Italské Campitello zve na lyžování s ladinským karnevalem

Italské Campitello zve na lyžování s ladinským karnevalem

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board

Val di Fassa je to nejlepší, co si člověk může pro svoji zimní dovolenou přát. Údolí v severoitalské provincii Trentino se vyznačuje nejen úžasnými lyžařskými terény, ale i tradicemi, zvyky a pohostinností místních obyvatel Ladinů.

K ladinským obcím patří též Campitello, první turistické centrum ve Val di Fassa, které od konce devatenáctého století hojně navštěvovali geologové, turisté a horolezci. Později se k nim přidali ještě lyžaři, protože horské středisko je vstupní branou na horu Col Rodella (2484 metrů).

Přímo z Campitella vás lanovka vyveze do špičkového lyžařského areálu Col Rodella/Belvedere, kde si užijete fantastické lyžování. Podle svých schopností si vyberete terén a pak již skočíte na perfektně upravené „sněžné dálnice“. Za den tak najezdíte spoustu kilometrů, které vám zpříjemní čarokrásné výhledy na Dolomity. Pohoří s rozeklanými hřebeny a bizarními štíty však můžete pozorovat i v Rifugio Salei, jež vám poskytne prostor pro odpočinek.

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board

Jakmile správce chaty Alex Monteleone otevře své fotoalbum, zjistíte, kolik celebrit ze světa sportu, politiky a zábavy zavítalo na toto místo. Láká je sem znamenitá ladinská kuchyně, opalování na lehátkách, živé koncerty a spousta akcí, na nichž se setkávají se svými přáteli. Atmosféra v Rifugio Salei je zkrátka nenapodobitelná a musíte ji zažít.

Navíc chata leží nedaleko od lyžařského okruhu Sella Ronda. Lyžování na zhruba třiceti osmi kilometrovém „kolotoči“ patří k nejlepším nejen v Itálii, ale i na celém světě. Díky propojení čtyř světoznámých lyžařských středisek, Val Gardena, Arabba, Val di Fassa a Alta Badia máte jedinečnou možnost objet horský masív  Gruppo del Sella za jeden den ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček.

Exploze radosti

Až sjedete zpátky do Campitella můžete společně s Ladiny oslavit jejich karneval (slavný průvod probíhá v neděli odpoledne před Masopustním úterý), který nemá obdobu po celých Alpách.

Tento obyčej vznikl v sedmnáctém století v malých vesnicích Penia a Alba, jako oslava příchodu jara.

Karneval je pro Ladiny nejdůležitější akcí roku. V této době vytahují ze skříní historické kostýmy a oprašují svoje facéry. Dřevěné masky jsou totiž pro „carnascèr“ typické. Z borovicového dřeva je vyřezávají místní řezbáři a škrabošky tvarují přímo pro obličej nositele. Ten musí znát dobře postavu, kterou představuje a je nutné, aby zcela přijal novou identitu s jejími náladami, charakterem a výrazy. Tomu přizpůsobuje i tón svého hlasu. Dotyčný si také v průběhu slavnosti masku nesmí stáhnout, jinak by porušil daná pravidla.

Zdroj: Val di Fassa Tourist Board

Karnevalu pak dominují tři hlavní postavy  – Laché, Bufon a Marascon, přičemž každá z nich nosí typický kostým a zastává svoji charakteristickou roli. Vůdci průvodu pěkně řádí a komunikují s přihlížejícími. Avšak ani ostatní karnevalové postavy nenechají nikoho na pokoji. Návštěvníkům rozjařeně foukají drobné konfety do vlasů, na bundy jim stříkají smradlavé voňavky nebo rychlým tahem štětce malují barvu do obličeje. Nikdo netuší, jaká maškara kde a kdy vyskočí a provede neočekávanou lotrovinu. O karnevalu je zkrátka povoleno vše.

Text: Pavla Apostolaki

(Visited 205 times, 1 visits today)