Nápaditá, členitá Vuelta 2018 slibuje neskutečnou bitvu

Nápaditá, členitá Vuelta 2018 slibuje neskutečnou bitvu

Je tady Vuelta, poslední Grand Tour roku 2018 a slibuje mimořádný souboj. Už loni to byla absolutně parádní podívaná, kdy v tvrdých střetech nakonec zvítězil Chris Froome.

Španělská Vuelta je vždycky jiná. Nekopíruje předchozí dvě Gran Tours, překvapuje členitostí, nápaditostí pořadatelů, posloupností etap.

Atmosféra není tak vypjatá a všichni si závodu více užívají. Přesto je o co hrát – je to pro závodníky poslední možností uspět v roce na třítýdenním etapáku. Často ji jedou hladoví borci, kteří z nějakých důvodů neuspěli na Giru nebo na Tour de France, nejčastěji kvůli zraněním nebo vinou nečekaných kolapsů.

Ani letos nebude Vuelta pouhou náhražkou a odvarem předchozích dvou tříetapových Grand Tours. Chybí sice Chris Froome, Geraint Thomas a Tom Dumoulin. Přesto se na poslední chvíli smečka favoritů rozšířila na cca 15 velmi zvučných jmen.

?? Ocho llegadas en alto que asegurarán emoción en #LaVuelta18?? Eight uphill finishes to enlighten #LaVuelta18?? Huit arrivées au sommet vont enflammer #LaVuelta18+ info ➡️ www.lavuelta.com? Miguelez

Zveřejnil(a) La Vuelta dne Úterý 21. srpna 2018

Mezi prvními v hledáčku odborníků je Ital Vincenzo Nibali z týmu Bahrein Merida, jeden z hlavních favoritů Tour, který však musel odstoupit kvůli hloupé srážce s fanoušky. Teď by měl být odpočinutý, navzdory zranění snad ve formě a hladový po vítězství.

Hodně vysoko stojí i Kolumbijec Miguel Angel Lopez z Astany, třetí muž letošního Gira, který oslňoval výkony v závěrečných horských etapách. To bude jeden z nejsilnějších vrchařů.

A pak je tu Australan Richie Porte, jeden z černých koňů Tour, který však ošklivě upadl v 9. kostkové etapě a musel odstoupit kvůli zlomené klíční kosti. Komplexní cyklista Porte může být nesmírně silný, domnívají se někteří.

Všichni jsou velmi zvědaví i na anglické bratry Yatese z Mitchelton Scott. Už se zdálo, že letos Simon vyhraje Giro, když dominoval kopcům v prvních 14 dnech. Pak přišel nečekaný kolaps. Ale on si bude chtít spravit chuť a měl by být na Vueltu dobře připraven. Adam Yates absolvoval ne příliš povedenou Tour, na obnovu sil měl míň času než jeho bratr a měl by mu být hlavně k ruce jako superdomestik.

Kdo další může překvapit?

Další potenciální pódioví borci jsou Francouz Thibaut Pinot (na snímku dole) z Groupama FDJ, muž, který se dlouho držel dobře na Giru, pak ale přišel náhlý kolaps. Nebo Rus Ilnur Zakarin z týmu Katyusha – Alpecin, nevyzpytatelný Ital Fabio Aru a věčný bojovník Ir Dan Martin z UEA Emirates. Tým LottoNL-Jumbo má hned dva super borce – Australana George Bennetta a Nizozemce Stevena Kruijswijka, Sunweb dalšího Nizozemce Wilco Keldermana.

Zdroj: www.scott-sports.com

Na startu bude znovu Kolumbijec Nairo Quintana i nezničitelný Španěl Alejandro Valverde z Movistaru nebo nenápadný ale výborný vrchař Jihoafričan Louis Meintjes z týmu Dimension Data. A neměli bychom zapomínat ani na Poláka Michala Kwiatkowskeho ze SKY.

A pak jsou tu sprinteři – po zranění z Tour pojede znovu Peter Sagan, na jehož aktuální formou visí velký otazník. Tvrdým soupeřem by mu měl být Ital Elia Viviani z Quickstepu. Česko pak bude reprezentovat Jan Hirt. Ani on sám zřejmě netuší, v jaké bude formě po delším tréninkovém výpadku po Giru.

Text: Petr Pravda

(Visited 55 times, 1 visits today)