Froome mohl být mrtvý, říká svědek Dan Martin

Froome mohl být mrtvý, říká svědek Dan Martin

Froome

Irský cyklista Dan Martin je jedním z mála, kdo viděl hororovou havárii Chrise Frooma. Jezdec  stáje UAE Team Emirates byl 20 metrů za vozem Ineos, když před nimi ve vysoké rychlosti na konci sjezdu Froome narazil do zdi domu. “Stále to před sebou vidím. Bylo to hrozné… Chris teď mohl být mrtvý,” řekl Martin Cyclingnews.

Chris Froome ze stáje Ineos, hlavní favorit Tour de France, spadl při tréninku na časovku během závodu Criterium du Daphiné. Utrpěl zlomeninu stehenní kosti, kyčle, lokte, několika žeber, měl i vnitřní zranění. Hned ve středu podstoupil skoro osmihodinovou operaci v nemocnici v Saint Étienne, kde zůstává na intenzivní péči.

Ir byl jen dvacet metrů za vozidlem týmu Ineos, které následovalo Frooma a jeho nizozemského kolegu Wouta Poelse během průzkumu trasy středeční časovky na Dauphiné. Martin studoval trať z vozu UAE Team Emirates a byl zcela otřesený tím, co viděl. Ještě ve čtvrtek ráno byl plný emocí, když začal popisovat neštěstí. Jeho vystoupení je důkazem vzájemná úcty a empatií mezi soupeři, jež jdou nakonec mnohem hlouběji, než jakákoli soupeření.

Stáli jsme tam a třásli se

“Já a Neil Stephens, šéf týmu UAE Emirates, jsme je dojeli těsně před vrcholem stoupání, nechtěli jsme se mezi ně plést,  tak jsme zůstali za nimi. ” A  pak se to stalo. Na konci následného sjezdu se chtěl Froome vysmrkat. Když ale zvedl ruku z řídítek časovkářského speciálu, silný poryv větru mu nadzdvihl přední kolo tak nešťastně, že ztratil kontrolu a ve vysoké rychlostí kolem 60-65 km/hod narazil do zdi domu. Dlouho ležel na zemi, když dostával nouzovou lékařskou péči, než byl převezen vrtulníkem do nemocnice.

„Neviděli jsme přesně co se přesně stalo, ale spatřili jsme, jak dopadl na zeď. Zastavili jsme se,“ vyprávěl Martin. „Neil i já jsme se na sebe podívali v ohromeném tichu, stáli jsme tam 20 vteřin a jen se třásli. Ptali jsme se, jestli je něco můžeme udělat. Bylo to hrozné, ale myslím, že to mohlo být ještě mnohem horší, Chris mohl být mrtvý,” říkal v emocích Martin. “Je  vidět, jak nebezpečná může být jízda na kole. Pro každého. To se mohlo stát komukoliv. Bylo to děsivá neštěstí, zaviněné divným poryvem větru.”

(Visited 4 441 times, 1 visits today)