Domácí fitness centrum: Začněte se konečně pořádně hýbat

Domácí fitness centrum: Začněte se konečně pořádně hýbat

Cítíte, že potřebujete pohyb, ale každé předsevzetí končí po týdnu cvičení? Klíčem k úspěšné cestě za zdravým životním stylem je správná motivace, vytrvalost i vybavení. Poradíme vám, jak na to.

Mnoho lidí věří, že když si koupí permanentku do fitka, zaváže se tak k pravidelným návštěvám a cvičení si tak oblíbí. Možná už jste si ale sami stihli vyzkoušet, že to tak zdaleka neplatí. Ke cvičení se přitom můžete donutit i doma, bez toho, aniž byste platili za lekce, které neodchodíte. Co k tomu potřebujete?

Dostatek prostoru

Vhodný prostor ke cvičení je základ. Ať už se chcete věnovat józe, pilates, kardiu, posilování se stroji nebo spinningu, roh v ložnici vám stačit nebude. Nejen, že se budete muset neustále ohlížet na to, abyste do něčeho nenarazili, ale navíc budete rozptýlení.
Proto si ideálně vyhraďte ke cvičení jednu celou místnost, kde se můžete zavřít a strávit tam i hodinu nerušeným cvičením.

Výbava „tělocvičny“

Jakmile máte vyřešený prostor, můžete začít s jeho zařizováním. Vytvořte si z něj místo, kde se budete cítit dobře, uvolněně a pozitivně. To může pro každého znamenat něco jiného: květiny v rohu, svíčky na poličce, kvalitní reproduktory na hudbu nebo třeba jen příjemná barva či tapety na stěnách.

Po ruce byste zde měli mít všechno, co ke cvičení potřebujete. Vyhnete se tak výmluvám, že si pro něco musíte skočit do ložnice a pro něco jiného zase do obýváku. A důležitá rada do začátku: Investujte do kvalitního vybavení. Jen tak se budete moct opravdu spolehnout, že je bezpečné a že se vám po prvním týdnu používání nerozbije a nedopadnete stejně jako s permanentkou do fitka. Pokud je vybavení pro vaši vybranou aktivitu příliš nákladné, zvažte pomoc v podobě půjčky nebo, jestliže se obejdete nejprve s nějakým základním, si jej kupujte postupně.

Režim na očích

Nákupem drahého vybavení to ale nekončí. Vytvořte si realistický plán režimu cvičení, vytyčte si konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout, a sepište si také odměny, které si při úspěchu dopřejete. Začněte zlehka, neklaďte na sebe příliš vysoké nároky. Pokud byste jich nebyli s to docílit, akorát by vás to více a více demotivovalo. Skvělou pomůckou je si vést také krátké deníkové záznamy toho, jak se cítíte. Pokud si totiž najdete čas si sednout a zamyslet se nad tím, jak se cítíte, najednou uvidíte, o kolik lépe se během dnů, kdy cvičíte, cítíte lépe, a to je ta největší motivace.

(Visited 126 times, 1 visits today)