Světovým sportovcem roku je podle BBC Molinari, porazil i Ledeckou

Světovým sportovcem roku je podle BBC Molinari, porazil i Ledeckou

Ital Francesco Molinari prožívá nejlepší rok ve své kariéře. Jeho zatím poslední trofejí získanou v roce 2018 byla ta pro nejlepšího sportovce světa, kterou každoročně vyhlašuje a uděluje britská BBC. Ve hře byla i majitelka dvou zlatých olympijských medailí z Pchjongčchangu Češka Ester Ledecká společně s americkou gymnastkou Simone Bilesovou a ukrajinským boxerem Oleksandrem Usykem, ale z nominované čtveřice uspěl v hlasování nakonec 36letý italský golfista.

Dosud posledním golfistou, který prestižní trofej získal, byl v roce 2000 Tiger Woods, před rokem ji už počtvrté v kariéře získal tenista Roger Federer. Letos, jako první Ital v historii, si cenu BBC Sport Personality odnesl Molinari. Zařadil se tak po bok dalších golfových hvězd, které uznávanou cenu získaly. V pořadí už devátou po Gary Playerovi (1965), Lee Trevinovi (1971), Jacku Nicklausovi (1980), Sevu Ballesterosovi (1984), Gregu Normanovi (1983 a 1986), Marku O’Mearovi (1998) a Woodsovi (2000).

„Je to neskutečné, je to obrovská čest. Jsem pyšný na to, že jsem se dostal vůbec mezi čtveřici nejlepších sportovců. Během roku se odehrálo tolik úžasných a inspirativních sportovních příběhů. To mi dává velkou motivaci do další sezony,“ hledal jen obtížně slova vítěz letošního The Open.

Úžasný rok pro italského golfistu

Ostatně, tak jako několikrát během roku. Třeba po svém triumfu na The Open v Carnoustie, kde se radoval ze svého premiérového titulu z majoru a jako první Ital v historii. Ještě předtím zvítězil na turnaji BMW PGA Championship ve Wentworthu, který je vlajkovou lodí European Tour, a stihl přidat i vítězství na zámořské PGA Tour.

Parádní rok korunoval při Ryder Cupu, v němž výrazným dílem přispěl na hřišti Le Golf National u Paříže k vítězství týmu Evropy nad USA. Společně s Tommym Fleetwodem vyhráli všechny čtyři utkání a sám pak přidal další vítězství v singlu proti Philu Mickelsonovi. Právě jeho bod byl tím rozhodujícím, který definitivně stvrdil triumf Evropanů. Vyhrát všech pět duelů, to se nikdy nikomu předtím v týmu Evropy nepodařilo.

V závěru roku Molinari triumfoval poprvé v kariéře i celkovém pořadí evropské golfové série Race to Dubai a nebylo proto nijak velkým překvapením, že byl vyhlášen i nejlepším hráčem evropské golfové série. „Vítězství ve Wentworthu, na jednom z největších golfových turnajů, mi v létě dodalo hodně sebevědomí. Ale i tak bylo následující vítězství na The Open v Carnoustie, mém prvním na majoru, něčím naprosto neuvěřitelným,“ přiznal Molinari.

„Potom si mi podařilo vyhrát Race to Dubai a být součástí evropského týmu Ryder Cupu ve Francii, i to bylo naprosto úžasné. Kdykoliv se ohlédnu zpět za touto sezonou, budu hrdý na to, co vše se v ní odehrálo,“ prozradil 36letý Ital.

Molinariho rok v číslech:

  • V roce, který byl jeho životním v dosavadní kariéře, oslavil 36 let
  • Titul z The Open byl jeho prvním triumfem na majoru a stal se i prvním Italem v historii, který major dokázal vyhrát
  • V roce 2018 vyhrál tři turnaje – jeden major, jeden podnik European Tour a jeden turnaj PGA Tour
  • V Ryder Cupu startoval potřetí a potřetí ve vítězném týmu
  • Pět utkání v Ryder Cupu 2018 proměnil v 5 vítězství, což se dosud žádnému hráči týmu Evropy v historii Ryder Cupu nepodařilo
  • Poprvé v kariéře triumfoval v celkovém pořadí Race to Dubai na European Tour
  • Na European a PGA Tour si letos vydělal přes 10 milionů dolarů
(Visited 160 times, 1 visits today)