Košické zážitky: golf, gastronomie a letadla

Košické zážitky: golf, gastronomie a letadla

Slovensko stále patří mezi oblíbené dovolenkové destinace a jedním z nejnavštěvovanějších cílů jsou i Košice. Metropoli na řece Hornád obklopuje krásná příroda, v níž se nachází dvě golfová hřiště dostupná jen čtvrt hodinky jízdy autem.

V kouzelném Čermeľském údolí doslova hnízdí devíti jamkové hřiště Na Alpince. Vyznačuje se úzkými fairwayemi, jež jsou ohraničené lesem a lemované Čermeľským potokem. Hrací plocha je krátká, avšak velmi náročná na přesnost. Navíc má také jednu specialitu. Unikátní jamku číslo tři označovanou jako „typ přímořské jamky“, která se hraje způsobem odpaliště – green nad vodní překážku přes úzký výsek stromů.

Alpinka na úrovni

Přitom před pár lety bylo druhé nejstarší golfové hřiště na Slovensku nejprve na úrovni přírodního hřiště, kde golfoví průkopníci získávali první zkušenosti s tímto sportem. Poté majitelé zainvestovali do výstavby Club House, zavlažování, úprav hrací plochy, do celkového hráčského zázemí a areál se dostal do pozornosti profesionálních hráčů. Dnes Alpinka snese ta nejpřísnější kritéria, o čemž svědčí i prestižní turnaje, které zde pravidelně pořádají.

Zveřejnil(a) Golf Alpinka dne Sobota 14. dubna 2018

Lekce s expertem

V roce 2010 přijal pozvání golfového klubu Na Alpinke profesionální hráč Evropské tour PGA, Španěl Luis Claverie. Ocenil umístění hřiště v nádherném prostředí, vůni vzduchu okořeněnou lesem a vynikající greeny. Členové klubu si s rodákem z Tenerife mohli rovněž zahrát a zkonzultovat svoji hru.

Další epicentrum bílých míčků

To, že golf získává ve východoslovenské metropoli stále více příznivců, dokazuje i nové devíti jamkové hřiště v Malé Ide. Je vzdálené jen sedm kilometrů od Košic. Třiceti hektarový přírodní areál charakterizují široké farwayje, velké greeny s variabilním rozmístěním jamek a vodní plochy, jež zpestřují ramena potoka. Oddych a občerstvení pak najdete v klubovém domě ve stylu slovenské koliby.

Vzdušná flotila

Až odpálíte poslední míček na greenu, zajeďte si do Technického muzea v areálu košického letiště. Poskytne vám atraktivní přehled o technickém vývoji letadel, leteckých motorů a přístrojů. Mezi unikáty patří také „Galerie prezidentských letadel“, jež vznikla díky podpoře  bývalého prezidenta Slovenské republiky Rudolfa Schustera. Svojí mezinárodní iniciativou a osobním vkladem  pomohl získat vzácné originály z Evropy, USA  a Číny. Sbírka letadel tak náleží k ojedinělým expozicím nejen na Slovensku, ale i na starém kontinentě.

Zdroj: Košický kraj

Menu pro gurmány

Při pobytu v Košicích zjistíte, že zde tradice hodně dodržují, což platí i v gastronomii. Speciálně restaurace Villa Regina se zaměřuje na regionální kuchyni a nápoje. Proto vás hned po příchodu uctí hořící slivovicí s medem a hřebíčkem. Potom zjistíte, jak výborně chutná mačanka (východoslovenská polévka s houbami a klobáskou), brynzové pirohy se slaninou a zakysanou smetanou a sladké makové šúĺance.

Cesta za králem vín

Jste-li milovníci moku boha Dionýsa, zajeďte si z Košic do Tokaje. Nejmenší vinná oblast na Slovensku totiž produkuje jedno z nejvzácnějších vín na světě. V Tokajském domě ve Veľké Tŕni pak zažijete neobvyklou degustaci. Sestoupíte třináct metrů pod zem, projdete pět set metrů tufových chodeb a nakonec ochutnáte několik druhů tokajského s chutí medu, rozinek, vanilky, ořechů, datlí nebo meruněk.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 8 times, 1 visits today)