Dvě piva, driving, šest jamek, to byla česká premiéra Nicka Falda na Dýšině

Dvě piva, driving, šest jamek, to byla česká premiéra Nicka Falda na Dýšině

Ve středu Berlín, ve čtvrtek plzeňská Dýšina, v pátek už zase obrazně řečeno „o dům dál“. Konkrétně na Slovensko. Takový je program Sira Nicka Falda, jedné z největších osobností golfové historie. A také zakladatele série určené mladým golfovým talentům nesoucí jeho jméno: Faldo Series. Právě to je důvod jeho cesty po Evropě a také jeho premiérové návštěvy hřiště Dýšina u Plzně i České republiky.

Jeden z turnajů Faldo Series se v Česku hraje od roku 2011, zatímco celá série už od roku 1996. Po pěti ročnících v Telči se česká zastávka série přestěhovala v roce 2016 právě na Dýšinu. Hřiště i ve čtvrtek na vlastní kůži vyzkoušel i 62letý vítěz šesti majorů, byť jen šest jamek po boku čtveřice nadějných českých juniorů. „Po šesti hodinách cesty autem z Berlína jsem toho zatím moc neviděl, ale to málo mě nadchlo. Včetně hřiště na Dýšině,“ poznamenal Faldo.

Bývalý první hráč světa, který v čele světového žebříčku strávil celkem 97 týdnů, už dnes hraje golf jen pro zábavu, žádné turnaje. Ani ty pro seniory. Tomu také odpovídala příprava před dnešním krátkým testem na Dýšině. „Oběd, dvě piva a šlo se na driving. A pak už na hřiště,“ konstatoval s úsměvem hned po prvním odpalu na jamce číslo jedna.

Památná bitva s Normanem

Nick Faldo

Během své skvostné kariéry vyhrál celkem 41 turnajů po celém světě, třicet z nich na European Tour, což ho řadí na historické páté místo. A také šest majorů – třikrát triumfoval na slavném Masters a další tři tituly přidal na neméně proslulém The Open.

„Kdybych si měl vybrat z těch šesti vítězství to nejcennější, tak asi první a poslední. To první v roce 1987 na The Open po mých třicátých narozeninách, které po mě bylo potvrzením, že můžu hrát špičkový golf. A to poslední na Masters v roce 1996, což byla památná bitva s Gregem Normanem, který měl před finálovým kolem náskok šesti ran. Ale nejradši vzpomínám na rok 1990, kdy jsem hrál nejlepší golf, věřil si, vyhrál jsem i dva majory,“ zavzpomínal Faldo.

Ve své sbírce úspěchů má i triumf ve World Cupu z roku 1998. Tehdy po boku mladičkého Davida Cartera, který už řadu let žije a pracuje v Česku. Mimo jiné působí i u české amatérské reprezentace. „Samozřejmě si to pamatuji. Hrálo se na Novém Zélandu, David byl mladý, snažil jsem se ho podpořit a pro mě to bylo poslední profesionální vítězství. Pak se naše cesty rozešly a až dnes jsem se s překvapením dozvěděl, že pracuje v Česku,“ přiznal vítěz 41 profesionálních turnajů.

Nijak neskrýval ani to, že hodně intenzívně prožíval letošní návrat a triumf Tigera Woodse na Masters. „Už jen, když komentuji Augustu, jsem nervózní, protože vím, co tenhle turnaj obnáší. Že stačí jedna špatná rána, která může pohřbít všechny vaše naděje. Tiger vysílal signály už před Masters. Včetně toho, že vyhrál půl roku předtím v East Lake,“ uvedl s tím, že Woodsova budoucnost je především závislá na jeho zdraví.

U Tigera vše záleží na zdraví

„Vše je o jeho zdraví. A z devadesáti procent o jeho zádech, která mu čtyřikrát operovali. Nejlépe se mu hraje v teple, takže Masters je pro něj ideální. Tam ještě může vyhrát. Ale je mu 43 let a každá kariéra jednou skončí. Pokud by riskoval chronické zranění, asi by pomalu, ale jistě končil. Ale může se to stát i okamžitě. U něj je všechno o zdraví,“ poznamenal Faldo.

O jeho výjimečnosti svědčí i to, že v anketě o nejlepšího britského sportovce celé historie obsadil jedenácté místo. Jako nejlepší golfista. „Když jsem viděl ta skvělá jména, která byla přede mnou, tak být jedenáctý nebylo vůbec špatné. Navíc jako nejlepší golfista. Mám za sebou dvacet let profesionální kariéry v golfu, nějaký čas jsem byl první ve světě, takže mám za sebou skvělou kariéru. Takže, proč bych neměl být spokojený?“ prohlásil Nick Faldo.

Sir Nicholas Alexander Faldo

  • Narozen: 18. července 1957 (62 let)
  • Výška/váha: 191 cm/88 kg
  • Profesionálně hrál golf od roku 1976
  • Počet turnajových vítězství: 41 (PGA Tour 9, European Tour 30)
  • Vítěz šesti majorů (3krát The Open 1987, 1990, 1992, 3krát Masters 1989, 1990, 1996)
  • 97 týdnů celkem byl světovou jedničkou
  • 11 startů v Ryder Cup za tým Evropy, z toho 4x vítěz
  • Kapitán Ryder Cupu 2008 – prohra s USA 16,5:11,5
  • Je třikrát rozvedený, má čtyři děti, jeho společnost Faldo Design navrhuje golfová hřiště po celém světě, je vášnivý rybář, spolukomentuje PGA Tour v TV Golf Channel.
  • V roce 2009 byl královnou Alžbětou II. pasován na rytíře a získal titul Sir. Jako druhý profesionální golfista v historii.

Co je Faldo Series?

Sérii určenou mladým golfistům ve věku 12 až 21 let založil Nick Faldo v roce 1996. Každoročně se odehraje na čtyřicet turnajů ve třiceti zemích celého světa, od roku 2011 včetně Česka, kterých se každý rok zúčastní přes 7 tisíc golfových nadějí. Vítězové jednotlivých národních šampionátů – v Česku se hraje na hřišti Greensgate Golf v Dýšině – se kvalifikují na světové Grandfinále, které se koná ve Spojených arabských emirátech v resortu Al Ain Equestrian, Shooting & Golf Clubu.

(Visited 171 times, 1 visits today)