Kronplatz: Jihotyrolské superstředisko

Kronplatz: Jihotyrolské superstředisko

IDM Südtirol/Harald Wisthaler

119 kilometrů sjezdovek obtočených kolem stejnojmenného kopce, z jehož vrcholu je krásný výhled na Dolomity i zillertalské Alpy. A k tomu vyhlášené restaurace a pět svižných sjezdovek nazývaných „Black 5“. To je Kronplatz/Plan de Corones.

Prázdninový region Kronplatz, který se nachází v samém srdci severoitalských Dolomitů v Jižním Tyrolsku, je místem plným aktivit, ať už se vydáte přímo na Kronplatz nebo do sousedního údolí Ahrntal/ Valle Aurina, kde se nacházejí lyžařská střediska Speikboden a Klausberg (Skiworld Ahrntal). Zažijete tu opravdu pestrou dovolenou, na níž lze „přesedlat“ ze sjezdovek na běžky, výlety na sněžnicích, bruslení anebo vyrazit na stále populárnější skialpy či obyčejné vycházky. Vyzkoušet si zde můžete i biatlon, a to v Antholzu / Valle Anterselvě, kde se bude v roce 2020 konat mistrovství světa. To lze kombinovat s pobytem v malebných městečkách, jakými je například Bruneck/Brunico.

Hlavním magnetem ovšem zůstává lyžování na Kronplatzu. Jeho 119 kilometrů sjezdovek si užijí hlavně všichni sportovní a aktivní lyžaři. Nechybí ovšem ani široké členité carvingové tratě vhodné pro úplně každého. Není náhodou, že Kronplatz získal od organizace Mountain Management titul Nejlepší lyžařské středisko roku 2018. V této anketě střediska hodnotili samotní hosté. Kronplatz je součástí obrovské zóny Dolomiti Superski, která pod jedním skipasem sdružuje 12 lyžařských středisek a 1200 kilometrů tratí v samém srdci Dolomit.

IDM Südtirol/Harald Wisthaler

A ty budete mít jako na dlani, když vyjedete jednou ze supermoderních lanovek na vrchol (v některých nechybí Wi-Fi, vyhřívané sedačky nebo mož- nost občerstvit se skleničkou sektu). Na sportovního lyžaře zde čeká výzva „Black 5“ – pět dlouhých černých, krásně členitých sjezdovek, kdy po dojezdu pěkně bolí nohy (Sylvester, Hernegg, Pre da Peres, Erta a Piculin). Vrchol je za odměnu – jsou tu krásné výhledy na Dolomity i zillertalské Alpy a také dvě muzea. Jedno, Mountain Messner Museum, od slavného horolezce Reinholda Messnera je věnované horám. Unikátní stavbu zapuštěnou do skály projektovala slavná architektka Zaha Hadid. To druhé, LUMEN, bylo otevřené loni. 1800 metrů čtverečních je věnované horské fotografii – její historii od začátku až po současnost.

Na lyže sem můžete dojíždět naprosto pohodlně vlakem Ski Pustertal Express. Ten zastavuje v městečku Percha/Perca přímo u gondoly. Projíždí celé údolí Hochpustertal a jezdí se v něm v lyžácích. Až vás Kronplatz omrzí, nechte se vlakem dovézt třeba do okolí horského resortu 3 Zinnen Dolomity. Vlak zastavuje jen kousek od gondoly. Ze stanice lanovky Piculin se můžete vydat autobusem i do Alta Badie, kde se lze napojit na slavnou Sellarondu. Anebo objevte sousední údolí Ahrntal se středisky Speikboden a Klausberg. Nabízejí celkem 73 kilometrů tratí a 1500metrové převýšení v kulise třítisícových vrcholů. Poskytují pohodu menších areálů a podmínky pro rodinné radovánky.

www.kronplatz.com/zima/cz

(Visited 215 times, 1 visits today)