Chcete lyžovat na střeše spalovny? Zajeďte si do Kodaně

Chcete lyžovat na střeše spalovny? Zajeďte si do Kodaně

Dánsko je známé svým aktivním přístupem k ekologii. Tentokrát se rozhodlo, že spojí spalovnu, teplárnu a elektrárnu v jedno a navíc ještě na střeše budovy vystaví lyžařskou sjezdovku.

Tento futuristický projekt rozhodně není z knihy pohádek Hanse Christiana Andersena. Je skutečný a viditelný. Jak z mostů, věží, tak i z královského paláce Amalienborg. Před pár lety byla na místě ve čtvrti Amager čtyřicet let stará, dosluhující spalovna. Proto se představitelé hlavního města rozhodli vybudovat nové, ekologičtější zařízení, za jehož pomoci se má Kodaň stát do roku 2025 prvním uhlíkově neutrálním městem na světě.

Radní vypsali mezinárodní soutěž a stanovili náročná kritéria. Do jedné budovy umístit spalovnu, teplárnu, elektrárnu a ještě navíc v jejím prostoru vybudovat místo pro provozování volnočasových aktivit. Konkurs vyhrálo dánské studio BIG Architects a s výzvou se popasovalo úctyhodně.

Díky originální souhře skla a hliníkových kazet zajistilo Amager Bakke atraktivní vzhled a dodalo působivý efekt – kouřové kroužky stoupající z vrcholu komína. Ty produkuje kouřový generátor a ve chvíli, kdy se v komoře nahromadí 200 kilogramů CO2, do ovzduší vyjde jeden velký dýmový kruh. V noci jsou pak prstence čoudu ještě znatelnější. Osvětlují je červené a zelené lasery.

Abstraktní pojem oxidu uhličitého dostane konkrétní podobu a upozorní Kodaňany na plýtvání energií.

Dvanáct měsíců v přezkáčích

Studio BIG Architects také splnilo požadavek, aby Amager Bakke bylo oddechovou zónou a vybudovalo svah určený pro lyžování. Jeho základ tvoří měkké bílé plastové rohože umožňujících celoroční lyžování bez ohledu na sněhové podmínky.

Milovníci tohoto sportu budou mít k dispozici tratě se třemi stupni obtížnosti s celkovou délkou kolem tisíc pět set metrů. Na nich pak mohou sjet až zcela dolů a na vrchol se znovu dopravit vnitřním rychlovýtahem vedoucím kolem komína, přičemž prosklenou kabinou uvidí do průmyslového areálu. Spálené kilojouly pak doplní lahůdkami v panoramatické kavárně, après-ski baru či jídly v restauraci.

Sportování s malou mořskou vílou

Tvůrci projektu očekávají v prvním roce (otevření areálu má proběhnout do konce prosince) zhruba padesát sedm tisíc návštěvníků, počet však chtějí vytáhnout až na tři sta tisíc. K tomu má kromě sjezdovky přispět horolezecká stěna, travnaté plochy, stezky pro cyklisty a pěší turisty lemované stromořadím.

Navíc nedaleko leží také rekreační areál s vodními sporty, fotbalovými hřišti a motokárová dráha. Copenhill, jak mu v Kodani říkají místní, má potenciál stát se jedním z největších turistických lákadel dánské metropole. Ostatně leží jen čtyři kilometry od centra, odkud k němu jezdí autobus a z letiště Kastrup u něj zastaví taxi za patnáct minut.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 1 218 times, 1 visits today)