Soustředěný bombarďák, tak působil golfový svalovec Koepka v Česku

Soustředěný bombarďák, tak působil golfový svalovec Koepka v Česku

Ne každý ví, že golfová kometa Američan Brooks Koepka, který vyhrál o uplynulém víkendu už třetí major titul a stal se světovou dvojkou, hrál před pěti lety na Kunětické hoře. Skončil sice sedmý, ale ve finalovém kole parádními 62 ranami vytvořil rekord hřiště.

Manažer GC Kunětické hory Pavel Krejčík a greenkeeper Michal Voigts si ho dodnes pamatují, jeho fotografii mají v kanceláři na zdi a rádi na jeho rekord vzpomínají. “Byl to turnaj Challenge Tour 2013 a my jsme teď samozřejmě šťastní, že máme někoho takového, kdo drží rekord našeho hřiště,” říká Krejčík. “Věděli jsme o něm, že je bombarďák, šikovný kluk, který má budoucnost, ale netušili jsme až jakých rozměrů. Že půjde tak rychle nahoru,” dodává.

Na Kunětické hoře ještě jako amatér

Když u nás hrál, byl už Koepka poměrně známý, ve své době patřil k nejlepším amatérům na světě. “I tak mne ale překvapil, jak byl svalnatý. A bylo ihned vidět, jak švihal, že to mělo neuvěřitelnou dynamiku, přesnost i sílu. Byl hodně dlouhý, přestřeloval všechny,” vzpomíná greenkeeper Michal Voigts.

Koepka tehdy přijel ve dvojici se svým kamarádem a spolubydlícím z Palm Beach Garden na Floridě Peterem Uihleinem, synem prezidenta známé golfové firmy Titleist. Bývalý světový amatér č. 1 dnes rovněž patří mezi nejlepší profesionály. Oba spolu tehdy hodně hráli a hecovali se v kariéře. Ovšem nebylo běžné, aby se právě na Challenge Tour takto objevili hned dva Američani. Podle všeho si tehdy řekli, že Challenge Tour a pak European Tour jsou dostupnější soutěže k dosažení vrcholné PGA. Úspěch Koepky ukazuje, že úvaha byla správná.

Soustředil se hlavně na výkon

Pavel Krejčík si pamatuje, že potkal během turnaje Koepku asi čtyřikrát, ale prohodili vždy jen pár zdvořilostních frází. “Tihle kluci nebyli moc sdílní, ale to je pochopitelné. Brali to jako přestupní kolej, hlavně se soustředili na výkon. Viděl jsem je jen v restauraci, na drivingu a na hřišti. Když to srovnám s ostatními, tak ti se mezi sebou baví víc, protože se z Challenge Tour vesměs dobře znají,” říká Krejčík.

“Ti, kdo turnaje vyhrávají se vám můžou zdát odměření, ale vemte si, že jsou každý týden v jiném prostředí. Mají svůj cíl, nikde nevysedávají a spíš se soustředí na sebe. Ráno jdou na driving, potrénují přede hrou, pak jdou ještě jednou na puting, potom na oběd, pokud hrají odpoledne. Jinak už hrají dopoledne a když přijdou ze hřiště, tak zamíří znovu na driving srovnat to, co jim nešlo,” popisuje golfovou řeholi profíků Voigts.

“My se s nimi někdy setkáme na chviličku, ale spíš se je snažíme neotravovat. Ale samozřejmě z těch úspěchů máme radost. Koepkova kariéra je ohromující. Je teď nejlepším golfistou planety. A nás těší, že jak on, tak Uihlein, Julian Suri a další prošli přes to naše hřiště.”

Text: Petr Pravda

(Visited 15 times, 1 visits today)