Parádní rok Brookse Koepky: dva majory, hráč roku a světová jednička

Parádní rok Brookse Koepky: dva majory, hráč roku a světová jednička

Zdroj: Getty Images

Brooks Koepka je po svém víkendovém triumfu na turnaji CJ Cup na hřišti Nine Bridges v Jižní Koreji novým vládcem světového golfu. Letos už čtvrtým. A třetím, který během roku usedl na golfový trůn v pozici světové jedničky poprvé v kariéře. Po Justinu Thomasovi a Justinu Roseovi. Tím čtvrtým, který se na nějaký čas usadil na pozici světové jedničky, byl ještě Dustin Johnson.

Takový frmol na pomyslném golfovém trůnu zažil světový golf naposledy před více než dvaceti lety, v roce 1997, kdy se protočili čtyři hráči a tři z nich se přitom stali světovými jedničkami poprvé – tehdy jimi byli Tiger Woods, Tom Lehman a Ernie Els.

Brooks Koepka je v pořadí 23. borcem, který stanul na vrcholu golfového světového žebříčku od jeho vzniku v roce 1986.

Koepka má za sebou skvělý rok, vlastně necelý rok, protože na jeho začátku na hřištích chyběl kvůli zranění. Na CJ Cupu si připsal už dvanácté turnajové vítězství už v sedmé zemi během své kariéry. Jiné, než absolvuje většina amerických hráčů. Osmadvacetiletý Koepka totiž do golfového světa vyrazil přes druhou evropskou ligu, přes Challenge Tour.

A zanechal svou stopu i v Česku. Dodnes drží rekord hřiště na Kunětické Hoře, kde v červnu 2013 ve finálovém kole turnaje Czech Challenge zahrál 62 ran, tedy deset pod par. Na Challenge Tour si připsal čtyři turnajové tituly, po přestupu na European Tour přidal další a pak už začal dobývat PGA Tour. A šlo to docela rychle. Dnes už má na kontě pět titulů, tři z nich ale získal dokonce na majorech. Letos vyhrál dva.

Jako na horské dráze

I to mu pomohlo k tomu, že byl vyhlášený hráčem roku na PGA Tour. „Je to neuvěřitelné. Zvlášť, když se podívám na jména hráčů, kteří tohle ocenění získali přede mnou. Byla to pro mě letos tak trochu horská dráha. Nejdřív jsem byl čtyři měsíce mimo a nemohl hrát kvůli zranění, pak jsem ale vyhrál dva majory,“ neskrýval radost floridský rodák.

A ze své formy neslevil ani na začátku sezony nové. Po vítězství v Koreji pak pokořil další metu své kariéry – stal se poprvé světovou jedničkou. Od okamžiku, kdy ještě hrál druhou evropskou ligu a na „Kuňce“ zahrál rekord, přitom uplynulo jen něco málo přes pět let… „Stát se světovou jedničkou, to bylo něco, o čem jsem snil už jako dítě. A rozhodně si nemyslím, že je to něco, co vám samo spadne do klína,“ konstatoval Koepka.

„Všechno, co se odehrálo během letošního roku, jsem si tvrdě odpracoval. A neměnil nic z toho, co se stalo,“ přiznal vyhlášený ranař, který posbíral dvanáct turnajových titulů v sedmi zemích – USA, Španělsku, Itálii, Turecku, Skotsku, Japonsku a naposledy v Jižní Koreji.

Osmadvacetiletý Američan přitom na začátku roku nemohl vůbec hrát kvůli zraněnému zápěstí – od ledna až do závěru dubna. „Když se ohlédnu za sezonou, přijde mi to jako neuvěřitelné,“ konstatoval. Během dalších měsíců totiž stihl obhájit titul na US Open a přidat vítězství na třetím majoru PGA Championship, kde o dvě rány porazil Tigera Woodse.

„Potřebuji hrát dobře na majorech, to je můj klíč. To je to, na co se soustředím. Ale chci vyhrávat i další řadové turnaje. Pokaždé, když vstupuji na hřiště, tak mám hru nastavenou na to, že chci vyhrát. A nasbíral jsem i dost sebevědomí, a tak pokaždé, když natýčkuji první

míček, mám v hlavě i to, že mám velkou šanci vyhrát. I proto se už nemůžu dočkat dalších turnajů,“ odhalil Koepka to, že zdaleka ještě neukojil hlad po dalších vítězstvích.

Výměny na pozici světové jedničky v roce 2018:

  • 20. únor 2017 – 12. květen 2018: Dustin Johnson (64 týdnů)
  • 13. květen – 9. červen 2018: Justin Thomas (4 týdny)
  • 10. červen – 9. září 2018: Dustin Johnson (13 týdnů)
  • 10. září – 22. září 2018: Justin Rose (2 týdny)
  • 23. září – 21. říjen 2018: Dustin Johnson (4 týdny)
  • 22. říjen 2018 – dosud: Brooks Koepka (1 týden)
(Visited 58 times, 1 visits today)