Brooks Koepka. Vstoupil na golfovou scénu nový Tiger Woods?

Brooks Koepka. Vstoupil na golfovou scénu nový Tiger Woods?

Tiger Woods proměnil na poslední jamce 100. PGA Championship, závěrečného ze čtveřice letošních majorů, putt do birdie a rozburácel desetitisíce fanoušků na hřišti Bellerive Country Clubu v St. Louis. V tu chvíli se totiž stal lídrem mezi hráči, kteří už měli golfovou „šichtu“ za sebou. A sahal po svém patnáctém titulu z majorů…

Jenže na hřišti byl ještě Brooks Koepka a svou hrou v mnohém připomínal Woodse v jeho nejlepších letech. Jistý, skvělý, téměř neomylný. I proto 28letý Američan slavil letos už svůj druhý titul na turnaji velké čtyřky.

Koepka vyhrál se skóre -16, Woods za ním zaostal o dvě rány. Koepkova dominance na majorech snese v mnoha směrech plně srovnání s Woodsem v mladších letech, kdy vládl golfovému světu. Vyhrál tři majory během posledních čtrnácti měsíců a skončil nejhůř třináctý na předchozích deseti z dvanácti podniků velké čtyřky.

Tím ale podobnost obou nekončí. I Tiger po svém impozantním vstupu na profesionální scénu v závěru devadesátých let udivoval golfový svět svými dlouhými drivy, kterými si „zkracoval“ hřiště. O dvacet let později je Koepka představitelem nové generace hráčů, kteří také sází na dlouhé rány z týčka, ale není pro ně problém se zachraňovat i po ranách, které skončí mimo fairway. „Být na fairwayi je vždycky fajn, ale jinak si myslím, že je hra z fairwayí tak trochu přeceňována,“ poznamenal 28letý Američan.

Jeho herní scénář je zdánlivě prostý a jednoduchý – bomba z týčka a potom – na čtyřparu – už jen krátká rána na green. Koepka má letos průměrnou délku drivů 313 yardů, což ho řadí na deváté místo na PGA Tour, ale v trefování fairwayí patří k těm nejhorším s průměrem 56,2% zasažených fairwayí. Řadí ho to na 182. pozici z 205 klasifikovaných golfistů.

„Nemusím být na fairwayi, ale pořád můžu mít výhodu oproti kratším hráčům. Na rozdíl od nich hrají wedgí, nebo krátkým železem, oni šestkou železem. A dokážu devítkou železem zastavit míček na greenu při ráně z roughu, stejně jako oni šestkou železem z fairwaye,“ vysvětlil urostlý Američan, který odstartoval svou kariéru v Evropě na Challenge Tour a později na European Tour. S tím ho pojí i jeden primát – stal se prvním bývalým hráčem druhé evropské ligy v historii se třemi tituly z majorů.

A když už je řeč o podobnostech s Woodsem, Koepka se díky svým letošním dvěma titulům na US Open a PGA Championship stal teprve pátým golfistou historie, který dokázal vyhrát dva majory v jednom roce. Před ním to dokázali jen Woods, Jack Nicklaus, Gene Sarazen a Ben Hogan.

„Když se podívám na to, co jsem dokázal za poslední dva měsíce, je to neskutečné. Zvlášť, když si vzpomenu na začátek roku a zraněné zápěstí, kvůli němuž jsem mohl Masters sledovat pouze jako divák,“ prozradil Američan, který kvůli zranění nehrál téměř čtyři měsíce na začátku roku.

Mimořádná psychická odolnost

Při svém třetím titulu prokázal i mimořádnou psychickou odolnost. Zatímco o svůj premiérový major v Erin Hills bojoval s Rickiem Fowlerem, Justinem Thomasem a Tommy Fletwoodem a o druhý v Shinnecock Hills s Dustinem Johnsonem a Fletwoodem, teď v Bellerive CC si musel poradit s dvojicí velezkušených hráčů – Woodsem a Adamem Scottem. Bitvu generaci zvládl.

„Vzpomínám si, když jsem viděl Adama vyhrát Players. Vždycky jsem byl nadšený z jeho nádherného švihu, asi nejlepšího, co jsem kdy viděl. Je to jeden z nejúžasnějších lidí na okruhu. To se mi ostatně potvrdilo. Je takový. A Tiger, ten byl mým vzorem, když jsem vyrůstal. Jako pro každého z naší generace. A duel s ním byl prostě úžasný. O takové situaci jsem snad ani nikdy nesnil. Je to neskutečné,“ přiznal 28letý Američan po zisku třetího titulu z majoru.

Co jste možná o něm nevěděli…

 • Jeho sportovní láskou byl baseball
  Baseball byl v rodině Koepkových sportem číslo jedna. Jeho strýc Dick Groat byl v dresu Pittsburgh Pirates jednou z největších legend tohoto sportu v USA. Jeho otec Bob hrál za West Virginia Wesleyan a Brooks sám přiznává, kdyby si mohl znovu vybrat, hrál by baseball.
 • Zlomený nos rozhodl
  V deseti letech si při autonehodě zlomil nos a nemohl hrát žádný kontaktní sport, proto začal zkoušet na veřejném hřišti ve West Palm Beach golf. A bylo rozhodnuto…
 • Platný hráč v Ryder Cupu
  Koepka hned při své premiéře v Ryder Cupu ukázal, jak platným hráčem pro tým je. V Hazeltine výrazně přispěl k výhře Američanů nad Evropany díky svým třem vítězstvím a jediné prohře.
 • Začal s velkým golfem v Evropě
  Zvolil si pro Američana neobvyklou cestu do velkého golfu. Začal v Evropě na Challenge Tour, kde vyhrál čtyři turnaje, tři v krátké době za sebou, což mu vyneslo kartu na European Tour. I tam vyhrál turnaj v Turecku. „Moc mi to pomohlo golfově vyrůst a srovnat se,“ přiznal Koepka.
 • Golf hraje i mladší bratr Chase
  Chase zvolil stejnou cestu jako Brooks, také hraje evropskou Challenge Tour, občas si zahraje i na evropské tour, ale zatím není tak úspěšný. Společně na turnaji dvojic Zurich Classic obsadili dělené 5. místo.
 • Bag mu nosí Severní Ir
  Bag Koepkovi nosí Ricky Elliott, bývalý hráč nižších tour a učitel golfu. Předtím Elliott dělal tři sezony caddieho Benu Curtisovi, s Koepkou se dal dohromady poprvé na PGA Championship v roce 2013 v Oak Hill.
 • Jeho přítelkyní je Miss Georgia
  Koepka chodí s Jenou Simsovou, bývalou Miss Georgia, která si zahrála i v několika filmech.
(Visited 13 times, 1 visits today)