Na úpatí Vysokých Tater si kromě klasického golfu zahrajete i noční turnaj se svítícími míčky

Na úpatí Vysokých Tater si kromě klasického golfu zahrajete i noční turnaj se svítícími míčky

Zdroj: golfový areál Black Stork

Po mnoho let jezdí sportovci do nejvyššího slovenského pohoří za turistikou a lyžováním. Nyní k těmto aktivitám přibyl i golf.

Golf má ve Vysokých Tatrách dlouhou historii. První hřiště vzniklo v roce 1906 v Tatranské Lomnici, kam jezdili lázeňští hosté za zdravým klimatem a vodoléčbou. Této tradice si byl vědom prezident Lomnického golfového klubu Jiří Hruška a před devatenácti lety vybudoval moderní golfový areál Black Stork ve Velké Lomnici.

Dvaceti sedmi jamkové hřiště otevřené od dubna do října se skládá ze tří hřišť. Každé z nich má svoje specifika a nabízí pohádkové výhledy na Belianské Tatry, Královu holi nebo na Slovenský ráj.  I když jste obklopeni horami, hrací plocha o rozloze sto dvaceti hektarů má rovinatý, parkový charakter. Nachází se na ní osm mostů, třináct lávek, pět tisíc stromů a patnáct jezírek (to největší a současně nejhlubší je zároveň zavlažovací nádrží).

Zdroj: golfový areál Black Stork

První devítka prochází nad Skalnatým potokem, druhá je víc ve svahu za bystřinou a třetí se táhne po jejím proudu. K dispozici jsou rovněž rozsáhlé tréninkové prostory (tři sta padesát metrů dlouhé odpaliště, dva putting greeny, chipping zóna, 3 PAR akademie), přičemž kvalitu celé hrací plochy zaručuje dohled známého rakouského designéra Hanse Georga Erhardta.  Možná i proto získalo v roce 2011 golfové hřiště Black Stork prestižní značku kvality A PGA Golf Course a stalo se tak devatenáctým hřištěm na světě s tímto označením.

Golfový rezort pro milovníky skotského sportu připravuje atraktivní programy. Jedním z nich je noční turnaj se svítícími míčky pro skupinu třiceti hráčů probíhající za umělého osvětlení a za svitu hořících pochodní.

Pozitivní efekt ekologie

Black Stork Golf Resort leží v ochranném pásmu Tatranského národního parku. Z těchto důvodů má údržba hřiště specifickou péči. Zatravnění nevyužitých polí, které zde byly před vznikem hřiště, zvýšilo odolnost vůči erozi a zlepšilo krajinnou hodnotu. Důmyslně vybudované vodní plochy přispěly ke zvýšení variability biotopů a použité travnaté směsi respektovaly původní druhy v této oblasti.

Intenzivně udržované jamkoviště a odpaliště jsou obklopené vrstvou minerálního těsnění, a tím nedochází k přímému kontaktu použitých chemických látek s podzemní vodou. Díky těmto opatřením monitoring životního prostředí ukázal nárůst živočichů a rostlin, kteří žijí v bezprostředním okolí hřiště.

Výhodou golfového rezortu je také elegantní čtyřhvězdičkový hotel International. Hostům poskytuje pohodlné ubytování, wellness (vnitřní a vnější bazén, vířivka, sauny, posilovna, masáže) a kulinářské speciality.

Footgolf: inovace na greenech

Pod tatranskými štíty máte také jedinečnou šanci zahrát si footgolf. Stačí se sportovně obléct (polokošile, tričko s límečkem, krátké nebo dlouhé kalhoty, podkolenky či štulpny) a obout tenisky (ne turfy, ani kopačky). Footgolf se hraje s fotbalovým míčem 5 na golfovém hřišti s osmnácti jamkami s průměrem padesát tři centimetrů.

Skóre je počítáno jako při golfu a to „kopy“ od odpaliště přes fairway k jamce. Nejnižší počet kopů určuje vítěze. Každý hráč má svůj míč a skupinu tvoří maximálně čtyři osoby.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 384 times, 1 visits today)