Panorama Kácov. Golfový pramen zdraví v Posázaví

Panorama Kácov. Golfový pramen zdraví v Posázaví

V “rodném listě” nese golfové hřiště na dohled od Kácova v kouzelném a malebném Posázaví oficiálně rok 2017. Měřeno věkem tohle hřiště nabízející rovnou 27 jamek sotva odrostlo batolecím letům, jenže na českou golfovou scénu vstoupilo – nebo je možná trefnější říci – vlétlo hodně zostra. Prakticky okamžitě se resort Panorama Kácov zařadil mezi to nejlepší, co se v tuzemsku golfistům nabízí.

Už v podstatě od první myšlenky postavit hřiště u Kácova šlo o projekt mimořádný svým rozsahem, propracovaným konceptem zasazení do krajiny i časovou náročností. Ostatně, jak přiznává i architekt hřiště Libor Jirásek, vše začalo jedním telefonátem v roce 2001. Uplynulo ale dalších šestnáct let, než se hřiště opravdu otevřelo všem golfistům. S výstavbou se započalo v dubnu 2014, o tři roky později už se na třech devítkách s názvy River, Meadows a Forest hrál golf.

Co vás na hřišti čeká…

Jak už bylo řečeno – tři devítky River, Meadows a Forest, tedy Říční, Luční a Lesní. A jedním dechem je třeba hned dodat, že názvy všech devítek skvěle vystihují jejich charakteristiku i design. K tomu je třeba připočíst i herní a designovou rozmanitost jamek i jejich nadmíru povedené zasazení do posázavské krajiny se zárukou špičkové kvality hracích ploch, fairwayí i greenů. To vše jen šest kilometrů od sjezdu z dálnice D1.

River je z trojlístku devítek nejkratší, a jak už název napovídá, velkou roli tu hraje i voda. A nejen řeka Sázava, která je na dohled. Tuhle devítku navíc protíná i železniční trať posázavského Pacifiku, takže romantika téměř dokonalá. Opájet se příliš dojmy se ale při hře nedoporučuje. River je asi ze všech devítek nejhravější, ale vodní překážky tady vstupují do hry často a nezřídka určují strategii. Dobře zvolená taktika je předpoklad úspěchu.

Meadows je naopak nejdelší devítkou resortu, fairwaye se vesměs vinou po loukách, nahoru i dolů, střídají se jamky dlouhé, technicky náročné s těmi, na kterých lze skórovat. Ozdobou Meadows jsou obě tříparové jamky – čtyřka na horizontu a nejvyšším bodě devítky s výhledem do všech stran a šestka dlouhá 178 metrů s převýšením 25 metrů, na níž hrajete přes propast a green se jeví jako nezasažitelný cíl. Koneckonců tahle jamka už si stihla získat přezdívku Zelená příšera… Devítka končí krásným a krátkým čtyřparem, kolem jezera s klubovnou a je výzvou na závěr zaskórovat.

Forest je, jak jen to říct, co nejvýstižněji, tak nějak drsně krásný. Nenechá vás oddechnout. Fyzicky ani psychicky. V první části se nejprve vytrvale stoupá vzhůru, jamky jsou vesměs sevřené mezi okolními lesy a každá z nich je testem golfových dovedností, taktiky a trpělivosti. Pestrost jamek i jejich zasazení do kraje jen potvrzuje už vyřčené – každá jamka je originál a jen tak se neomrzí. Jako bonus nabízí Forest i jedinečné výhledy. Stačí se jen na chvíli zastavit a kochat se. Potěšit tím třeba i poněkud rozmrzelou duši a oko golfistovo.

Vedle výběru hry na některé ze tří devítek nabízí resort Panorama Kácov i perfektní tréninkové zázemí, rozsáhlý a krytý driving plus další tréninkové plochy, tedy putting a chipping. A rozhodně nepřehlédnutelnou je také moderní klubovna dokonale zakomponovaná do krajiny na břehu jezera s restaurací i možností ubytování.

Na všech třech devítkách je třeba počítat i s notným převýšením, na Meadows a Forestu i s několika delšími přechody mezi jamkami. Pro někoho méně příjemná záležitost, pro jiné možnost na chvíli relaxovat a strávit v hlavě smršť pocitů po odehraných předchozích jamkách.

Signature hole:

Vybrat jednu jedinou jamku mezi kácovskými sedmadvaceti nelze, a tak vybíráme z každé devítky po jedné…

River, jamka č. 7

Čtyřparová sedmička tak trochu charakterizuje celou devítku. Jde o kratší par 4, na kterém jsou ranaři schopni dopálit z teečka rovnou na green. Je to výzva, protože se hraje přes místní Grand Canyon a nepřesné rány mohou skončit i v hustém roughu. Takže je to souboj, zda risk, nebo hra na jistotu.

Meadows, jamka č. 4

Tříparová jamka na horizontu a v nejvyšším bodě devítky nabízí krásné výhledy, ale herně je to velká výzva. Tuhle jamku ostatně doslova bránil vlastním tělem i architekt Libor Jirásek, aby uhájil její podobu, všechny původní prohlubně i vzrostlé jalovce, které stojí hráčům v cestě na green. Zahrát tady par, to rozhodně potěší.

Forest, jamka č. 7

Další par 3, jamka, která není nijak extrémně obtížná, ale hraje se z odpaliště vysoko nad greenem a výhled na Kácov a sázavské meandry je dech beroucí. Klíčové je tady vybrat tu správnou hůl, trefit green a rozhodně nepřestřelit, protože to znamená jistotu ztraceného míčku a možná i několika ran.

Víte, že …

  • … klubovna v resortu Panorama Kácov, kterou navrhl Martin Rajniš a interiéry Mojmír Ranný, získala titul Stavba roku Středočeského kraje za rok 2017.
  • … architekti Libor Jirásek a Michael Terech místo přidávání metrů délky „vložili“ na některé z jamek psychologický prvek v podobě optického klamu. Tím, že jemně snížili plochu před greenem, má hráč pocit, že mu do greenu zbývá 100 metrů, ale ve skutečnosti je to o dvacet víc.
  • … hřiště v Kácově disponuje šesti odpališti na každé jamce. Vedle obvyklých nabízí i jedno navíc – oranžová, plnohodnotná dětská odpaliště.
  • … kromě golfu si můžete užít v Posázaví i jiné aktivity. Kdo má rád Černé barony, nenechá si ujít Český Šternberk, za návštěvu v Kácově stojí místní pivovar, Sázavský klášter nebo legendami opředená Čertovu brázdu.

O hřišti:

Meadows, par 36

Délka: 3239 m (černá), 3111 m (bílá), 2947 m (žlutá), 2753 m (modrá), 2493 m (červená), 1926 m (oranžová)

Forest, par 36

Délka: 3142 m (černá), 3021 m (bílá), 2831 m (žlutá), 2685 m (modrá), 2499 m (červená), 2056 m (oranžová)

River, par 36

Délka: 2864 m (černá), 2772 m (bílá), 2610 m (žlutá), 2434 m (modrá), 2250 m (červená), 1919 m (oranžová)

Otevření: duben 2017

Očima hráče Marka Nového:

Pro mě srdeční záležitost. Pojí mě k němu i vzpomínka, když jsem jednou jel kolem z Casa Sereny a najednou koukám a mám před sebou obrovský golfový areál s klubovnou ve výstavbě. Tehdy se o stavbě hřiště moc nevědělo a ani já vůbec netušil, že se tam staví hřiště. Shodou okolností jsme se domluvili na spolupráci a na Kácově trénuji. Snažím se pokaždé si i zahrát a líbí se mi ta rozmanitost tří devítek. Objevil jsem kouzlo Riveru. To je totiž perfektní hřiště na to, když se s parťáky ve flightu sázíme o nějakou tu korunu. Když chci někoho obrat, jdeme na River. A samozřejmě, opravdovým golfovým testem je Forest.

Očima architekta Libora Jiráska:

Panorama? Kdo má agorafobii, nebo chcete-li strach z otevřených prostranství, by asi měl hrát jinde, ale pro nás ostatní je to mimořádný zážitek. Nejen sportovní, ale především estetický. Rozhledy, výhledy, průhledy, prostě radost z pobytu v krajině. A zábava na plné pecky! Opravdu vše, co si v bagu přinesete, nejspíše i použijete. Klid u řeky, vzrušení při ranách z kopce, výzva při hře kolem krásné klubovny, to vše je silně adiktivní. Hřiště, které vám dává pocit soukromí na většině jamek a váš prožitek je tak hodně osobní a jen málo jej ovlivní řeči ostatních.

(Visited 469 times, 1 visits today)