Golf Club Hodkovičky. Golfová oáza pár minut od centra Prahy

Golf Club Hodkovičky. Golfová oáza pár minut od centra Prahy

Když dnes projedete vstupní branou do areálu Golf Clubu Hodkovičky, nejspíš by vás už ani nenapadlo, že tady v minulosti byly jen bezútěšně působící plochy stavebních dvorů, povolených i nepovolených černých skládek a džungle náletových i původních stromů, keřů a dalšího plevele. A zrovna tak by asi nikoho nenapadlo hledat zárodek budoucího hřiště, které je dnes skutečnou golfovou oázou v hlavním městě, už v roce 1984 v TJ Kuželky Praha – oddíl golfu. Přesto právě tam vše začalo.

Za projektem hřiště byl architekt Jiří Velden, jeden z členů tehdejšího oddílu TJ Kuželky Praha. Pravda, ještě dlouho trvalo, než se představy a plány „zhmotnily“ do dnešní podoby celého areálu. Hřiště se totiž nerodilo ani trochu snadno a už vůbec ne rychle. Spíš krůček po krůčku.

V polovině roku 1998 byl otevřen driving range, putting a chipping green a jedna speciální jamka s greeny na obou koncích. Ale pak se vše zadrhlo. Až příchod dvou klíčových investorů Jaroslava Javornického a Miloslava Ptáčka znamenal nový impulz pro rozvoj hřiště. Jenže takřka vzápětí poté, co se začalo hrát na šesti jamkách, drtivě zasáhly povodně v roce 2002 – velká voda odnesla původní klubovnu, halu pro údržbu a zničila zčásti již hrané hřiště.

Trvalo další tři roky, než se původních šest jamek proměnilo v kompletní devítijamkové hřiště i s perfektním a rozsáhlým tréninkovým zázemím. Od toho okamžiku se hřiště, které je jen pár stanic tramvají od centra Prahy a mluví se o něm jako o golfové oáze v hlavním městě, stalo jedním z nejvytíženějších v Česku. Zasazení mezi Vltavu na jedné straně a železniční trať, na níž se občas „řítí“ posázavský motorák, dodává hřišti jistou dávku romantiky. Jen kdyby se tu a tam Vltava nevylila z břehů. To je potom zle. Jako naposledy v roce 2013. Třeba odpaliště jedničky zmizelo metr pod rozvodněnou řekou. Ale i z téhle šlamastyky se areál rychle oklepal a opět o kus zkrásněl.

Co vás na hřišti čeká…

Čas od času lze zaslechnout názor, že devítka v Hodkovičkách je skvělou průpravou pro všechny, kdo se teprve chystají vyrazit na některou z „plnokrevných“ osmnáctek. Inu, proč ne? Dá se to i tak říct. Ale rozhodně platí, že místních devět jamek prověří schopnosti každého golfisty – od těch, co už s holemi vládnou takříkajíc mistrovsky, až po ty, co teprve začínají. A všichni společně ocení skvělé tréninkové zázemí.

V každém případě se připravte na pestrou škálu jamek. Hřiště možná nemá náročnost a délku jamek jako některé jiné vyhlášené golfové resorty, ale nabízí množství jiných předností. Na prvním místě vždy vysokou kvalitu hracích ploch včetně greenů. A také to, že areál v Hodkovičkách jako jeden z mála v Česku na zimu nezavírá.

Ale zpátky na hřiště. Už jednička, na první pohled zdánlivě nevinná, dokáže potrápit, tříparová dvojka oslní krásou poloostrovního greenu a ani se v tu chvíli nechce věřit, že jste jen pár minut od pražského centra. Trojka je pro změnu nejdelší jamkou s 504 metry z bílých odpališť a od sousední cyklostezky ji dělí – naštěstí – vysoká síť, která pochytá všechny nepřesné drivy.

Tak by se dalo pokračovat, každá jamka nabídne něco osobitého, speciálního. Včetně závěrečné devítky, která je tak trochu „detašovaným pracovištěm“. Musíte se na ni přemístit kousek po cyklostezce a poté až na břeh Vltavy. Na téhle jamce se vám otevře nejen pohled na proslulý železniční most inteligence, pod nímž se „skrývá“ green deváté jamky, ale i na vzdálenější historický a majestátní Vyšehrad. Příjemný závěr golfové devítky. Tedy pokud nepošlete míček z teečka do vod Vltavy…

Signature hole:

Jamka č. 2, par 3:

Když z jedničky projdete brankou přes cyklostezku a druhou brankou vstoupíte na odpaliště tříparové dvojky, na chvilku se zastavte a pokochejte se pohledem na poloostrovní green a jezírko, které ho obklopuje. Ten pohled je uklidňující. Ale jen do okamžiku, než si nateečkujete míček a před vámi je rána, kterou chcete umístit co nejblíže vlajce.

Tenhle třípar není nijak extrémně dlouhý, spíš se řadí mezi ty kratší. Z bílých 151 metrů, ze žlutých jen 123 metrů. To přece není tolik. Jenže… Na pravé straně hrozí voda, na levé zase out. Voda dokáže leckdy pořádně zahýbat s psychikou hráčů, kteří ve snaze vyhnout se jí, pošlou míček poněkud víc doleva, než je třeba. Pak se může stát, že klidně zasáhnete i vzrostlý strom vedle červených odpališť. Green už nijak záludný není, ale přece jen je poměrně rozlehlý, takže záleží, jak blízko, nebo naopak daleko si přihrajete. To může být ten rozdíl mezi birdie a parem.

Víte, že…

  • … od roku 2010 působí v Hodkovičkách jedna z nejlepších golfových akademií Golfová akademie Skopový nabízející komplexní služby a trénink.
  • … resort nabízí jeden z největších tréninkových areálů v Česku. Najednou pojme až 80 golfistů a k dispozici je i nejmodernější vybavení pro analýzu švihu, rychlosti a postoje (Swing Speed radar, Trackman, Sam PuttLab a další). Hřiště i driving jsou otevřené celoročně, přes zimu funguje 20 vyhřívaných odpališť. Díky osvětlení lze trénovat i ve večerních hodinách.
  • … golfový klub Hodkovičky patří stabilně mezi nejlepší kluby v Česku v mládežnických i ligových soutěžích ČGF. Např. v roce 2017 se členové klubu stali se šesti mistrovskými tituly nejúspěšnějším klubem v ČR
  • … v roce 2018 obsadil Václav Tichý 5. místo na olympiádě mládeže v Buenos Aires a stal se i mezinárodním mistrem ČR. A Hynek Groh obsadil 4. pozici v kategorii do 16 let ve finále Nick Faldo Series v Dubaji.
  • … místní klub každoročně pořádá jarní, podzimní i zimní kurzy pro děti už od 6 let věku a kurzy projde každoročně až 220 dětí. Během léta pořádá klub letní golfové kempy, tzv. golfové příměstské tábory.
  • … od dubna běží v Hodkovičkách kurzy i pro dospělé – pro úplné začátečníky i pro pokročilé. Pro letošek platí speciální nabídka v rámci kurzů pro začátečníky Golfistou snadno a rychle: ten, kdo přivede i kamaráda, dostane slevu na kurz 50 %.
  • … novinkou letošního roku budou noční turnaje. Netradiční golfový zážitek hráčů vybavených čelovkou umocní hřiště osvětlené loučemi i svítící míče.
  • … golfový resort v Hodkovičkách je skvěle zasazený do místa, které je sportu zaslíbené. Kromě golfu si tady můžete v sousedství zahrát footgolf, adventure golf, beach volejbal, projet se na kole, na in-linech, zahrát si tenis, badminton nebo si zaběhat či se projet na lodi.

O hřišti:

Par 36 (72)

Délka hřiště: 2812/5624 m (bílá), 2632/5264 m (žlutá), 2438/4879 m (modrá), 2333/4666 m (červená)

Rok otevření: 2005

Očima hráče Marka Nového:

Super hřiště prakticky v centru Prahy. Nehrál jsem ho až tak často, ale pokaždé prověří velké spektrum ran a variant hry. To vše na relativně malém prostoru, ale s jamkami, které nabízejí různé možnosti, jak je hrát. Jsou tu i pětipary, na kterých můžete směle vzít driver, ale i skórovací jamky, kdy můžete pálit co nejblíž greenu, ale s rizikem, nebo si přihrát na jistotu a na green hrát ránu 80 až 100 metrů dlouhou. Tohle hřiště má i skvělé zázemí, tréninkové i restaurační. Stručně řečeno, tohle hřiště je perfektním tréninkem, než vyrazíte na opravdu velké hřiště.

Očima architekta Libora Jiráska:

Tohle hřiště u vody má za sebou vrtošivou minulost a příjemnou současností láká hlavně ty, kteří cvičí hru před výstupem na svou osmitisícovku, promiňte, na svou osmnáctku. Občas sem zavítám s přáteli na rozehrání a vždy oceňuji dobroty, které takovou návštěvu korunují. A stížnosti mých zahraničních kolegů, že nemohli najít poslední jamku, neberu vážně. Ostatně, kdo jiný než architekt by měl najít cestu zpět do klubovny, že? Pohoda u vody, poklidné večery a vůně řeky už mne v minulosti přivedly na hřiště i těsně před západem slunce aspoň na procházku, když už hra ztrácela v nastávající tmě smysl. A vždy mi bylo fajn.

(Visited 532 times, 1 visits today)