDrive Coupé. Mimořádně zdařilý experiment

Vzrušující kombinace sofistikovaného komfortu v redefinovaném high-end provedení, intuitivní inteligence a brutální síly a dravosti. BMW se podařilo spojit dva zdánlivě opozitní světy a nekompromisní výsledek tohoto mimořádně zdařilého experimentu mnichovští inženýři pojmenovali M850 i Xdrive coupé.

Nové Gran Turismo BMW M850i xDrive Coupé spojuje dechberoucí výkon, distingovaný luxus a výjimečnou, intuitivní inteligenci. Mnichovská legenda skrývající se za modelovou řadou označenou číslem 8 v úpravě M performance nenechá v klidu nikoho, kdo je náchylný k emocím spjatým s rychlostí.

BMW poprvé nabídlo modelovou řadu 8 v podobě dvoudveřového kupé v roce 1989 a už tehdy se jednalo o jeden z vrcholů automobilové techniky prakticky ve všech ohledech od designu karoserie přes provedení a výbavu interiéru až po pohonné jednotky a podvozek.

O téměř dvacet let později od ukončení výroby tohoto modelu se BMW k označení řada 8 vrátilo, když v roce 2018 uvedlo nejprve dvoudveřového kupé, na nějž navázalo kabrioletem se stejným počtem dveří a verzí Gran Coupé se dvěma páry dveří. Pokud pomineme extrémně výkonné a vlastně samostatně prezentované provedení M8, pak je aktuálním vrcholem znovuzrozené řady 8 dvoudveřové provedení M850i xDrive Coupé.

Čistá dynamika

Nový styl BMW ve spojení s tradiční koncepcí vozů třídy Gran Turismo umocňuje dynamický vzhled modelu M850i xDrive Coupé, jemuž vévodí výrazné provedení předních partií ukrývajících srdce vozu spolu s dlouhou a nízkou siluetou boků, přecházející elegantně do mohutně tvarované zadní časti s charakteristickým párem vyboulení na střeše.

S ohledem na výkon, který se v tomto stroji ukrývá, je zevnějšek příjemně decentní, ale aerodynamické linie střechy nenechávají prostor pochybnostem o charakteru M850i xDrive Coupé. Celek exteriéru je impozantní, ale pozornost si zaslouží i jeho detaily, jako třeba karbonový M paket nebo LED světlomety, které jsou zde standardem a na přání mohou být nahrazeny laserovými BMW Laserlight s variabilním osvětlením vozovky a funkcí Selective Beam.

S celkovou délkou 4843 mm, šířkou 1902 mm, výškou 1341 mm a rozvorem 2822 mm vypadá M850i xDrive Coupé na silnici extrémně dravě, ale jízda v něm přesto překonává původní vysoká očekávání.

Křišťál, kůže a futuristická konektivita

Designový jazyk exteriéru se zrcadlí i v interiéru, který je plný mimořádně precizních detailů a vytváří harmonickou rovnováhu mezi na řidiče zaměřenou dynamikou a sofistikovanou elegancí. Plynulý přechod mezi přístrojovou deskou a obložením dveří je díky sladěným strukturám jednotlivých ploch a pečlivému výběru materiálů až organický. Standardem pro BMW M850i xDrive Coupé jsou multifunkční přední sedadla s širokými možnostmi nastavení, zvýšenou oporou boků a bederní opěrkou.

Dekadentním detailem je na dotek překvapivě příjemná řadící páka s hlavicí z broušeného křišťálu, jejíž střed je podsvícen motivem číslice 8. Křišťálovou fazetu najdete i na tlačítku start nebo ovládacím kolečku palubního počítače. Bezprecedentní je také audiořešení vozu, o dokonalý zvuk se stará prostorový systém Bowers & Wilkins Diamond.

Rovněž standardem jsou palubní přístroje BMW Life Cockpit Professional, kombinující nové koncepty zobrazování a ovládání se špičkovou konektivitou. Nejnovější generaci konceptu zobrazování a ovládání tvoří digitální přístrojový štít s vysokým rozlišením a úhlopříčkou 12,3 palce a kontrolní displej o diagonále 10,25 palce. Součástí konceptu BMW Live Cockpit Professional jsou mimo jiné i adaptivní navigační systém, multimediální systém s 20GB pevným diskem a dvěma USB porty, Bluetooth rozhraní a WiFi.

Posádka může využívat inteligentních možností konektivity prostřednictvím zabudované SIM karty s neomezeným příjmem dat, která nejenže poskytuje přístup k aplikacím vozu, mezi něž patří zpravodajství, počasí, kancelářské funkce a on-line vyhledávání, ale umožňuje také využít inteligentní nouzové volání e-call, které v případě nehody automaticky zavolá pomoc, a také umí pravidelně aktualizovat mapy navigačního systému.

Svoboda volby

Pod kapotou BMW M850i xDrive Coupé se nachází zážehový osmiválec o objemu 4,4 litru s technologií M Performance TwinPower Turbo, využívající dvě dvoukomorová turbodmychadla s mezichladiči, vysokotlaké přímé vstřikování, plně variabilní časování ventilů VALVETRONIC a variabilní časování vačkových hřídelů Double-VANOS. Výsledkem je nejvyšší výkon 390 kW, tedy 530 koní a točivý moment 750 N.m.

Tyto hodnoty míří ke kolům přední i zadní nápravy prostřednictvím osmistupňové sportovní automatické převodovky Steptronic. Jinak řečeno, M850i xDrive Coupé se dostane z nuly na sto za 3,7 sekundy a za ještě kratší dobu vám zrychlí tep a probudí instinkt šelmy. Že je novinka připravena na opravdu sportovní jízdu dala ostatně značka najevo už tím, že vůz představila na slavném závodě 24 hodin Le Mans. Síla, která v M850i xDrive Coupé dříme, je ovšem zralá. Pokud si přejte, lze ji zkrotit a poskytuje řidiči svobodu volby mezi nekompromisně luxusním komfortem a stejně nekompromisní adrenalinovou jízdou.

Za fantastickými jízdními vlastnostmi a ovladatelností téměř na úrovni špičkových závodních vozů stojí podvozek, který využívá lichoběžníkovou přední nápravu a pětiprvkovou zadní nápravu s elektronicky řízenými tlumiči, stejně jako elektromechanické řízení a výjimečně výkonný brzdový systém, který byl vyvinut exkluzivně pro tento model.

Zcela nová úroveň

Obzvláště široká nabídka standardně a volitelně dodávaných asistenčních systémů dělá z BMW M850i xDrive Coupé v rámci segmentu extrémně pokrokový vůz. Tyto systémy jsou nejúčinnější na dlouhých trasách, kdy eliminují stres řidiče v monotónních jízdních situacích, a navíc zvyšují komfort a bezpečnost jak v městské dopravě, tak na delších cestách tím, že poskytují cílenou pomoc ve složitých dopravních situacích.

Asistenční systémy zpracovávají kamerové obrazy i údaje z ultrazvukových a radarových senzorů a monitorují okolí vozu, upozorňují na hrozící nebezpečí a minimalizují nebezpečí nehody zásahy do brzdové soustavy nebo řízení. Tyto prvky jsou součástí konceptu BMW Personal Co-Pilot a představují nejnovější pokrok na cestě k automatizovanému řízení.

BMW M850i xDrive Coupé

  • Zrychlení: 0-100 km/h: 3,7 s
  •  Max. rychlost: 250 km/h
  • Výkon:   390 kW
  • Objem: 4,4 l TwinPower Turbo
  • Spotřeba: 10,5-10,0 l/100 km
  • Hmotnost: 1965 kg
  • Rozvor: 2822 mm
  • Cena v základní výbavě: 3 368 300 Kč

Připravil: Ondřej Pavlůsek, zdroj foto: BMW

(Visited 1 481 times, 1 visits today)