Kdo vyhraje Tour de France? Ve hře je 6 jezdců

Kdo vyhraje Tour de France? Ve hře je 6 jezdců

Favorité Tour de France

Tour de France už dlouho nebyla tak dramatická jako letos. Na vítězství v Paříži si stále může myslet 6 jezdců – Francouz Julian Alaphilippe, Velšan Geraint Thomas, Kolumbijec Egan Bernal, Nizozemec Steven Kruijswijk, Francouz Thibaut Pinot a Němec Emanuel Buchmann. Kdo z nich má jaké šance?

Za letošní vyrovnanost TdF může víc faktorů. A) Oslabený tým Ineos, bez Frooma a s menší dominancí zejména v kopcích. B) Obří nástup velkého talentu Juliana Alaphilippa. C) Nová energie některých dalších týmů – zejména Jumbo Visma, Groupama FDJ nebo Bora Hansgroehe – a dobrá forma jejich lídrů. Rozdíly mezi prvními šesti jezdci jsou tak malé – posledního dělí od prvního 2 minuty a 14 vteřin – že se stále může stát cokoli i během jediné etapy.

Kdo má tedy největší naděje obléci žlutý dres v neděli pod Vítězným obloukem? Pojďme se na šance současných favoritů podívat podrobněji.

1) Julian Alaphilippe (Deceunick Quick-Step) – Ačkoli to na začátku nikdo netušil, je dnes stále největším favoritem na vítězství

Pro – Jede pořád ve žlutém s relativně slušným náskokem 1:35 na druhého, je univerzálním jezdcem, vynikajícím vrchařem, výjimečně vyzrál, má bojovné srdce, Pyreneje ho nezlomily. Má skvělý motor, dobře nastavenou hlavu a v neposlední řadě za zády skvělého stratéga, šéfa stáje Patricka Lefevera. Ví, že už dokázal skoro nemožné a nemá co ztratit… i když? Fandí mu celá Francie.

Proti – Ještě nikdy nejel Grand Tour na vítězství a ani tento ročník nezačal s cílem ho vyhrát. Neví, co to obnáší, nezná nástrahy třítýdenního boje, kdy v každé etapě musí myslet na nejlepší výsledek. V minulosti vyhrál na TdF„jen“ dres nejlepšího vrchaře a etapy. Někdy plýtvá energií, i když by nemusel, neumí jezdit konzervativně. V poslední pyrenejské etapě poprvé ukázal slabost a ztratil cenné vteřiny. To ho muselo nahlodat. Co s ním udělá volný den? Čím blíž k cíli, tím bude pod větším psychickým tlakem.

2) Geraint Thomas (Team Ineos) – Zatím se stále drží na výborném druhém místě, na Alaphilippa ztrácí 1:35, na třetího Kruijswijka má náskok 9 vteřin.

Pro – TdF už jednou vyhrál, loni. Ví co obnáší třetí týden závodu. Je nesmírně zkušený, nepanikaří, ví jak našetřit síly. Je psychicky odolný. Má dobrý motor, umí zrychlit. Za zády stále silný a k tomu nejbohatší tým světa, nejlepší možné vybavení a servis, vynikající šéfy-stratégy.

Proti – Evidentně není tak silný jako loni. Aspoň zatím nebyl. Pokud se Alaphilippe v některé etapě nezlomí a neztratí, nemá už asi šanci mu výrazně ujet. Za ním číhají na každou jeho chybu a slabost další 4 jezdci – společně jsou naskládaní v 39 vteřinách. Nesmí už mít slabší chvíli. Trochu nevyjasněný vztah s kolegou Bernalem mu může uškodit. Neovlivní ho i pád v úterní rovinaté etapě?

3) Steven Kruijswijk (Jumbo Visma) – Dosud jedno z největších překvapení letošní Tour. Černý kůň závodu. Jede nenápadně, o to efektivněji. Na Thomase má manko jen pár vteřin, ale za ním číhá se ztrátou pouhých 3 vteřin Pinot.

Pro – Má obrovské zkušenosti, jede už 16. Grand Tour a 5. Tour de France. Na TdF už byl 5., na dalších GT dvakrát 4. Jednou už málem vyhrál Giro, nebýt nešťastného pádu. Je klidný, ví jak šetřit energii. V kopcích má podporu aktuálně asi nejsilnější stáje. Od začátku letošní Tour se vlastně neustále zlepšuje. Zdá se, že skoro nemá slabinu. Prakticky nikdo s ním moc nepočítal, není pod takovým psychickým tlakem.

Proti – Zatím jedinou slabinou je malá akcelerace v kopcích. Neumí tvrdě nastoupit a překvapit soupeře. Na to, kolikrát už byl kousek od stupňů vítězů, se mu na ně nikdy nepodařilo dosáhnout. Jakýsi věčný smolař? I to ho může zbrzdit.

4) Thibaut Pinot (Groupama FDJ) – Číhá v těsném závěsu na 4. místě a je evidentně v laufu. Má jednu z nejlepších forem za celá léta.

Pro – Také velké zkušenosti, jede svoji 12. GT a byl už na TdF třetí v roce 2014. Také jednou 4. na Giru. Letos se mu daří a má očividně hlad po vítězství. V kopcích je dravý, zkouší etapy rozhodnout, zatím snad neměl slabší chvilku. V Pyrenejích vypadal nejsilnější a dojížděl vždy na čele. Kdyby býval hloupě neztratil v etapě na větru, tak nyní vedl. Jede ve skvělé symbióze s mladým parťákem Davidem Gaudu, který ho tahá ve stoupáních. Za sebou celou Francii.

Proti – Psychika! GT už v minulosti pětkrát nedojel. Plýtvá energií, neumí šlapat konzervativně a šetřit síly. Škodí mu to, co ho i chválí – jezdí příliš srdcem a méně hlavou.

5) Egan Bernal (Team Ineos) – Měl být velkým favoritem letošního Gira, než se zranil. A byl považován za jednoho z velkých favoritů ještě před začátkem Tour. Potenciálně nejsilnější vrchař ze všech. Drží se na 5. místě 12 vteřin za Pinotem.

Pro – Ač mladičký, TdF už jel loni a skončil jako pomocník Thomase a Frooma na výborném 15. místě. Skvělý vrchař, byť zatím svoje nejlepší umění ještě neukázal. Pokud ho ukáže v posledním týdnu, neměl by mu nikdo stačit.

Proti – Pořád je nezkušený. Zatím jede možná až moc nenápadně. Jakoby mu v závěru kopců chyběla jeho obávaná schopnost nástupů. Ale on bude muset útočit. Může mu uškodit trochu nevyjasněná role lídra v týmu Ineos.

6) Emanuel Buchmann (Bora Hansgroehe) – Jestli Kruijswijk není černým koněm, tak jím je určitě Many Buchmann, s Alaphilippem největší překvapení závodu. TdF už jede počtvrté a dvakrát si dal Vueltu (loni na ní byl 12.). Na 6. místě teď ztrácí na pódium pouhých 27 vteřin.

Pro – Ještě nikdy nic velkého nevyhrál, ale letos už byl 3. na Dauphiné a Kolem Baskicka. Jede nenápadně, avšak efektivně. V kopcích se drží pořád v čele pelotonu. Neplýtvá silami jako Pinot nebo Alaphilippe. Tým mu v kopcích moc nepomáhá, ale evidentně tam panuje dobrá atmosféra.

Proti – Ještě neví, jak se vyhrává. Otázka je, zda mu forma vydrží i do třetího týdne.

Co ostatní? Landa, Valverde, Uran a Porte už ztrácejí 5 minut až 6:30. I šance na pódium jsou tudíž spíš jen teoretické. To samé platí i pro Romana Kreuzigera a jeho naděje na první desítku.

(Visited 378 times, 1 visits today)