Cortina d'Ampezzo: nejznámější středisko Dolomit

Cortina d'Ampezzo: nejznámější středisko Dolomit

Zdroj: Fototeca ENIT

Jako klasické zimní středisko patří Cortina d’Ampezzo mezi nejvyhledávanější alpské resorty a bezesporu je to i nejznámější středisko Dolomit. Cortina láká nejenom úžasnou kulisou oranžově zabarvených skalních štítů a skvělým lyžováním, ale také svou bohatou historií.

Ani ten, koho vlastně nejvíc zajímá rutinní pilování oblouků, nebude v Cortině d’Ampezzo zklamán, zdejší svahy nejsou vůbec špatné. Cortina vám ale navíc nabídne „genia loci“ a kompletní zážitek spojený s poznáváním její historie nebo třeba s degustací skvělých italských vín. Takže naše rada zní – určitě se tu nehoňte za naježděnými kilometry, přizpůsobte se italskému rytmu dne a vychutnejte si polední espresso na vyhlídkové terase nebo romantickou večeři.

Zdroj: Fototeca ENIT
Zdroj: Fototeca ENIT
navigate_before
navigate_next

Ano, můžeme připustit, že je tu draho. A svým způsobem tak Cortina pro Italy znamená to, co pro Švýcary Zermatt nebo pro Rakušany Kitzbühel – trochu snobského života, drahé hotely, značkové obchody a v podvečer dámy v kožichách. Koneckonců, kdo by si nechtěl zalyžovat na svazích, kde jezdili olympijští vítězové nebo James Bond? Taková je prostě Cortina, šperkovnice Dolomit…

Jak se tu lyžuje

Už příjezd do Cortiny vás ohromí. Silnice se ze severu prokousává kaňonem aby vás posléze vyplivla v úžasném amfiteátru skal a dolomitských věží. Navíc jen kousek od Cortiny najdeme jednu z ikonických hor, Tre Cime di Lavaredo. Překvapení, v trochu jiném smyslu, pak pokračuje poznáváním lyžařské infrastruktury. Kdo je zvyklý na lanovkami propojená střediska a supermoderní vybavenost, bude tu možná trochu na rozpacích.

Je to asi jediný mínusový bod, který bychom Cortině dali – jednotlivá střediska propojuje skibus a některé lanovky už dost pamatují. Na druhou stranu i tento fakt vyvolává nostalgii nad někdejší slávou, kterou nakonec připomínají také omšelé fasády hotelů.

Zdroj: Jan Hocek

Přímo nad městem se ze tří stran bělají svahy tří oddělených středisek Tofana, Faloria a Cristallo a další menší střediska najdete v dosahu skibusu – například Auronzo, Misurina, Cinque Torri nebo San Vito di Cadore. Lyžařské terény jsou tu bezesporu pestré a zajímavé a místy svou náročností prověří vaše schopnosti. Svahy nebývají přeplněné a velkoryse široké tratě se nápaditě proplétají mezi dolomitskými skalami.

Dokonce i milovnící freeridingu tu najdou zajímavé off-pistové terény, to není v Dolomitech samozřejmostí. Kdo chce poznat všechny zdejší sjezdovky, měl by si vyhradit alespoň týden. Pokud máte času méně, určitě nepropásněte legendární sjezdovku „Bus de Tofana“, která se proplétá v těsném sousedství skalního okna a nabízí nádherné výhledy.

Trocha městského života

Velká část lyžujících návštěvníků opouští svahy poměrně brzy, takže odpolední a podvečerní lyžování si často užijete na poloprázdných sjezdovkách. Kam ale všichni mizí? Středu Cortiny dominuje kostel s vysokou věží od něhož vede ulice a pěší zóna plná butiků, zlatnictví a restaurací – Corso Italia.

Najdete tu obchody světoznámých módních značek, jako jsou Benetton či Geox, ale také opravdovou první ligu reprezentovanou brandy jako je Bulgari. V uličkách i obchodech bývá odpoledne a večer poměrně plno a mezi korzujícími můžete při troše štěstí zahlédnout nějakou tu italskou nebo evropskou celebritu. Každopádně kožešin na ulicích uvidíte víc, než v okolních hlubokých lesích.

Zdroj: Fototeca ENIT

Cortina v záři reflektorů

Město Cortina leží v nadmořské výšce přes 1200 metrů a těší se skvělému horskému klimatu s velkým počtem slunečných dní. I díky tomu byla vždy vyhledávaným cílem filmařů – točil se zde například Cliffhanger, bondovka Jen pro tvé oči, nebo legendární Růžový panter.

Cortina byla také dějištěm zimních olympijských her v roce 1956 a dodnes je tato událost v ulicích města připomínána. Škarohlídi sice tvrdí, že bez zašlé slávy olympijské historie by po Cortině dnes ani pes neštěkl – ale těm určitě nevěřte!

Do Cortiny d’Ampezzo dojedete pohodlně autem, cesta z Prahy je dlouhá 700 km a zabere vám přibližně 7,5 hodiny.

Pro běžkaře i pěšáky

Kdo si chce protáhnout tělo na běžkách, najde v okolí Cortiny asi 70 km upravovaných stop. Vysokohorské středisko v sedle Croci Pass pak nabízí asi 10 km vyloženě vyhlídkových tratí. Přímo v centru Cortiny leží běžkařský stadion, odkud se můžete vydat směrem k 23 km vzdálenému Dobbiacu. Pojedete po bývalé železniční trati, takže žádné velké převýšení nečekejte. Trasa nabízí pohodové běžkování a dokonce vede asi 200 metrů dlouhým tunelem. Vyrazit sem můžete i po setmění, protože část tratí je v noci nasvícená.

Když už budete v Cortině, určitě stojí za to podniknout i pěší výšlap do hor. Můžete si půjčit sněžnice a vydat se k asi nejkrásnější hoře Dolomit, k Tre Cime di Lavaredo. Tři skalnaté vrcholky se zvedají nad jezerem Misurina, odkud vede zimní cesta. A kdo se nechce trmácet pěšky, může si objednat sněžný skútr a nechat se vyvézt až k chatě těsně pod vrcholem. Výhledy na Dolomity jsou odtud prostě úžasné!

Proč vyrazit právě sem?

  • neodolatelný genius loci
  • úchvatné výhledy do malebného okolí
  • bohatý společenský život, kvalitní shopping
  • rozmanitý lyžařský terén
  • dostatek slunce

Text: Jan Hocek

(Visited 541 times, 1 visits today)