Zápis Björgenové do olympijské historie: 15 medailí!

Zápis Björgenové do olympijské historie: 15 medailí!

Byla v tom tak trochu i symbolika – poslední zlatou medaili z programu XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu získala běžkyně na lyžích Marit Björgenová. Sedmatřicetiletá Norka triumfovala v závodě na 30 km klasickou technikou a získala v Koreji už svou pátou medaili. A celkově už svůj patnáctý cenný kov z olympijských her. Stala se tak nejúspěšnějším sportovcem v celé historii zimních her.

Björgenová se dostala na stupně vítězů v každém ze svých pěti startů na tratích v Koreji – po bronzu z volné desítky a týmovém sprintu přidala ještě stříbro ze skiatlonu, zlato ze štafety a především další nejcennější kov v závěrečné klasické třicítce.

V součtu pěti olympijských her, na kterých startovala, to byla její osmá zlatá medaile a vyrovnala se tím dvěma svým krajanům – biatlonistovi Ole Einaru Björndalenovi a běžci na lyžích Björnu Daehlimu. V celkovém počtu olympijských kovů ale oba už trumfla.

„Když se ohlédnu za sebe a vidím, co všechno jsem dosáhla, je to neuvěřitelné. Stejně jako to, co jsem dokázala od svého prvního startu na olympijských v Salt Lake City až teď po Pchjončchang. Mám za sebou skvělou kariéru a tohle jsou moje poslední olympijské hry. I proto jsem si nemohla přát lepší finiš a loučení,“ přiznala Björgenová.

„Šla jsem do posledního závodu s tím, že chci bojovat o svou první individuální zlatou medaili tady v Pchjongčchangu. Měla jsem jen tu ze štafet před startem třicítky. Ale věděla jsem, že tohle je pro mě skvělá distance, že mám velkou šanci. Všechno se sešlo, skvělé lyže, podmínky i moje forma,“ jásala 37letá Norka.

„Jsem pyšná na to, co jsem dokázala. Třeba i proto, že jsem tady musela být tři týdny bez svého syna Mariuse. I to mi dodávalo sílu, protože jsem věděla, že jakmile doběhnu, o den později už ho uvidím,“ prozradila Björgenová, stejně jako to, že nemá obavy o budoucnost běžeckého lyžování v Norsku.

„Budoucnost pro Norsko je dobrá. Stále se objevují noví a mladí sportovci a je skvělé, že mají před sebou vzory. Snad jsem k nim patřila i já. Po těchto hrách možná přibydou další holky a kluci. A nejen v běhu na lyžích, ale i v alpském lyžování nebo bruslení. Prostě budoucnost je dobrá,“ prohlásila nejlepší sportovkyně v historii zimních olympijských her.

Ostatně, její poslední zlato vytáhlo na první příčku Norsko v hodnocení zemí podle medailových zisků. Seveřané sice získali 8 zlatých medailí stejně jako Německo, ale celkově jich nasbírali víc – 39 oproti 31 německým kovům.

Björgenová a její medaile na ZOH 2018:

2x ZLATO: 30 km klasicky, štafetový závod
1x STŘÍBRO: skiatlon
2x BRONZ: 10 km volně, týmový sprint

Celková olympijská bilance Björgenové:

2002 – Salt Lake City – 0-1-0
2006 – Turín – 0-1-0
2010 – Vancouver – 3-1-1
2014 – Soči – 3-0-0
2018 – Pchjongčchang – 2-1-2

(Visited 5 times, 1 visits today)