Diabolo a ti druzí. Jaké sjezdovky jsou nejprudší?

Diabolo a ti druzí. Jaké sjezdovky jsou nejprudší?

Zdroj: saalbach.com

Zapálená lýtka, zvýšená hladina adrenalinu v krvi a odvaha – nejstrmější sjezdovky Evropy mají co do sebe! Zde je výběr nejzajímavějších a nejprudších pist Švýcarska, Rakouska, Francie a Itálie.

Pokud jste někdy o nějaké prudké sjezdovce slyšeli, pravděpodobně to byla zillertalská Harakiri. Oblast je na svou černočernou trať náležitě pyšná a o tom že ji má, dává světu hlasitě najevo ve svých propagačních materiálech. To ostatní střediska tak hrdi nejsou – i když jejich svahy také mají co nabídnout? Že by se báli lyžaře na své parádní kousky vůbec pouštět. No někdy by nebylo divu.

Švýcarsko – Mont Fort

Tahle sjezdovka polechtá vaše nervy – a to nejen během jízdy! Start je v nadmořské výšce 3 300 m na Mont Fort a odtud se jede svisle až ke střední stanici lanovky. Jízda začne spektakulárně a pokračuje boulovatou pasáží – spadnout se v tomto úseku nevyplatí, neboť se pak v cuku letu ocitnete zpravidla na samém úpatí hory. Pro všechny hazardéry, co první extrémně boulovatý úsek zdolají bez komplikací, pokračuje jízda v méně extrémním stylu až do střediska Tortin. Trať má délku cca 6 km a překonáte při ní výškový rozdíl o cca 1 300 m.

Rakousko – Rastkogel

Rakousko a lyžování se k sobě hodí jako Jeníček k Mařence, vezměme například Zillertal, kde se na Rastkogelu dokonce nachází jedna z nejstrmější rakouských sjezdovek – notoricky známá Harakiri! Sjezdovka s průměrným spádem 78 % je vyhrazena opravdovým profíkům. Začátečníci by se v každém případě měli spokojit s báječným výhledem na onu sjezdovku, který se jim naskytne z bezpečné vzdálenosti ze sedačkového vleku. Harakiri je pouze 1 km dlouhá, ale přesto si i od odvážných a zkušených sportovců vyžádá jejich veškeré síly. Rozhodně nesmí chybět rovnováha – dokonce sněžné rolby jsou během úpravy sjezdovek přichyceny za lana.

Francie – Pic Blanc

V nadmořské výšce 3 300 m si z Pic Blanc můžete sjet jednu z nejstrmějších sjezdovek v Alpách. Nazývá se Le Tunel. Prvních 200 m se jede skrze horu, poté strmě dolů a dle výběru směru pak přes 2 000 m až do údolí. Za zmínku stojí také sjezdovka Sarenne o délce 16 km (!), kterou najdete rovněž na Pic Blanc. Je nejdelší černou sjezdovkou na světě a překonáte na ní 1 860 m výškového rozdílu do doby, než vás přivítá Alpe d’Huez.

Sjezdovku pod jménem KL, která vám bezpochyby napumpuje adrenalin do žil, najdete ve Francii ve středisku Vars. Jezdí se na ní i závody v rychlostním lyžování.

Itálie – Marmolada

Sjezdovka začíná v nadmořské výšce 3 270 m a končí ve 2 000 m n.m., nachází se tím na jedné z nejvyšší hor Dolomit. Naskytne se vám odtud jedinečný panoramatický výhled. Pokud vychytáte jasné počasí, uvidíte až do okolních vesnic. Celá sjezdovka, která má jen tak mimochodem 12 km a patří tím k nejdelším sjezdům Itálie, je označena červeně.

Rakousko – Golm

Tady si na všechny zkušené lyžaře brousí zuby sjezdovka dosti podobná Harakiri. Ale říkejme ji jménem – Diabolo! Se spádem okolo 70 % se opět jedná o absolutní tabu pro začátečníky. I v tomhle případě jde o jednu z nejnáročnějších sjezdovek celého Rakouska. Na 1 500 m na ní překonáte 300 m výškového rozdílu.

(Visited 531 times, 1 visits today)