Déšť a vítr - konec českých nadějí na Masters. Mrůzek vyřazen ve finiši hrůzy

Déšť a vítr - konec českých nadějí na Masters. Mrůzek vyřazen ve finiši hrůzy

Naděje vzaly za své. Ani jeden z českých golfistů neprošel cutem pátého ročníku D+D Real Czech Masters a tentokrát je to bilance bolestivá. Jasně se ukázaly slabiny české profesionální scény jako celku a Filip Mrůzek, jenž jako jediný dlouho choval šance na postup, je utopil na závěrečných třech jamkách, na nichž ztratil čtyři rány. Do čela se propracovala neznámá jména, ale favorité číhají na šanci ve druhém sledu.

Několik přepršek různé intenzity přineslo do dění v Albatross Golf Resortu jiné prvky, než jaké dominovaly při čtvrtečním turnajovém startu, kdy vyprahlé hřiště představovalo pro nejlepší hráče snadné sousto. Nejlepší skóre z dnešního druhého dějství je sice -7 (zaznamenal ho Angličan Matt Wallace), ale neskórovalo se tak intenzivně. V čele je Malajec Gavin Green (-12) o ránu před Jeffem Wintherem z Dánska.

Mezi těmi, jimž se nástrahy počasí přece jen podařilo zdolat, byl i vítěz turnaje z roku 2014 Jamie Donaldson. Absolvoval bezchybnou osmnáctku a jeho čtyři birdie znamenaly opakování výsledku 68 ran z předchozího dne, což dohromady vytváří dobrou pozici pro případný atak ve finálové části turnaje. Velšan, jenž se od svého českého triumfu stačil proslavit jako hrdina Ryder Cupu, ale také zaznamenal výsledkový regres, umí útočit ze zadních pozic, pozor na něj.

Start kola byl v ranních nepříznivých povětrnostních podmínkách odložen o hodinu, což se hráči často dozvěděli až na místě. “Abych pravdu řekl, nakonec jsem se nudil,” nerozpakoval se říct Green, jenž se po krátké rozehřívací tréninkové jednotce uchýlil čekat do auta. Když konečně vyrazil na hřiště, nenechal na něm vynucený odpočinek stopy. Malajec se postupně vypracoval do čela a jeho skóre -12 po polovině turnaje znamenalo vedení v klubovně, k němuž se ostatní jen přibližovali.

Green potvrdil, že měkčí hřiště představovalo pro členy startovního pole větší test. Pocítil to i Thomas Pieters, jenž předloni výhrou na Czech Masters sám sebe odpálil mezi širší golfovou elitu. Držel se dlouho, ale první devítku, jíž kolo končil, nezvládl tak dobře jako většina přímých konkurentů. Belgický co-leader po prvním kole nakonec ve druhém neztratil tolik, nicméně si postěžoval na patování. “Několik krátkých puttů mi tam nespadlo. Doufám, že o víkendu mi putter zase umožní skórovat.”

Zatímco americký veterán John Daly (52) vyklidil pozice na čele leaderboardu a vypadl dokonce z top 25, o šest let mladší Pádraig Harrington se zařadil mezi uchazeče o titul. Jeho zkušenosti by mohly v nevyzpytatelném počasí hrát roli. “Přesně v takové pozici chcete po šestatřiceti jamkách být. Zvlášť když podmínky byly těžké a na pětiparech nebylo možné skórovat tak snadno jako den předtím,” komentoval Ir dění.

Domácí naděje bez výsledku pod par

Na druhé straně, když zesílil vítr, už měl za sebou Harrington nejen svou práci na hřišti, ale také pětačtyřicetiminutovou golfovou kliniku na zdejším driving rangi. Možná nepřilákala tolik pozorovatelů dychtivých přiučit se jako jinde v cizině, ale trojnásobný major vítěz na sobě nedal nic znát a jednoduchým, přitom zároveň naprosto názorným způsobem ukázal, jak si počínat při krátké i dlouhé hře. Pouze jeho instruktáž patování jasně ukázala, jak je tato činnost v golfu individuální. To neznamená, že by si z Harringtonova nenásilného a místy vtipného výkladu nemohl někdo odnést ponaučení i v této třetí části. Každopádně s driverem, železy i wedgemi byl Harrington uhrančivě přesvědčivý.

V době, kdy mířil z Vysokého Újezda do Prahy k zaslouženému odpočinku, vyráželi postupně do hry čeští golfisté. Jejich naděje na cut braly záhy za své. Opět se potvrdilo, že vnější podmínky, dnes tedy déšť a vítr, dokážou hru členů domácí špičky lehce rozházet. Vidina cutu a víkendové účasti navíc svazuje leckomu ruce. Ani jeden neodevzdal skórkartu s výsledkem pod parem, což vzhledem k hranici cutu -4 znamená jednoznačný konec.

Konec pro Stanislava Matuše, jediného držitele karty na letošní Challenge Tour, jenž zatím marně bojuje o její udržení. Pro Šimona Zacha, jemuž velikášským prohlášením o formě nejlepšího domácího amatéra neudělal před turnajem dobrou službu prezident České golové federace Zdeněk Kodejš. Konec pro všechny ostatní, a nakonec i pro Mrůzka.

Jít ve flightu s Lee Westwoodem a Danny Willettem je privilegium. Český golfista dokázal oba členy světové špičky nezřídka předrajvovat a držel se statečně i sebevědomě. Jenže se nakonec zklamal sám v sobě. Golf někdy vyškolí hráče na poslední jamce, při posledním puttu. Mrůzkův sešup začal ještě dřív, na tříparové šestnáctce. Dát tady bogey je stejně snadné jako birdie, to by ještě nemělo nikoho rozhodit. Jenže po špatném odpalu na předposlední jamce přišly trable a ztráta dvou ran. Na finálovce pak už Mrůzek musel riskovat, ale v cutu se nezachránil a hrůza v očích přihlížejících fanoušků symbolicky ukončila českou účast na letošním turnaji.

Text a foto: Josef Káninský

(Visited 34 times, 1 visits today)