Desetkrát nejlepší Alta Badia

Desetkrát nejlepší Alta Badia

Zdroj: Alta Badia

Nejkrásnější lyžařská kulisa Dolomit, závodní sjezdovky, michelinské restaurace a slavné kluby ve 2000 metrech nad mořem – to je Alta Badia. Snad na žádném jiném místě na světě se zatím nepodařilo tak přirozeně propojit skvělé lyžování, výbornou gastronomii a dech beroucí kulisu hor.

Údolí Alta Badie tvořené šesti vesnicemi je výjimečné, sevřené ostrými štíty Dolomit a obydlené trochu uzavřenými Ladiny, Rétorománi, kteří hovoří tak odlišným jazykem, že jim Italové ani Němci nerozumějí. Lyžování je tu bezchybné – 130 kilometrů tratí je propojeno s dalšími údolími, například s Čechy oblíbenou Val Gardenou.

Alta Badie má prostě spoustu nej – nejkrásnější výhledy, nejlepší gastronomii na té nejobyčejnější chatě, největší počet michelinských hvězd na kilometr čtvereční (přesněji šest ve třech restauracích na území 15 km2), největší party, ale také nejtajnější zákoutí. Kdo sem jednou vyrazí, propadne Alta Badii navěky. A pozor, tady to stále nepřetéká nesmyslným luxusem a šílenými cenami, ale jste tu opravdu “IN”.

1. Lyžování v nejkrásnější scenerii Dolomit

Údolí Alta Badia je pomyslné srdce Dolomit. Pět vesnic leží v sevření korálových útesů, a ať se podíváte kamkoliv, výhledy jsou dech beroucí. I proto je tato část Dolomit na seznamu světového dědictví UNESCO. Architekt Le Corbusier je označil za nejhezčí stavbu světa a pro zcestovalého horolezce Reinholda Messnera jsou to ty nejkrásnější hory. Dolomity mění svou barvu během dne – od červené přes bledou až po rudou. To můžete zažít například, když vyrazíte na snídani a východ slunce na horskou chatu Las Vegas.

2. Sella Ronda a další okruhy

Z Alta Badie se dá snadno napojit na Sella Rondu, nejznámější lyžařský okruh světa kolem impozantního třítisícového masivu Sella. Trasa přes čtyři údolí Val Gardena, Val Badia, Arabba a Val di Fassa se dá jet ve dvou směrech (zelený a oranžový, lehčí a trošku náročnější), každá z nich měří 26 km. Tím už ale nikoho moc nepřekvapíte, to jeli skoro všichni. V okolí Alta Badie je ovšem několik krásných, trochu utajených míst. Například lyžařská „túra“ Lagazuoi, která začíná výjezdem lanovkou z průsmyku Falzarego. Z vrcholu se pak sjíždí krásnou 8,5 kilometru dlouhou sjezdovkou, která vede v sevření Dolomit do Armentaroly nad San Cassianem, kde lyžaře popoveze jediný koňský vlek široko daleko. Další zajímavou lyžařskou túrou je také výlet k poutní kapličce Santa Croce či lyžování v tak trochu odstrčeném údolí Edelweiss/Val Stella Alpina v Colfoscu.

3. Závodní sjezdovka Gran Risa

Každý rok před vánočními svátky se do městečka La Villa, centra Alta Badie, sjedou ti nejlepší lyžaři na světě. Na sjezdovce Gran Risa se konají závody Světového poháru. Letos si zapište do kalendáře 16. prosince (obří slalom) a 17. prosince (paralelní obří slalom). V publiku a VIP stanech zahlédnete i mnoho slavných závodníků minulých desetiletí – od Kristiana Ghediny po Janicu Kosteličovou, ale i další nelyžařské celebrity. Samotná sjezdovka stojí za pokoření, ale pozor, tady si to opravdu užije jen hodně dobrý lyžař. Gran Risa je dlouhá 1,25 kilometru, překonává výškový rozdíl 448 metrů a začíná v nadmořské výšce 1871 metrů. Před i po závodech bude ovšem zavřená.

4. Michelinští kuchaři na sjezdovkách

Jedno údolí a šest michelinských hvězd – to je docela slušné číslo a dobrý důkaz, že v Alta Badii hraje gastronomie prim. Hlavní hvězdou je zde Norbert Niederkofler, jehož restaurace St. Hubertus v San Cassianu letos získala třetí hvězdičku. O vesnici dál kraluje Matteo Metullio z La Sirioly s dvěma hvězdičkami. Poslední hvězdu drží Nicola Laera z restaurace La Stüa de Michil v Corvaře. Jejich jídla nemusíte zkoušet pouze za dveřmi restaurací, Norbert Niederkofler každý rok spolupořádá festival Taste for skiing. Michelinští kuchaři přivezou na horské chaty své recepty, slavnostně je tady 17. prosince uvaří a chaty je pak servírují celou zimní sezonu. Letos se koná desátý ročník, proto se zapojí deset chat. Tam nesmíte chybět!

Zdroj: Alta Badia

5. Nekonečná party

Málokde je après-ski tak působivé jako v kulise Dolomit. Klubem číslo jedna je Moritzino na vrcholu Piz La Ila (2100 m n. m.), kde také začíná závodní sjezdovka Gran Risa. DJ Luca Noale to zde několikrát do týdne rozjíždí na plný plyn. Pověstné jsou i večírky na superchatě Las Vegas (2000 m n. m.). Když sjedete do údolí, pokračovat můžete v centru Corvary v barech L’Murin či Toccami. Loňskou novinkou je pak Glam’s v La Ville, který jede dlouho do noci. A kdo chce načančanou romantiku, ten může skončit v baru hotelu La Perla v Corvaře.

6. Víno na pistách

Zvláštní pozornost v Alta Badii věnují vínu. A to hned několika akcemi. 18. prosince, 15. a 29. ledna, 5. a 19. února, 12. a 26. března se koná akce s názvem Sommelier on the slopes, kdy je možné na vybraných horských chatách ochutnávat víno z rukou zkušených someliérů. Další legendární akcí je De dl Vin – Wine safari – 24. března. Ochutnejte nejlepší jihotyrolská vína ve 2000 metrech nad mořem a pak zamiřte na chatu Las Vegas, tady se většinou rozjíždí velká party.

7. Ladinská kultura

Už víte, že tady jste sice v Itálii, ale takové trochu jiné, kde se hodně mluví německy a kde panuje „německý“ perfekcionismus. V Alta Badii ovšem bydlí Ladinové, menšina obývající pouze údolí Val Gardeny, Alta Badie, část Val di Fassa, Arabby a Cortiny d‘Ampezzo. Trochu uzavření lidé se srdcem na dlani, kteří o svátcích nosí bohaté a krásné kroje, doma stále hovoří ladinštinou, což je forma rétorománštiny a dnes se vyučuje i v místních školách. Odlišná je také kuchyně – je masitá, tučnější, ale výborná. Vyzkoušejte například turtres, což jsou smažené taštičky z odpalovaného těsta plněné špenátem či kyselým zelí. Další specialitou jsou Schlutzkrapfen, ravioly se špenátem a ricottou. Typickou ladinskou restauraci je například Maso Runch na jednom z místních statků. Více o ladinské kultuře se dozvíte také v muzeu v San Cassianu. Takže Vives! – Na zdraví, Bun de! – Dobrý den. Giulan!  Děkuji!

8. Ve společnosti celebrit

Německé a italské televizní hvězdičky, italský politik Romano Prodi, italská lyžařská esa minulých desetiletí – ti všichni Alta Badii milují. Dávejte pozor, kdo bude sedět u vedlejšího stolu. Alta Badii navštívili herci George Clooney, Brad Pitt. Jezdí sem slavní italští fotbalisti jako Mario Balotelli nebo trenér Juventusu Massimiliano Allegri se svou novou snoubenkou Ambrou Angiolini. Tohle je hodně cool místo.

9. A myslí tu i na děti

Centrální část lyžařského areálu Alta Badie je určena rodinám s dětmi. V prostoru mezi vrcholy Col Alto, Pralongiá, Piz La Ila a Piz Sorega se nacházejí příjemné červené, ale hlavně modré sjezdovky, které korunují snowparky, měřené závodní i skicrossové tratě. Na několika vrcholech najdete také zajímavé fotopointy, místa, kde je možné si udělat fotku.

10. Tajné tipy

Vyrazte na sjezdovku Valon u Piz Boe nad Corvarou. Lyžaře vyváží postarší dvousedačka, nahoře se ocitnete tak blízko oblakům a horám, jak to jen jde. Dolů pak padá ostrá černá trať. V Colfoscu se zastavte v hotelu Cappella v Art Gallery Renée, majitelé sbírají po desetiletí umění z celého světa – z Afriky, Číny, Etiopie, Peru nebo Severní Koreje. Téměř osmdesátiletá Renata Kostner Pizzinini má bohatou sbírku, některé pokoje vytvořili slavní umělci jako například architekt Mattheo Thun. A pokud chcete zažít superparty, vypravte se do Alta Badie 6. a 7. dubna 2019 na Skicarousel Vintage Party, kdy místní obléknou retro oblečky ze 70. a 80. let. A protože je konec sezony, pořádně to roztočí.

Připravila: Michaela Bučková

(Visited 712 times, 1 visits today)