Evropský ráj všech cyklistů. To je Saalbach - Hinterglemm

Evropský ráj všech cyklistů. To je Saalbach - Hinterglemm

Zdroj: Tourismusverband Saalbach Hinterglemm

Přijedete-li do rakouského Saalbachu – Hinterglemmu, budete si myslet, že jeho jedinými návštěvníky jsou cyklisté. Vyznavači dvou kol se doslova rojí na každém rohu. Do horského střediska v Salcbursku je láká více než čtyři sta kilometrů značených tratí, single trailů a sjezdových tras.

V oblíbené destinací bikerů patří exkluzivní zážitky ke standardní výbavě. Jste-li dobře trénovaní a zkušení jezdci, bezpochyby vás uchvátí „Big-5-Bike-Challenge“ s výšlapem na pět různých hor v rámci jednoho dne. Zjistíte-li, že jste přecenili svoji fyzičku, nasednete na jednu z pěti lanovek, vyvezete se na vrchol a dolů znovu pojedete na vlastní pohon.

Na své si zde přijdou všechny výkonnostní skupiny. Od pohodářů, přes sportovce na elektrokolech, až po zkušené jezdce brázdící bike parky.

Užitečným pomocníkem pro výlety v Saalbachu – Hinterglemmu je interaktivní mapa pro cyklisty (lze ji stáhnout zdarma na internetu). Dá vám popis jednotlivých tras, ukáže výškový profil a poskytne GPS data.

Pokud vám pro začátek postačí pouze jeden vrchol, vypravte se z centra Hinterglemmu na horskou chatu Hacklbergeralm. První polovinu cesty lze absolvovat po lehké, středně těžké nebo těžké trase. V té druhé už moc na výběr nebude, protože neustálé stoupání v serpentýnách vás přímo dovede do cíle ve výšce tisíc sedm set padesáti čtyř metrů.

Zdroj: Tourismusverband Saalbach Hinterglemm

Na Hacklbergeralmu ulevíte svým svalům a dopřejete si novou dávku energie v podobě vynikajících domácích jídel včetně Kaspressknödelsuppe (hovězí vývar s knedlíky se sýrem), která postaví na nohy každého unaveného cyklistu. V průběhu oběda dorazí na chatu i  ostatní bikeři, a tak nad talíři plných dobrot s nimi můžete zapříst rozhovor či vyměnit zkušenosti. Až vylíčíte všechny zážitky, znovu nasaďte helmu a vydejte se na cestu dolů. Čeká vás pekelný sjezd plný prudkých zatáček na štěrkových nebo přírodních cestách (podle toho, jakou trasu zvolíte).

Chcete-li zlepšit svoji techniku jízdy, přihlaste se na workshopy nebo na technické kurzy. V Saalbachu – Hinterglemmu jich pořádají velké množství. Odborní instruktoři vám v praxi předají cenné rady a zaškolí vás také pro jízdy v bike parcích a na single trailech.

Let mezi jehličnany

Zdroj: Tourismusverband Saalbach Hinterglemm

Jakmile sjedete z kopců zpět do Hinterglemmu, napojte se na cyklostezku číslo pět Talschluss Runde a zamiřte k chatě Lidlingalm, kde zaparkujte svoje kola. Dál už totiž musíte jít pěšky. A to po alpském „Golden Gate Bridge“. Cestou po visutém, čtyřicet dva metrů vysokém mostě překlenete údolí s řekou Saalbach a dostanete se na nejvýše položenou stezku ve vrcholcích stromů v Evropě zvanou Baumzipfelweg.

Masivní konstrukce z modřínového dřeva se schodišti, věžemi a platformami vás provede poznávacími stanovišti a vyhlídkami. Z výšky až třiceti metrů nad zemí se pokocháte panoramatickým výhledem na hory, na alpské pastviny a volně pasoucí se stračeny. V lese pod chodníkem můžete také otestovat své motorické schopnosti. Za pomoci klád či schodů zavěšených na laně nad povrchem, vyzkoušíte svoji rovnováhu při lezení, houpání nebo při chůzi.

Uspokojivé výkony vás pak třeba naladí k návštěvě největšího lanového parku v Evropě. Hochseilpark, jež se v délce osmi kilometrů rozprostírá v těsné blízkosti stezky Baumzipfelweg, nabízí dvanáct parkúrů různých stupňů obtížnosti s dvě stě zastávkami. Ve výšce tří až čtyřiceti metrů budete zdolávat překážky nebo svištět po třiceti vzdušných sjezdech.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 301 times, 1 visits today)